Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ctz
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 26 Jul 2006
  • Astra 2005 17DTH
  • Bucuresti
  • ctz

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Salut

Vreau sa mai aduc in club un membru, pe sora-mea... A facut un credit si are cam 8000-8500 EUR ca sa isi ia ceva. Avand in vedere ca e plecata vreo 2 saptamani m-a rugat sa ii caut ceva .. In idee ar vrea ori un Opel Astra ori Corsa un Golf 4 ori ceva Skoda ... ceva diesel sau motor micutz ... Stiu ca lista e cam lunga dar as vrea sa ii iau ceva ok la banii ei ...

Acum am cateva intrebari: din cate am vazut pe diverse site-uri, Astra Caravan o gasesti mai dotata sau mai sau ieftina decat un hatchback la aceeasi varsta .. De ce ? Exceptand ideea ca e masina de familie si nu e prea "cool". Ok, majoritatea sunt aduse din afara si au "10.000 de km reali" dar inclin sa cred ca se poate gasi ceva decent ... Si ce ma sfatuiti sa aleg intre aceste masini, avand in vedere ca sunt relativ apropiate ca varsta (un 2001-2004 ar fi ok). Dar motivati-mi alegerea voastra ...

Multam' ptr rabdare ...


Ultima modificare facuta de ctz la Mie 15 Aug, 2007 11:07 pm
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
lumea se fereste in principiu de masinile caravan si de cele albe. Eu am un caravan alb Smile
deficiente culoare alba: orice mizerie, cat de mica (chiar si un pic de praf) e extrem de evidenta.
deficiente caravan: mai lung (deci mai greu de manevrat), luneta se murdareste foarte repede si foarte bine daca e umed asfaltul, masina gandita sa fie caraus (asa ca lumea a concluzionat ca, cu ea goala, ai sanse sa iti joace fundul in viraje)

Parerea mea: culoarea alba cere intr-adevar o atentie mai mare pe partea de ingrijire. In rest... nu e asa de negru dracul. Ca si caravan: recunosc ca ma enerveaza murdaritul lunetei, in rest pot spune ca sunt foarte multumit de spatiul de depozitare (portbagajul, care, prin rabatarea banchetei devine de-a dreptul monstruos de mare) si de accesul la portbagaj. Nu am sesizat sa imi joace fundul in viraje (ala cred ca e mit de la daciile alea platforma, cu suspensii tip vagon CFR), chestia cu manevrabilitatea... prima data cand am mers cu spatele aveam impresia ca ma uit printr-un tunel, dar m-am obisnuit

si, a propos de 10.000 km reali.. a mea e din 2001, am luat-o in 2006. cu 67.000 km. si am zis ca is cioace, dar toate semnele (de la carte de service la uzura volan, pedalier, tapiterie, somportament motor, etc) ma duc cu gandul ca nu a fost manarita.
  • cristi30

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Salut!
Tinand cont ca e fata, Astra G Caravan e putin cam mare... parerea mea Very Happy
O Astra G hatchback cu 1.7 DTi sau chiar 1.7 CDTI ar fi perfecta, si ca dimensiuni, costuri de intretinere si consum cel mai important, daca ar fi sa mai si ramana bani de un concediu, sau de o verificare tehnica (strict necesara pentru o masina second hand, care pe deasupra o va conduce si o fata), unde e de preferat sa schimbi consumabilele (ulei, filtre, palcute daca e cazu, chiar si distributia pentru ca nu poti sa sti sigur daca sunt km reali sau daca a fost schimbata sau nu si nu merita sa te zgarcesti pentru ca mai tarziu sa faci praf motorul, antigel etc.) merge si un Corsa 1.2 benzina sau 1.3 CDTI, insa cu spatiu mult mai mic. La Corsa motorul de 1.2 ti-l recomand pentru ca are 4 cilindri si nu 3 ca cel de 1.0, precum si distributia pe lant.
Daca o cumperi "proaspat adusa", CDTi si benzinaru este de preferat pentru taxa de prima inmatriculare ca sunt EURO 4, pe lanag faptul ca au o tehnologie mai noua
Despre celelalte marci... totusi esti pe un forum OPEL Cool... preturile de intretinere si service sunt ceva mai mari la celelate 2 variante expuse de tine, asta ca o idee...

Multa bafta!
  • ctz
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 26 Jul 2006
  • Astra 2005 17DTH
  • Bucuresti
  • ctz

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2006

  • Mesaj Privat
salut din nou si multumesc de raspunsuri

Stiu ca e fata si ... ma rog, dar nu prea vrea Corsa ca cica e prea mica ... (ea are 1.60 cu tocuri cu tot) Smile

Stiu ca e opel forum si intretinerea e mai scumpa, dar ma gandesc ca poate cad mai greu piesele ... sau nu ...

Ma gandeam ca daca e caravan ar fi fost folosita de catre firmele de afara pentru carat diverse chestii (vezi RDS la noi) si atunci sa fie mai obosite - si de aici pretul mai mic ...

M-am apucat de cautat pe net si totusi mi se par preturile cam mari. De exemplu am gasit Astra de prin 2002 la 9500 sau chiar mai mult (si nu e vorba de versiunea full si km putini), iar prin oras am vazut masini pe la 6-7000 ... Deci poate gresesc eu pe undeva ...

Daca aveti si alta idee, impartasiti-o si altora
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Corsa D e mai spatioasa decat astra h hatch, mai ales in partea din spate..cel putin asa pare in exterior. Poate gasesti cu motor z12xep care are 80 cp...Are o forma migniona, mi se pare mult mai frumoasa decat seria 2 de la peugeot. Daca face mai mult de 30000 km anual mere si un motor 1.3 cdti cu 90 cp(parca). Cauta ceva pe rosu, o sa fie entuziasmata...daca se poate, gaseste-i ceva pe culori frumoase, ca s ate lase sa iti dai cu parerea pe partea tehnica. Daca o sa fie una vopsita frumos, o s ao vrea pe aia, chiar daca o s afie mai prost intretinuta si cu mai multe hibe decat alta care are u culoare banala...Obligatoriu, cumpara-i si un C'mon si o sa fie super multumita.
Nu va grabiti, ca nu se prea vand masini, exploatati asta ca sa trageti de pret in jos...8000 de euro ar trebui sa ii ajunga pt o corsa d cu tot cu taxe si revizie.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Chiar aºa ... sunt curios de doi ani la ce concluzie ºi soluþie a ajuns ctz Mr. Green
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Very Happy .... toucheee
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Dupa 2 ani super tare livcro Laughing
Skip ads

  • ctz
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 26 Jul 2006
  • Astra 2005 17DTH
  • Bucuresti
  • ctz

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Smile)

Pai pana la urma nu si-a mai luat nimic ... sau ma rog ... si-a luat CASAAAA .... the best choice ...

Dar mi-am schimbat eu Vectra din 93 cu astra din 2005 Smile) ... don't buy H 1.7 CDTI ... Consuma de rupe, fuge de rupe, dar daca iti pica ceva electronica ai pus-o ... Stiu, e forum Opel, dar mai bine imi luam Megan-ul sedan Embarassed

Nu ma injurati, stiu de metehnele Renaulturilor insa ma sperie asta cat "suge" ...


Kind regards
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai al meu nu prea suge..proibabil ai talpa cam grea..la limita nesimtirii am scos si 3.4 l% km..cu o viteza medie de 48 km/h in exterior Smile
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ctz a scris:Smile)


Dar mi-am schimbat eu Vectra din 93 cu astra din 2005 Smile) ... don't buy H 1.7 CDTI ... Consuma de rupe, fuge de rupe, dar daca iti pica ceva electronica ai pus-o ...
Kind regards


Sa-l vezi pe ala de 1.9cdti cat suge, apoi nu te mai plangi ... Mr. Green
  • ctz
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 26 Jul 2006
  • Astra 2005 17DTH
  • Bucuresti
  • ctz

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pai oi avea piciorul greu, da' o avea si tempomatu' piciorul greu ... nu ? Pentru ca Bucuresti Pitesti 7 L % mi se pare foarte mult (130 constant)...

Anyway .. 1.9 are si 150 cp Smile)


Kind regards
Skip ads

  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
consuma de rupe? unde consuma frate de rupe? a mea consuma maxim 7 in oras, si in afara imi ia 5,5, cat ai vrea sa-ti consume? 3l ? ca doar nu conduci o masina de tuns iarba
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Estem problem pe undeva atunci: sonde..senzori...termostat. ai cautat ceva hibe electronice? Ceva erori?
  • ctz
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 26 Jul 2006
  • Astra 2005 17DTH
  • Bucuresti
  • ctz

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Broblem, broblem ... da' am fost pe la vreo 4 reprezentante si cica e OK. Amu' poate si eu scot 7 daca merg fara sa fie aglomerat .... Embarassed

Nu stiu ce sa zic ... cand am luat-o avea 42000, acu' are 53000 ... Si pe unde am fost toata lumea mi-a zis sa ma duc acasa ca sunt obosit - "masina nu are nimic dommne' - asa e in Bucuresti " ... Daca aveti vreo chestie pe care nu am incercat-o dati-mi si mie de veste ...


kind regards ...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR