Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • opel92

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Laughing sunt din nou pe forum pentru a cere ajutorul vostru. Am cumparat un motor de afara dar este de 1.6 nu de 1.4 NZ pe care il am eu acum pe masina(motor original). Fireste ca vreau sa-l inlocuiesc si as vrea sa stiu daca prinderea de la cutia de viteze este acelasi sau ma las pagubas. Sistemul de alimentare cu comb. este acelasi cat si electrica dar am dubii asupra volantei si a prinderii cutiei de viteze. Va multumesc.
Skip ads

  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
din cate am citit in dreapta si stanga se potriveste...cutiile f10,f13,etc sunt universale ca si flansa. doar rapoartele o sa ste deranjeze cu noul motor. pe c14nz ai f13...iar pe c16nz cred ca norma e o cutie f16, cu alte rapoarte.
  • opel92

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
nonea a scris:din cate am citit in dreapta si stanga se potriveste...cutiile f10,f13,etc sunt universale ca si flansa. doar rapoartele o sa ste deranjeze cu noul motor. pe c14nz ai f13...iar pe c16nz cred ca norma e o cutie f16, cu alte rapoarte.


Iti multumesc pentru raspuns si poate ai totusi posibilitatea de a-mi trimite cateva date tehnice referitoare la marimea volantei si grosimea prizei, ptr. ca am auzit variante cum ca diametrul prizei ar fi mai mare decat la C14NZ. Stii cumva ceva de computer, ar trebui schimbat si acesta? Nu stiu daca nu cumva are alte valori la avans cu toate ca bobina este aceasi. Multumesc inca o data si astept in continuare sugestii. Laughing
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
de desfacut motorul...adica cutoia nu am facut deocamdata...de aceea nu-ti pot spune valori. ecu tare ma gandesc ca nu o sa se potriveasca, pt ca am avut un prieten care si-a pus ecu de 1.6 pe 1.8 si nu a mers bine deloc motorul..deci nushu ce sa zic despre ecu...Sad sper sa ai dreptate..si noroc sa mearga. bafta
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
si pe 1.6i ai F13.

nici nu incerca ecu nu cred ca se va potrivi!

@nonea partea de injectie a motorul de 1.6 si 1.8 difera. nici nu avea cum sa functioneze! desi in mare au constructie asemanatoare dar cel de 1,8 se aseamana cu cel de 2.0(multipunct).
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu iti spun ca a mers...vazut cu ochii mei Smile
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ambele motoare au aceasi cutie dar difera rapoartele parca. ECU difera si fara el nu o scoti la capat. Cheltuieli mari pina la capat. Mai bine vinzi motorul si iti cauti unul identic.
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
C14NZ si C16NZ au acelasi tip de ECU (hardware).
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hard este la fel, soft difera. Deci ori ECU lui ori sa scrie soft de la 1,6l. O scriere soft este comparabila la pret cu un ECU fiind model vechi.
  • opel92

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc, pentru tot. Am facut rost intre timp de programul TIS 2000 care ste folosit de toate servisu-rile OPEL, program pe care l-am consultat iar din datele pe care le am ECU nu este diferit intre 1.4 si 1.6. Cutia de viteze pe care o am pe masina este un F10 iar cutiile compatibile pentrun aceste 2 tipuri de motoare sunt F10 si F13. Singurele diferente ale acestora fiind rapoartele trptelor a4a si a5a. Ar mai fi o diferenta care sper sa nu ma afecteze si anume diametrul disculu de ambreiaj care la 1.4 este 190 diam. ext. cu 134 diam. int. iar la 1.6 este de 200 cu 134mm. Si intr-un caz si altul am atat volanta cat si ambreiajul de la cele doua motoare. Inca o data va multumesc si daca va pot ajuta cu vreo informatie acum ca posed acest program o voi face.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Spor la treaba si sa ne ti la curent.
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ai sa-mi dai si mie programul tis2000 daca te rog?Very Happy ms mult
Skip ads

  • opel92

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sigur, fara nici o problema doar tre sa stabilim un contact virtual pe mess eventual. Programul este pe 2CD si are cam 1.90Gb, desfasurat dar ai tot inclusiv programele de diagnoza si soft. Bye
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
salut. m-ar interesa si pe mine TIS va rog frumos..
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
adrycosma@yahoo.com da-mi un add si ne mai povilim. ms.
@dancucireanu...mai ramane valabila treaba cu pm Smile . ms mult
  • opel92

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
In cel mai scurt timp voi face la un fel sa intrati in posesia programului TIS 2000. In week-end am fost plecat si am incercat sa fac marea schimbarea de motor. Concluzia este ca motoarele se potrivesc la prindere dar mai putin partea electrica din cauza delcoului care la 1,4 este pe 3 fire iar la 1,6 este pe 4 fire. Ar mai fi o problema pentru cei care pe 1.4 au cutie F10 si nu F13, ptr. ca difera diametrul volantei, fiind mai mare la 1.6 iar F10 are diametrul interior al carcasei mai mic. Se pot inversa volantele dar daca pui volanta de 1.4 pe motor de 1.6 va trebui sa schimbi si demarorul care la 1.4 este mai mic si nu mai ajunge sa atace volanta. Concluzia, sunt prea multe schimbari si nu merita investitia asa ca am scimbat doar chitul de ambreiaj. Pentru cei interesati vand motor de 1.6 C16NZ de dupa 3/'93 complet echipat mai putin demarorul si chitul de ambreiaj.
  • summer_life

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2007

  • Mesaj Privat
informativ poti spune un pret?
  • opel92

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Salut, in jur de 1200ron.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR