Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
La service baietii spun ca nu are filtru de benzina e posibil? Nu am auzit de asa ceva.
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
nici noi Very Happy
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Posibil sa nu aiba. Nici Agila nu are, in rezervor este pompa cu regulator presiune, filtru fara mentenanta si sonda nivel, o tulumba dubioasa. Are o mufa cu 4 fire, furtun tur benzina + vapori si atit. Nimeni nu s-a plins si km au multe dintre ele.
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Foarte ciudat, asta inseamna ca se aduna foarte multa mizerie in rezervor, oricum am vazut destule pompe de benzina scufundate in rezervor si toate au o sita la sorb, dar sita care nu cred ca functioneaza ca un filtru. Si daca mizeria ajunge la injectoare...nu cred ca-i de bine, injectoarele din ziua de azi stiu ca-s foarte sensibile la particule straine, repet, ciudat, foarte ciudat.
Skip ads

  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
M-am documentat, chiar nu are filtru, chiar si unele modele de ford nu mai au, cum ar fi Focus II, cica politica de marketing, pompa de benzina consumabila, ce uameni.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nici Astra H nu are, cel putin pe motorul meu, Z18XE, dar stiu ca sub aripa dreapta fata in spatele rotii este un fel de cartus cu volum de 1 litru care se pare ca este de fapt un element de filtrare cu o durata de viata foarte mare. Daca e asa nu e o problema, ca si asa filtrul de benzina pe modelele care il au este tot dupa pompa de benzina, asa ca e la fel de consumabila ca inainte. Nu sunt insa sigur de rolul acelui cartus, ca nici in TIS nu este explicata foarte bine problema.
  • GXG100

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
poe a scris:M-am documentat, chiar nu are filtru, chiar si unele modele de ford nu mai au, cum ar fi Focus II, cica politica de marketing, pompa de benzina consumabila, ce uameni.

Se vede ca esti documentat. Asteptam mai multe detalii de la tine. Poate ne vedem sambata la Constanta sa te uiti si la masina mea.
  • Marius88

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z 20 NET(1.8 ECOTECH)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
am si eu o mare problema l o zafira b, as dori s aflu si eu cati litri are rezervorul de benzina exact, pt ca ii pun 15 litri d benzina iar dupa cemi arata in talonu masini are 60, deci jumatate ar fi 30 L numai eu ii pun 15 si se duce in jumatate, are cineva vreo idee cear putea fi?
Multumesc anticipat.
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Poate te exprimi si tu mai bine.
Ii pui 15 litri, cand e rezervorul gol sau crezi tu ca e gol sau cum? Daca indicatorul este pe rosu mai ai cam 10 litri in rezervor, tu adaugand 15 se fac cam 25 ceea ce este foarte aproape de jumatate, oricum indicatorul ala nu arata perfect la nici o masina, cel mai bine fa-i plinul si vezi daca-ti arata maxim, apoi cand e la jumatate fa-i plinul iar si vezi cat iti intra, ma-ndoiesc ca-ti vor intra chiar 30 litri, adica indicatorul ala nu e perfect.
  • Marius88

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z 20 NET(1.8 ECOTECH)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
inainte s ajunga el p rosu, ii pun aproximativ 15l, nu am zis k este perfect dar am facut 80km cu consum d 10, deci as mai avea ceva benzina in rezervor dar deja am ajuns p rosu, iar cand intram p rezervorul de urgenta tin minte k mai faceam ceva in jur de 50 d km maxim pana acu era jos d tot, dak mai mergea deacolo nustiu, la vada o s incerc.
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Renunta la limbajul asta tip "mirc" ca nu am inteles aproape nimic si vei fi sanctionat de moderatori. Ideea este ca tu puteai consuma acei 15 litri in 80km daca sunt facuti prin oras sau in alte conditii, fa plinul odata vezi daca-ti indica maxim, daca nu, este o problema la sonda din rezervor, apoi mergi 100 km si fa-i plinul din nou, asa vezi si ce consum ai.
  • Marius88

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z 20 NET(1.8 ECOTECH)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
man, stiu cum consuma masina nu vorbesc prosti, dar o sa incerc si varianta ta, cine stie poate ma insel eu, nu se stie niciodata. multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR