Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • ondoco

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am luat anul trecut o Zafira second hand fabricata in 2004 de la o reprezentanta, adusa fiind din Belgia.
Dupa nici un an de zile i-am schimbat radiatorul de la aerul conditionat si am dat de o problema pe care nu stiu s-o rezolv si nici n-am gasit un doctor ca lumea pentru ea.Adica: la inceput se simtea mai incet dar mai tarziu sa agravat o anumita vibratie a masinii atunci cand ruleaza.Am dus-o la o firma asociata reprezentantei Opel, unde mi-au spus ca poate ar trebui sa schimb planetarele.(am avut o masina la care a trebuit sa schimb planetarele dar stiu ca acelea trebuie sa bata in curba daca sunt uzate fapt care nu se intampla la Zafira).Pe de alta parte nu-mi garantau ca aceasta ar fi problema.N-am facut nimic atunci si dupa o perioada am schimbat cauciucurile pe spate si le-am centrat pe toate, ocazie cu care mi s-a spus ca ar trebui schimbate barele stabilizatoare fata, lucru care l-am si facut.Dar degeaba-masina tremura in continuare.Nu stiu ce sa fac cu ea.Sincer imi pare rau ca am luat-o deoarece nu-si merita banii si nu sunt service-uri specializate pentru ele pe la noi.M-as fi asteptat ca sa fie si la Opel service-uri specializate cum sunt la Mercedes ,VW sau Renault.A mai patit cineva asa ceva?
Sfatul meu: cine-si cumpara un Opel- prima data sa puna niste saibe distantiere intre ventilator si radiatorul de la clima deoarece in mod sigur cand i-o fi lumea mai draga, o sa simta cu nu o sa mai functioneze aerul conditionat si o sa aiba radiatorul fisurat de la elice.
Mai are cineva si alte probleme?
Skip ads

  • tase74

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema am si eu, si tin sa-ti spun ca este volanta.
Daca nu te deranjeaza prea mult nu-ti face probleme, poti sa mergi mult si bine.
  • andreigradu

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Am si eu o problema asemanatoare.
De vreo 3 saptamani a inceput sa se auda si la mine in Zafira un huruit insotit de vibratii fine in pedala de acceleratie si frana. In ambreiaj nu se simte nimic, decat acea oscilatie fina a volantei, care e normala la Zafira.

Partea proasta e alta. Cand virez dreapta dispare complet.
In rest cand merg drept sau stanga se aude.
Sunetul este deranjant doar la sofer, pasagerii imi spun ca e ceva acolo, dar nu f deranjant.

Pe partea stanga am desfacut planetara sa vad ce are, i-am schimbat si burduful dinspre roata ( era ciupit si m-am gandit sa nu piarda vaselina ), am miscat-o la mana si nu prezinta semne de uzura care sa ma intristeze.

Sunetul e ca un huruit de rulment.
Am eliminat motorul pentru ca am oprit motorul in timp ce masina rula, am scos din viteza si cu ambreiajul apasat sau nu, se aude la fel.

Din toate discutiile pe care le-am citit inclin sa merg spre rulment, acum cand am desfacut planetara, era o pelicula uniforma de vaselina topita, ca un ulei fin acoperit de praf pe zona senzorului de ABS.
Mentionez ca ABS-ul mergea perfect inainte sa desfac planetara. Acum sta becul aprins si la ABS si la ESP, probabil l-am murdarit cu vaselina sau am miscat ceva pe acolo. Oricum, asta e ultima mea grija.

Placutele de frana sunt noi, le-am schimbat acum 2 saptamani, crezand ca huruitul e de la ele, dar n-a fost sa fie....
  • tony13

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
la mine se auzea acelasi huruit pe partea dreapta si a fost rulmentul . dupa ce am schimbat a disparut
Skip ads

  • valip

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Verifica tampoanele motorului si cutiei de viteze.
  • liviulica

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2010

  • Mesaj Privat
salut la toata lumea am si eu o probleme am un opel astra f c16nz ami tupaie an mers pe partea dreapta fata an viraj catre stanga si pe loc drpt cand virez dreapta nu se mai aude asta si la viteza de 130 si la 40 ce ziceti eu cred cai planetara dreapta fata ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR