Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • iulia69

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 1.3CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Mi -am luat o Corsa noua si niste amici imi spun ca mai bun ar fi fost Mazda 2 care e cam la acelasi pret.Credeti ca as avea motive sa imi para rau ca am ales Corsa?Nu vad de ce ar fi mai buna mazda!Estetic sunt cam la fel, tehnologic nu cred ca e mai avansata Mazda.Vreau si eu o parere obiectiva.
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Asa, si daca e mai buna Mazda 2, ce ai de gand sa faci? Vrei sa te convingi ca masina ta e cea mai buna/slaba/frumoasa/urata/etc? In loc sa te bucuri de ea, stai si te gandesti cum se compara cu altele. Geeeez!
  • DIV

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Spatiul interior la Mazda e mai mic, ca si materiale si finisaje sunt la fel. Am fost in aceeasi dilema cand am cumparat masina sotiei. Mazda are un plus la motoare insa daca tinem cont de service-uri si costuri de intretinere, aici Opel sta mai bine cred. Sa nu uitam luminile care sunt de-a dreptul senzationale la Corsa. Eu am ramas uimit de calitatea luminii pe timp de noapte.

Ce motor ati ales si ce dotari?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La Opel chiar daca sunt "meciuri" cu cei din service macar au avut pe ce face scoala si au habar de ele. Mazda fiind putine eu nu cred ca se pricep la ele.
Corsa deja e o masina populara si piesele le gasesti repede si la pret bun. Daca cumperi Mazda care sunt putine in tara e foarte posibil aia sa nu aiba nici macar un filtru de ulei pe stoc.
Skip ads

  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca iti dai seama ca Opel o sa iasa castigator intotdeauna pe forumul asta Smile. Trebuie sa mergi pe teren neutru.
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu sigur n-as schimba Corsa mea cu o mazda 2 chiar nu as avea de ce. Daca parerea prietenilor tai conta asa de mult de ce nu i-ai intrebat inainte nu dupa .
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ovidiu are dreptate, nu te lua dupa orice parere. Mazda are sevice sub orice critica in Romania, mai bine mergi in Ungaria. Cind o sa vrei sa o vinzi vei pierde mai mult la Mazda decit la Corsa.
Astia de la GM isi bat cumva joc de masini cu revizia pusa la 15,000km dar la Mazda e catastrofa, 20,000KM !
  • DIV

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu isi bat joc Dan, asa e la toti dealerii. Ideea e ca interesul e urmatorul. Masina sa nu aiba probleme pe perioada garantiei, clientul sa plateasca cat mai putin, dealerul sa puna adaosul cat mai mare, iar dupa ce masina iese din garantie, sa pice motorul datorita uleiului prost, implicit dealerul sa vanda iara o masina noua.

Simplu si justificabil
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Daca nu ar fi service-ul Mazda de doi lei in Romania, as spune ca Mazda2 ar fi fost o alegere mai buna decat Corsa. Mazda2 are ceva avantaje fata de Corsa: mai usoara cu vreo 100Kg, motor de 1.3 mai eficient (putere de 1.4 - 86CP si consum de 1.0 - 6.9/4.6/5.4, corespondent la Corsa), comportament rutier mai bun, design mai placut. As mai adauga si fiabilitatea ridicata in ultimul timp la Mazda.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Corect Dodo dar nu cred ca vrea cineva sa vada un service plin de incompetenti, in Iasi e la Piitigoi=Tester mai bine vinzi masina decit sa mergi la ei.
Evident ca vede cel ce cunoaste...
Masinile nipone sunt mai bune decit cele de la GM si prin excelenta Honda, nu mai continui lista...
Dar daca faci revizii la 20,000km motorul e prastie la 80,000km. Si pe urma stii cine este vinovat: omul ca a pus benzina de la x, ca nu a mers la ei la revizii...timpenii de iti face greata.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Asta e foarte corect, Tester e sub orice critica in Iasi. La partea cu uleiul nu pot comenta, nu stiu ce uleiuri baga astia in Mazda. Dar despre service postgarantie, spun cu mana pe inima ca aceasta exista doar la BMW si Mercedes.

Cred ca ideal ar fi sa iei masina noua si sa renunti la garantie. Eu deja ma gandesc sa renunt la garantie.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris: La partea cu uleiul nu pot comenta, nu stiu ce uleiuri baga astia in Mazda. Dar despre service postgarantie, spun cu mana pe inima ca aceasta exista doar la BMW si Mercedes.

Orice ulei modern e syntetic si la turatii/temperatura/vechime/uzura polimerii din el se desfac la 6-10,000km.
Service la BMV = Trado Motors stim noi ... e acceptabil dar nici ei nu merg ca la carte. Am cerut ca tot era in vitrina un ulei cutie BMW si idiotul a spus ca nu are! Dupa ce am cerut ce au pe stoc sau ce folosesc ei a inceput cu Total... M-am lamurit instantaneu, traiasca bavarezii ca stiu sa faca motoare care merg in conditii limita cu UntDeLemnDeLaBunica.
Mercedes are la Casa Auto in Iasi, alta catatrofa...
Vorba ta, renunt la garantie si gata. In curind conform norme UE se poate face revizie in garantie unde vrei tu (ca tara), plus de asta la orice service autorizat RAR pe modelul respectiv.
Skip ads

  • cichity

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
sal!am citit postarile voastre..hm este subiectiv sa postezi o asemenea intrebare, opel corsa vs mazda 2 pe un forum exclusiv pentru opel.Normal ca parerile vor unanime ptr opel.Eu detin o mazda 2 si nu am postat aici sa va spun ca mazda este mai buna sau nu..insa s-a aberat destul mai ales cand cineva spunea ca nici filtru de ulei nu se afla pe stoc in service la mazda.Vreau sa va spun ca am avut oglinda sparta cu tot cu brat si a venit in 5 zile.Iar cat despre revizie nu am avut absolut nici o problema referitor la ulei filtre etc.deci oameni buni care vreti sa va cumparati mazda si nu opel sau invers...nu luati in seama tot ce se scrie pe aici...se abereaza mult!
  • Darth-Claudiu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Asa e...se abereaza pe principiul "asa mi se pare mie"...
Recent a aparut in familia noastra si o New Mazda 2 ca nu mai aveam rabdare pana la New Ford Fiesta. Super masinuta! Super pret pentru ce-ti ofera.
Recomand o incursiune pe clubmazda.ro...unde lumea se cam plictiseste acolo pentru ca Mazdele nu prea se strica...
  • daniel30

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cam la fel se intimpla si pe forum la Honda Laughing
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Darth-Claudiu a scris:...unde lumea se cam plictiseste acolo pentru ca Mazdele nu prea se strica...

nu stiu cat se strica sau nu dar sunt f putine mazda in comparatie cu opel si asta e un motiv ...de plictiseala pe acolo. Laughing
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Dar oare de ce la noi sunt asa de putine? Nu cumva din cauza romanului atotstiutor pt care tot ce e nemtesc e bun? Si daca alta marca se ridica la nivelul lor, are service-ul prost dom'le. Sa nu uitam totusi ca Mazda 2 este Car Of The Year 2008. Cred ca asta spune mai multe decat anumite posturi rautacioase.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sa nu uitam totusi ca Mazda 2 este Car Of The Year 2008.

Fals a fost dar pe locul doi conform datelor oficiale http://www.caroftheyear.org...nners/2008_1/coty
iar Corsa a fost tot pe locul doi dar in anul 2007 http://www.caroftheyear.org...nners/2007_1/coty

Oricum orice ar fi eu vad in fata ochilor numai Corsa ,Corsa,Corsa Shocked sau tot ce insemna Opel, sa nu mai vorbim de lucrurile super inteligente pe care Opel Insignia este deschizator de drumuri si pentru alti constructori de masini consacrati pe piata.
http://www.caroftheyear.org/
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
iulia69 a scris:Mi -am luat o Corsa noua si niste amici imi spun ca mai bun ar fi fost Mazda 2 care e cam la acelasi pret.Credeti ca as avea motive sa imi para rau ca am ales Corsa?Nu vad de ce ar fi mai buna mazda!Estetic sunt cam la fel, tehnologic nu cred ca e mai avansata Mazda.Vreau si eu o parere obiectiva.


Ai luat-o...e a ta....merge bine...esti incantata?Bun,in acest caz bine ai venit pe forum.
Zic ca e tardiv sa iti para rau acum.Ce-ar mai fi sa postezi acelasi subiect pe clubmazda?Clar o sa-ti spuna cei de acolo ca mazda era mai buna.Astfel eu zic ca balanta e egala dar masina e a ta!
Bucura-te de ea fara evenimente!
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
supervizor a scris: sa nu mai vorbim de lucrurile super inteligente pe care Opel Insignia este deschizator de drumuri si pentru alti constructori de masini consacrati pe piata.
http://www.caroftheyear.org/


Hai totusi sa vorbim. Incepe tu si spune care sunt lucrurile alea super inteligente de pe Insignia si nu mai sunt intalnite si pe alte masini?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR