Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • PH09PIV

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut.Vreau sa fac un garaj pentru opelul meu si proiectul zice ca ar costa 450e.E posibil ?Garajul ar avea dimensiunile 6000x3700 .Astept si parerile voastre .O zi buna.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
doar atata nu prea imi vine a crede decat daca il faci fara prereti laterali sau cu scandura...
un prieten de-al meu si-a facut un garaj de 6m x 5m si l-a costat 5000 euro facut din barne de lemn, acoperit cu tabla ce imita tiglele si laterale de scandura...
materialele sunt foarte scumpe. banii de care spui tu poate atat te costa proiectul dar nu realizarea lui...
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu e imposibil, la noi cosmelia de peleti (relativ mica) de la 0 (adica cu turnat talpa de beton armat) a costat in jur de 14 bulioane fara manopera. Depinde si ce materiale folosesti.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Sincer , cu 450e nu ai sanse sa faci garaj. Eu am facut doar un acoperis din tabla pe structura din fier sudate calumea, dimensiuni 6m x 4.5m cat sa incapa 2 masini. si pretul final era doar 500e
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
@vlad-OPC - Dar stiai ca acoperisul din tabla e mai scump decat acei solzi din bitum? Very Happy asta asa ca un detaliu in plus.
  • PH09PIV

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu ati inteles numai hirtiile 450 euro adica proiect si autorizatie .Peretii vor fi din ytong si usa basculabila si ac^peris din tabla de aceste costuri sunt constient .Manopera o face subsemnatul.Eu cred ca e foarte scumpsa dau 450 e pe acte.

Deci cu tot cu materiale in jur de 1500e da sunt de acord ca manopera o fac eu .Dar sa dau 450 e pe acte vine cam 33 la suta di tot asta nu cred ca e normal .

Anul trecut am schimbat acoperisul la casa cu tabla luata de la WETERBEST BAICOI si am dat cu tot cu manopera 12 000 roni pentru 230mp ?

Poate imi recomandati un arhitect mai ieftin .Pina urma tot il fac si cu autorizatie si fara ca e pacat sa mai tinopelul afara ca eu vin numai vara in vacanta deja sta de 9 luni infofolit in prellati

Pentru userul horaa nu o sa fie cosmelie la sfirsitul lui august am sa adaug foto poate nu ai auzit de ytong . Cu respect

Daca cineva imi poate recomanda un arhitect decent bine daca nu se poate inchide .O sa va onorez cu foto la finele lunii august.

Nu ati inteles numai hirtiile 450 euro adica proiect si autorizatie .Peretii vor fi din ytong si usa basculabila si ac^peris din tabla de aceste costuri sunt constient .Manopera o face subsemnatul.Eu cred ca e foarte scumpsa dau 450 e pe acte.

Numai mikyboi a inteles
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
PH09PIV - Nu aveam bani de aithong si din astia. Proiectul s-a facut frumos pe o coala a4, cumparat lemn, slefuit, baituit, cumparat tabla pentru acoperis, cativa saci de ciment, cateva roabe de agregat, polistiren si restul.
In plus, nici nu ai specificat de la bun inceput ce costa de la 450 euro. i proiectul zice ca ar costa 450e , de aici pot sa pricep ca te costa materialele 450 de euro sau doar actele.
  • PH09PIV

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Tot nu ai inteles numai actele 450 e materiale in jur de 1500 e .Si da o cautare YTONG PAULESTI PRAHOVA sivezi despre ce e vorba .Te salut si o seara buna
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am inteles... am precizat faptul ca in postul tau initial nu ai zis ce costa 450 euro, ai zis proiect 450e. Eu am priceput materiale, nu stau in prahova, deci ma multumesc cu ce imi ofera oradea.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
PH-ule, daca mai trebuie sa fac curatenie dupa tine (posturi consecutive fara numar) ne sfadim.
  • PH09PIV

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu alerg dupa postari imi cer scuze.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
proiectul este cam scump dar cum nu poti sa construiesti fara (decat la negru si sa iei amenda daca vin cei de la primarie in vizita) asta este platsti si apoi construiesti asa cum trebuie si scapi de o bataie de cap. Ca materiale este ok cum vrei tu sa faci si sfatul meu este sa prevezi si pod in zona acoperisului ca acolo mai poti depozita una alta de la cauciucuri la piese si alte chestii...Wink
Skip ads

  • PH09PIV

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Una alta dar mai important sculele de pescuiala .O seara buna
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hai sa lamurim lucrurile, orice constructie cu fundatie necesita proiect+autorizatie care se emite dupa ce primesti un card de avize de la ISU, furnizori de utilitati, certificat urbanism etc, multe de iti vine sa te lasi pagubas. Proiectantul trebuie sa plateasca si un expert verificator care verifica proiectul si semneaza la randul lui ca e bun.
Ca faci o casa sau garaj cam aceleasi avize trebuie sa ai, un dosar nu alta, daca nu ai relatii le obtii dupa luni si ani de asteptari.
Mai nou ISU satul de potlogarii si atatea incendii in lant aplica la sange si peste normele, fara intelegere cu vecinul, 3m fara discutie si 10m din axul drumului.
La terminarea garajului vine de la primarie comisie care face receptia, el intra acum la impozitare, mai ai drum la cadastru sa-i faci intabulare si in sfarsit ai terminat.

Deci daca el se ocupa de tot, proiect+autorizatie+avize pretul e de bun simt.
Daca iti da numai un proiect e teapa, gasesti cu 100euro lejer.

In Iasi si zona metropolitana se aplica legea la sange, evident ca tot timpul vor fi spagari si se mai inchid ochii dar se mai schimba puterea...
La tara e alta treaba...
  • danyxu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Colegu incearca sa faci proiect pentru magazie cu usi mari
La mine a mers
SUCCES
  • PH09PIV

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc colegu m-am hotarit il fac pe naspa .Autoritatile construiesc spitale si multe altele fara autorizatii si exemple sunt destule .O seara buna
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Pai, daca tot era vorba de asta.. Daca te toarna un vecin... daca nu, atunci e bine
  • PH09PIV

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Vecin imi este un nepot pe partea cu garajul iar cu ceilalti de peste drum sunt pe bune acum depinde de alte invidii.Seara buna
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
O intrebare, unde faci garajul?
In curte, in fata blocului? Unde..?
  • PH09PIV

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Garajul va veni construit in curte Ozi buna
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR