Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • alexs307

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1988 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am probleme cu suspensia,intrucat am pus roti de 9Jx16,am pus tampoane de cauciuc suprapuse,si tot nu s-a ridicat suficient.Imi ating rotile pe spate in aripi.Am arcuri de opel astra,nu sunt suficient de inalte.Se pot pune de la alta masina?...ah,am uitat,e vorba de un Kadett E.
Skip ads

  • Andrei_gsi

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.8 136 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ia cauciucuri ca talon mic si arcuri rigide pe marimea aia
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Functie de caroserie (hatchback 3/5 usi, sedan...) la latimea respectiva a jantelor presupun ca vei avea nevoie si de ceva modificari la caroserie, eu unul nu as ridica excesiv masina din ratiuni ce tin de stabilitate...

P.S. vei primi raspunsuri si daca nu vei trece marca inregistrata "urgent" in titlu
  • Suller Istvan

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: turda
  • Masina: Kadett 1986 1,3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cand toata lumea vrea sa-si coboare masina sa fie mai aproape de pamint tu vrei s-o faci de teren? eu mi-am pus 205/50 r 15 cu j7 parca, dar a fost necesara evazarea aripilor, pt ca altfel nu aveam cum, pur si simplu nu intrau sub masina. daca vrei sa o pastrezi cu jentile acestea, atunci nu prea ai alta solutie, nu stiu in ce stare iti e masina, dar in spate intodeauna trebe umblat ca kadetturi pt ca ruginesc, si atunci urmatoarea data cand ii faci tablaria o faci sa fie bine Wink
Skip ads

  • 97PEL

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1991 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2007

  • Mesaj Privat
deci e vorba de ceva cm si cum zicea si robert daca o ridici prea mult o sa te trezesti la 100km/h ca fuge masina de cur si te arunca in primul copac sau stalp ... asa ca pentru binele si siguranta ta nu face asta ... iar ce zice suller e bine de bagat la cap eu am roti pe 17" 215/40 si 9,5j et 38 si am evazat aripa spate ceva cm am pus un arc sport si un amortizor koni reglabil ... si totu merge ca pe roate Wink
  • flo tm

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Kadett 1987 1.6 ls
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
poti sa incerci sa pui arcuri de VECTRA asa am si eu pe opelul meu si sunt multumit! iti ridica putin spatele ,dar acuma depinde si de roti.incearca!
  • Armand

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!

Am un Kadet Kombi din 91 si mi se pare ca e un pic lasata. As vrea sa o ridic putin pentru ca eu o folosesc mai mult pentru Off-road Laughing adic merg cu ea in general la pescuit si nu ma avantajeaza daca e joasa!
Care ar fi cea mai buna solutie sa o ridic cu vreo 5 cm insa sa nu imi pun viata in pericol!?

Merci anticipat!
  • Z_Junior

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1986 16DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cum a spus shi Flo tm punetzi arcuri de vectra a shi o sa vezi ca se inalta . acuma depinde ca daca o incarci si cauciucurile is prea late ex de 205 tot o sa itzi atinga ca na se aduna shi se lasa .bafta.
Skip ads

  • Z_Junior

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1986 16DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
km asa arata a mea cu arcuri de vectra a. oricum vreau sa o iau p mana mea shi sa o cobor totodata cu aripi umflate luate la rotund pe spate shi jante mai late ca alta e stabilitatea. poza nui chiar reusita
Smile
  • flo tm

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Kadett 1987 1.6 ls
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salutare! sa stiti ca ar mai fi o varianta sa nu iti frece roata in aripa.eu pe fata am cauciucurile cu talon mai inalt si pe spate cu talon mai jos si asa cand pui o greutate pe spate nu iti freaca in aripa ,iti trece arip[a exact pe langa cauciuc incat sa nu iti frece !
  • flo tm

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Kadett 1987 1.6 ls
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
si specific ca am arcuri de vectra si sunt destul de bune si nu trebuie ridicata mai sus decat au arcurile astea dimensiunea,sunt ok si e vb si de stabilitate
  • flo tm

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Kadett 1987 1.6 ls
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
recomand daca va puneti pe un kadett arcuri de vectra sa puneti urmatoarele dimensiuni de cauciucuri eu asa am si e ok pe fata: 195/ 50 / R 15 82V , pe spate : 195/45/R 15 78V
Skip ads

  • dsand86

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: iasi
  • Masina: Kadett 1991 CN16Z
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
salutare,

kadett-ul meu are suspensia spate la fel de inalta ca lui Z_Junior din poza de mai sus. ceea ce am observat eu la alte kadett-uri in oras este faptul ca suspensia este la nivelul rotilor. eu am un spatiu de 6-7 cm intre aripa si cauciuc (de 175). si mi se pare cam inalta.
plus faptul ca acum pe stanga spate cred ca s-a dus arcul ca a coborat pana la nivelul cauciului si e oarecum lasata pe o parte, deci trebuie sa imi schimb arcul, asa am inteles de la mecanic; eventual amortizorul.
intrebarea mea este: ce arc cumpar? ca eu cred ca nu am original de kadett daca cumpar le iau pe ambele?
mentionez ca circul f mult in oras si anul facm cam 3-4 miii km de canta
pe drum intins, adica ceva nitel viteza.
ce imi recomandati?
le las asa de inalte sau pun ceva originale, mai joase, pt stabilitate?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR