Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Sso1079

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutare oameni buni,

Ajutati-ma si pe mine va rog, si spuneti-mi pe unde e situat acest "vaporizator" la masina din semnatura.....
Vreau sa stiu de asemenea pe unde e si furtunasul de scurgere de la climatronic, ca am impresia ca e cam infundat.

Multam fain!
Skip ads

  • dumitrache marius

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Tecuci-GL
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
S-a mai discutat pe tema asta.
Uite aici; https://www.clubopel.com/vie...highlight=#136754 pentru prima problema.
In compartimentul motor deasupra casetei de directie ai sa vezi un ciot de furtunas negru destul de grosisor. Pe acolo ar trebui sa se scurga condensul.
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Sso1079, uite niste poze cum poti ajunge la vaporizator.







Poti sa-l dezinfectezi pe acolo. Daca insa e infundata scurgerea nu ai ce sa-i faci pe sus. Ai apa la picioare in masina?
  • Sso1079

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Murzick, mersi mult pentru poze si informatii.
M-au ajutat, si acum in wkd, am si facut operatia.
Problema e ca nu mi-am dat seama pe unde e furtunasul de scurgere,in fine nu asta e problema acum ci, si mai grav, azi dimineata cand am dat drumu la clima (era rece afara si incepea sa se abureasca putin in interior) surpriza, un bazait ciudat de la ventilator (ca si cum ar fi pe langa el vreun fir-cablu, si ar "agata"). Se aude mai tare cand viteza de rotatie e mai mica - pana in treapta 5-6 se aude, mai sus nu.
La remontare, special m-am asigurat ca nu am "lasat" nimic pe acolo, nici un fir-cablu prin zona.......
De la ce poate fi?


P.S. Mentionez ca am curatat de praf cu o pensula palele ventilatorului.
Skip ads

  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Poate totusi n-ai pus bine ceva pe acolo. Nu-mi dau seama de la ce ar putea fi. BTW, pozele nu sint facute de mine. Le-am gasit pe un alt forum. Eu am avut problema cu apa (condens) la picioare si ma gindeam sa ajung si eu la vaporizator sa vad care-i treaba cu scurgerea, dar am rezolvat-o altfel, fara sa desfac nimic.

Sub vaporizator se afla o tavita, din care pleaca un furtun care iese spre compartimentul motor. Dintr-un cablu foarte flexibil de frina de bicicleta, citeva fire dintr-o perie aspra si un pic de Poxilina, am improvizat un "dispozitiv" de curatat scurgerea. Smile

Am curatat scurgerea in doi. Unul baga "dispozitivul" prin scurgere, pe la motor, iar celalalt invirtea cablul ca sa intre mai usor. Am introdus cablul pina s-a auzit ca a ajuns la ventilatorul din fata vaporizatorului. L-am tras inapoi tot invirtindu-l. La un moment dat s-a agatat de ceva, am tras mai cu putere si l-am scos. Dupa asta nu a mai curs apa la picioare.
  • radulescuandrei2006

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
am aceleasi simptome si eu
am scos filtrul de polen si era ud in partea de jos
am gasit acolo multe ace de brad ude si mult praf
cred ca masina a mers fara filtru de polen la un moment dat
din cauza pozitiei incomode nu pot sa-mi dau seama pe unde ar trebui sa plece canalul de scurgere al condensului
am vazut niste ghidaje acolo - unele drepte ptr filtru si unele inclinate
in dreptul celor inclinate spre stanga parca ar fi o gaura - cred ca asta e gaura de scurgere
sub masina nu se scurge nici un fel de condens si nu se vede nici o teava/furtun de scurgere in dreptul scutului
as vrea sa fac operatiunea de curatare a scurgerii fara sa dau scutul jos, deoarece nu am rampa
  • radulescuandrei2006

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
daca trag de furtunul ala negru de deasupra casetei de directie pot sa stric ceva?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
radulescuandrei2006 a scris:daca trag de furtunul ala negru de deasupra casetei de directie pot sa stric ceva?

Nu strici nimic. Iese pur si simplu; dupa ce cureti il pui la loc.
  • radulescuandrei2006

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
acel furtun din dreptul soferului de langa caseta de directie nu este drena de la a/c
aceasta drena se gaseste in dreapta, in dreptul filtrului de polen, in spatele borcanului cu lichid servo directie
este foarte greu de desfacut - suruburile sunt foarte lungi si intepenite
nu am reusit sa o desfac
am rupt acea conducta care pleaca din suport si am bagat un cablul prin ea
cablul avea cam 1m si a intrat foarte usor, fara sa intampine rezistenta si a iesit curat
prin locul in care era conducta se simte cum iese aer rece, deci nu are cum sa fie infundata
deci, in continuare - de ce nu iese apa sub masina?
o sa merg in continuare ca si pana acum - cateva picaturi in dreapta pe covor nu ma deranjeaza

P.S - nu va sfatuiesc sa incercati sa umblati la scurgerea a/c - nu merita, mai bine mergeti la service - nu ca cei de acolo ar fi mai breji
Masina este Astra Y20DTH
  • genutzu

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
salutare!

am incercat lucrul asta acum vreo 2 luni cu varul, si dupa vreo juma de ora de "cautari" de canal evacuare, am luat si am turnat niste apa (eu avand banuiala ca evacuarea AC e infundata) si ... surpriza , apa a curs sub masina...


evacuarea se vede destul de greu de sub masina daca nu stii unde sa o cauti.
asadar de sub masina din partea dreapta a masinii cum te uiti in spatele motorului spre bord se vede evacuarea AC...sper sa fi inteles...

concluzia este ca nu am vazut condens sub masina pentru ca apa curge direct pe sasiul masinii care fiind cald se evapora.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut. La Vectra B este pozitionat ca naiba...Scurgerea este chiar deasupra casetei de directie, adica condensul curge exact pe caseta, de aceea cateodata nu se vede acea ''pata'' sub masina.

  • genutzu

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
salut!

ce cateodata...niciodata nu am vazut apa de la condens sub masina, tocmai de aia am desfacut si am dat jos ventilatorul sa bag "racul"... Very Happy
am crezut ca nu curge...
Rolling Eyes Idea
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR