Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • dodo_f2k

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Kadett 1988 13NB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Recent mi-am cuparat placute frana fata (pret 30 lei) si as vrea sa le schmb eu....m-am saturat sa cumpar piesele ieftine si sa dau mai mult pe manopera decat face piesa propriu-zis.
Vreau sa stiu daca a mai schibat cineva singur si daca operatiunea e complicata ...sa nu fac alte belele pe acolo Laughing .Dupa montarea placutelor trebuie facuta aerisirea instalatiei de frana?!..sau se face numai daca este nevoie.
Masina este kadett 1.3 ECC fara ABS .
Skip ads

  • dsand86

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: iasi
  • Masina: Kadett 1991 CN16Z
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
dodo_f2k a scris:Recent mi-am cuparat placute frana fata (pret 30 lei) si as vrea sa le schmb eu....m-am saturat sa cumpar piesele ieftine si sa dau mai mult pe manopera decat face piesa propriu-zis.
Vreau sa stiu daca a mai schibat cineva singur si daca operatiunea e complicata ...sa nu fac alte belele pe acolo Laughing .Dupa montarea placutelor trebuie facuta aerisirea instalatiei de frana?!..sau se face numai daca este nevoie.
Masina este kadett 1.3 ECC fara ABS .

pai e f simplu. eu mi le-am schimat acum o luna. am dat 45 de la ausburg, dar era tot setul complet cu tot cu sigurante.
scoti roata, apoi ai in spatele rotii un capac de tabla cam cat un dop de scticla, il sctoi, apoi desfaci acolo cu un imbus. vezi ca ai cate 2 pe fiecare roata .
dupa care iese tot ansamblul. apoi ai sa vezi ac placutele sunt prinse cu cate 2 bare mai mici, cam cat un pix. cu o ustensila ca un cui le impingi afara (vezi ca numai printr-o parte ies, ca au o forma usor conica pt siguranta) dupa care dai jos placutele. te mai uiti sa vezi care e starea garniturilor a etrierului, a ajutajelor de etrier.eventual cumperi un set nou, ca altfel nu gasesti, casta cam 80 lei de la cielo nou nout.
pui placutelel la loc si cam atat. avand in vedere ca nu schimbi discurile o sa intre usor placutele, si deci nu este necesar sa faci aerisirea. dar daca vrei, nu ai decat sa pui ep cineva la frana, dacateva pedalem tine apasat si tu aerisesti de la roata. desfaci cu o cheis de 10 ventilul ala Razz
si cam atat. spor la lucru

daca doresti iti dau poze cu sistemul meu de frana, am un explode view la 2 sisteme de kadett Razz
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@dsand86 dar nu are rost sa se complice cu datul jos al etrierelor!
daca nu vrea sa le inlocuiasca sau sa curete pistoanele ii pacat sa le dea jos,doar pierde timp.
iei un cui sau ceva rotund(eu am utilizat o surubenlita rupta,am polizat capatul sa nu fie ascutit,unealta sati intre la limita,ca sigurantele sunt gaorite si sa nu intre in gaora de la sigurante) si bati afara sifurantele(2sunt)!dai jos arcul scoti placutele,impingi de piston inapoi sati incapa cele noi si totul ii ok(daca iti merg pistoanele usor)!(mai mult timp pierzi cu datul jos al roti decat cu schimbatul placutelor(daca totul se decurge bine))
  • dsand86

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: iasi
  • Masina: Kadett 1991 CN16Z
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
AdamOpel a scris:@dsand86 dar nu are rost sa se complice cu datul jos al etrierelor!
daca nu vrea sa le inlocuiasca sau sa curete pistoanele ii pacat sa le dea jos,doar pierde timp.
iei un cui sau ceva rotund(eu am utilizat o surubenlita rupta,am polizat capatul sa nu fie ascutit,unealta sati intre la limita,ca sigurantele sunt gaorite si sa nu intre in gaora de la sigurante) si bati afara sifurantele(2sunt)!dai jos arcul scoti placutele,impingi de piston inapoi sati incapa cele noi si totul ii ok(daca iti merg pistoanele usor)!(mai mult timp pierzi cu datul jos al roti decat cu schimbatul placutelor(daca totul se decurge bine))

da asa e. dar eu am zis pt ca la mine erau terminate garniturile si am zis sa le schimb pt binele masinii, ca daca intra apa so praf intre ajutaje nu e prea bine.toate cele bune
Skip ads

  • dodo_f2k

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Kadett 1988 13NB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
merci mult pentru raspunsuri!
am sa incerc in seara asta...dupa ce se mai racoreste afara Smile sa vad ce o sa iasa :p
  • CONDRUT

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
vad si eu placute spate frana un set nou originale pentru kadett b si c ,ascona 16,olympia a coupe rekord b c d manta a
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR