Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
salutare! am o pata care nu imi da pace... mi-au cam picat franele pe spate, si trebuie sa inlocuiesc pe acolo cate ceva. doar ca mi s-a pus pata mai nou pe frane cu disc. am vazut ca unele astre cu motorizarea de 1.7 (Y17DT) au pe spate discuri de frane, pe butucul cu 4 prezoane. eu am tambur, si acest lucru ma deranjeaza foarte tare (am tacaneli, recunosc).
bun, problema care este. doresc sa scap de inesteticii tamburi, si sa montez discuri. am programelul de piese opel, dar ma uit ca matza-n calendar, deoarece, sincer, nu prea ma pricep la sistemele de franare.
in alta ordine de idei, as dori sa fac 2 variante: pe original, si pe brembo. atasez 2 poze destul de sugestive zic eu, cu restul sper sa imi sariti voi in ajutor.
concret! daca ar fi sa iau din dezmembrari, sau piese noi... ce ar trebui sa iau, ca sa am frane spate pe disc, in loc de tamburi. 4 prezoane, Y17DT.

pozele:




Skip ads

  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
se pare ca am gasit si solutia... exact ca in poza afisata de mine mai jos, este nevoie de ansambul ce vine in continuarea reperului 8, inclusiv acesta. ansamblul se poate gasi la dezmembrari (multumiri @sergiu_autoparts), fiind vorba de butuc, disc, etrier, senzor abs. etc etc (exact cum se da jos de pe punte). astept sa vad ce iese. luni ma voi duce la un service sa efectuez operatia de inlocuire tamburi cu sistem de franare pe disc.
wish me luck Very Happy

  • allecs_lungu

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Braila
  • Masina: Omega 1997 x2.0xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Si ce a esit in urma modificarilor, cat tea costat toata operatia
si dac tr modificat mult
  • dyzzy

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2007

  • Mesaj Privat
hei hei hei chiar este un lucru interesant!
Ce ai facut?
Ai reusit sa schimbi tamburii cu frane pe disc?
Skip ads

  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
imi cer scuze, am cam uitat de topicul asta Embarassed
da, se pare ca m-am bucurat prea mult dupa succesul operatiei, si n-am mai zis nimic.

pana la urma am procedat la inlocuirea pieselor "cu totul". am luat de la dezmembrari (a se intelege Sergiu - Autoparts) sistemul de franare pentru astra g hatchback, cu disc, 4 prezoane. mi-a dat piesele complete, cu etrieri, discuri, senzori abs, butuci etc etc. desprinse direct de pe punte. sunt niste suruburi mari care faciliteaza prinderea acestor piese de punte. asadar, am scos tamburii cu totul din punte, inlocuindu-i cu ce mi-a trimis sergiu. "la roata" totul a mers perfect, fara modificari. singura problema intampinata a fost la frana de mana, unde cablul pentru tamburi nu se potriveste cu cel pentru discuri. am inlocuit astfel si cablul de frana de mana. operatia se face la fel de simplu, si se umbla doar pe sub masina. nu este nevoie sa desfaceti nimic la interior. poze din pacate nu am apucat sa fac, eram prins in iuresul luptei. practic este simplu de tot, fiind nevoie doar de un donor (astra busita).

imi cer scuze daca nu am coerenta, este 1.20 dimineata, si trebuie sa ma duc sa dorm.

ps> uitati-va la ultima poza, mai sus. exact ca acolo, am inlocuit totul, de la reperul 8 inclusiv.
  • dyzzy

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Super!
10x pentru raspuns, inseamna ca se poate.
Eu am o Astra G Caravan si am pe spate tamburi.As dori sa ii inlocuies si eu exact asa cum ai facut tu.Nu stiu cate prezoane am dar cred ca 4.Masina este model 2000 motor Y17TD.
Autoparts astia am vazut ca sunt pe Mihai Bravu.
Spune-mi te rog cat te-au costat piesele luate de la AutoParts si cat de OK sunt discurile.
Bineinteles daca poti sa ne spui daca sunt diferente in bine sau in rau dupa ce ai trecut de la tamburi la discuri.
10X.
  • dyzzy

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Revin pe acest topic.
"Cristivw" poti sa ne spui cat te-a costat schimbarea?
  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Practic prin AutoParts m-am referit la firma de dezmembrari din vestul tarii. Acum nu-i musai sa luati de acolo, incercati prin orice firma de dezmembrari unde vedeti o astra busita care are spatele bun, si frane pe disc (4 prezoane). Toate motorizarile in afara de 1.4 si 1.6 benzina, si 1.7 diesel, vin cu 5 prezoane, si discuri spate. Deci problema este doar la acestea in 4 prezoane, doar aici putem gasi tamburi.
Ca si cost nu stiu ce sa zic, pentru ca variaza, in functie de locul in care le gasesti. Ca sa le iei noi nu renteaza, costa mult prea mult. Solutia ramane la second hand. Cam 100E sa zicem... PS> nu uitati sa luati si cablul de frana de mana pentru frane cu disc! Am mai spus ca difera fata de cel de la tamburi. De asemenea, cablul difera si de la Caravan la Hatchback, ca si lungime. Deci mare atentie!
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am cumparat o Astra G din Anglia pentru a-mi repara masina mea. Aceasta are jante de aluminiu de 15" in 5 prezoane si discuri de frana si pe spate. A mea are doar pe fata discuri si rotile sunt in 4 prezoane. Se pot pune discurile si pe fata si pe spate?

Masina mea este Astra G cu motorul Y17DT, cea cu volan pe dreapta este Astra G cu motor X18XE sau ceva de genul.

Trebuie rescris ceva soft pe la calculatorul de ABS? a mai facut cineva aceasta operatiune?

Multumesc anticipat.
  • potorac ionut daniel

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 17CDTI-z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am facut si eu rost de puntea spate cu frana cu discuri in 5 prezoane, de pe un opel astra. avand in vedere ca a mea e in 4 prezoane am luat ansamblul fata, asa am toate rotile in 5 prezoane.
maine ma apuc de munca
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sa ai spor si ar fi foarte bine si util pentru acest topic daca ai reveni cu poze in detaliu. Wink
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
simplu ca buna ziua.
Pe fata ai de desfacut fuzetele si le inlocuiesti cu cele noi. Pe spate desfaci cele 2 suruburi ce tin puntea + arcuri + amortizoare.


Munca de 1-2 H pentru puntea spate si ceva mai mult pentru fata daca ai masina urcata pe capre si dai in prealabil cu spray degripant pe suruburi Razz
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
salut de aproximativ o luna am trecut si eu la discuri pe spate ,de la tamburul din fabrica ,o operatiune care nu a fost mai mult de 2 h la un mecanic ,se potrivesc la fix butuci cu cele 4 gauri care sunt pe punte ,
si furtunul de la etrier se potriveste la conducta care este deja foosita la tambul pentru lichidul de frana ,asaq ca spor la modificat pentru cei ce vor sa faca conversia de la tambur la disc .
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Si se simte diferenta? Smile La mine diferenta este uriasa, doar ca eu am trecut la alte discuri si etrieri si pe fata Smile

Franeaza de la 160 Kmph la 60 in ~2.5-3 secunde fara sa intre ABS-ul.
  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@bv19max: sa inteleg ca tu ai avut disc fata si tamburi spate in 4 prezoane si ai trecut in disc fata si spate in 5 prezoane.
imi poti spune te rog ce piese trebuie schimbate.o lista sau ceva poze.mersi mult.astept mesaj ori aici ori la mail: nick_florin2001@yahoo.com
felicitari pt reusita.astept mesajul tau sa pot cumpara piesele si sa reusesc si eu sa fac aceasi schimbare.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR