Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
am sunat la toti dealerii opel din bucuresti.
mai am garantie pana in noiembrie si am vrut sa imi fac revizia de 2 ani, filtre si ulei.
numai ca opel romania u mai accepta la revizii decat filtre originale si ulei original, cu sigla GM pe ele.
Preturile sunt:
F aer 70 lei
F ulei 37 lei
F benzina 78 lei
F polen 100 lei ( carbon activ)
Ulei 176 lei
Toate la un astra G din 2006.
In conditiile in care filtrele nu pot fi mann asa cum as fi vrut eu ci saracii de berr sau delphi

o sa renunt la astea 2 luni de "garantie opel", un rahat, parerea mea, si imi fac revizia in alta parte unde pot sa merg cu filtre mann, mai ieftine decat rahaturile lor si cu uleiul, intradevar original GM, pe care il cumpar eu cu 90 de lei.
Anul trecut am putut sa merg cu filtrele mele, acum doar de la magazia lor....

In conditiile in care imi cer si 200 de lei pe manopera.
am gasit cu 100 lei manopera si o constatare/verificare...
Imi pare rau sa o spun dar astiade la opel romania sunt niste nesimtiti.
La saab revizia costa cu materialele lor 500 de lei, cu 150 de lei mai putin ca la opel, in conditiile in care un saab 93 e 30.000 euro iar un astrag/classic e 11.000 euro ...
Ma gandeam la un vectra dar cred ca un accord la fel de bine echipat e cu vreo 2.000eu mai ieftin... si e made in japan nu in poland ...
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
In primul rand, Vectra e facuta in Germania, nu in Polonia. In al doilea rand, eu nu as renunta la cele doua luni de garantie, legea lui Murphy spune ca exact in cele doua luni vei avea nevoie de ea. In al treilea rand, imi pare rau pentru deziluzia ta, as indrazni sa spun ca probabil e acumulata in timp, urmare a mai multor neplaceri. Problema e cred la zona in care stai, pentru ca eu in Iasi am platit 450RON la G&P pentru o revizie la 45 000km (s-au schimbat exact reperele enumerate de tine, mai putin filtrul de polen, au pus unul normal, nu de carbon).

P.S. Honda e o masina buna dar cred ca e cu vreo 20% la pret peste Vectra, cel putin din informatiile pe care le am.
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Du-te la opel EREBUS, eu m-am dus acolo cu piesele mele (ambreiaj, ulei, filtre mann) si nu a comentat nimeni nimic Rolling Eyes Poate "politica opel" se aplica separat la fiecare service de al lor Wink Si pe urma fa plangere ca ti-au pus o schimbare filtru la 2 ore de manopera, zi ca ai ramas traumatizat si ca te gandesti sa-i dai in judecata, poate te alegi cu o revizie gratuita si eventual un "upgrade" la masina Laughing
  • Cris.M.

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:[...]
, pentru ca eu in Iasi am platit 450RON la G&P pentru o revizie la 45 000km (s-au schimbat exact reperele enumerate de tine, mai putin filtrul de polen, au pus unul normal, nu de carbon).

[....]


Si esti sigur ca au fost schimbate?Adica ai vazut tu asta?Nu de alta,dar acolo dai masina si cheia si pa..ce-ti spun ei iei de bun ca nu ai de ales.Mi s-a oferit o "afacere" la ei,nu spun unde cand si cine(am facut-o la cine trebuia),adica o piesa si asa ieftina oferita la negru,poate a fost smenuita de la tine...
Cat despre preturile din garantie,stie toata lumea,asta e sursa de venituri a unui dealer,adica sursa cea mai importanta...insa peste toate mi se pare normal sa fie ceva mai scump,numai sa fie facuta treaba buna si nu-ti pare rau.De aici si pana la a schimba optiunea catre o alta masina e cale lunga..
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
la erebus am fost si mi-au spus ca nu accepta cu piesele mele...
in alta ordine de idei...
http://www.hondaauto.ro/equ...nt.php?page=sedan
19500 DDP

http://www.opel.ro/site/loc...icepdf/vectra.pdf

cosmo, la nivel de echipare comparativ cu accord, motor 2.2 benzina, la aceiasi CP ca 2.0 accord, e 23.200 EU DDP
in DE facuta de polonezi si turci.
N-are nici o treaba cu nemultumirile mele mai vechi. 3 prieteni si-au luat opel la recomandarea mea...
doar ca mi se pare iesit din comun sa platesc la suprapret filtre de toata jena doar ca le schimb la un dealer autorizat opel.
cris, masina n-o schimb numai din cauza asta.
mama si-a cumparat un corsa de la un dealer, numele nu e f important, SH, cu garantie 6 luni si cu semnatura ca e ok din pc de vedere tehnic si sa desopere ca a fost lovita iar puntea spate e indreptata dar nu bine, la cald, si e stramba, si ca un amortizor e stramb. stau sa ma rog de ei, drumuri pana in fundeni, sa imi schimbe si amortizoarele...
plus ca imi place sa fiu tratat normal nu sa mi se bage mana in buzunar cand ma duc pana acolo.

sorry dar din caauza retelei de distributie opel nu mi se mai pare o afacere rentabila. poate un SH de 1-3 ani din afara....
pana una alta da, vroiam un vectra, acum accord e in pole position datorita pretului mai mic...

Iar chestia cu revizia e de principiu, mai ales ca nu are nici o treaba cu modificarea conditiilor de garantie ci doar cu procentul de 70-100 de profit pe care si-l trag ei.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
1. Am verificat piesele, sunt toate schimbate. In plus, baietii ma stiu de mult, nu mi-ar face una ca asta.

2. Nu suporta comparatie motorul de 2.0 de la Honda cu 2.2 de pe Vectra. Or fi avand ele aceleasi puteri (155CP) dar 2.2 de pe Vectra are 220Nm pe cand 2.0 de la Honda are 190Nm. In termeni de acceleratie, e o diferenta mare, mai ales in treptele 3,4,5. Asta ca sa nu mai vorbim de treapta a 6-a care la Honda nu exista iar la Vectra face ca la 130km/h sa ai consum de 5.5l/100km iar la 150km/h sa ai consum de 6.5l/100km.

3. Honda Accord e fabricata in Europa? Daca nu, trebuie sa mai scoti ceva bani din buzunar (10%, dupa cate stiam eu). Daca da, atunci tot de polonezi si turci e facuta (dupa acelasi algortim, nu?).
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
mutam doscutia H vs O pe un alt thread?
Nu de alta dar i-VTEC ul ala de la honda care trage aproape liniar pana la 7.000rpm face toti banii... si compenseaza lipsa de cuplu... si 3.000 eu in minus Smile
E made in Japan, ca aparatul meu de fotografiat
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nici nu avem ce muta, se vede ca nu ai condus Vectra 2.2, de vreme ce poti sa faci comparatia asta. Motorul de la Honda de care vorbesti tu ca se accelereaza liniar pana in 7000 e cel de 2.4, care are 190CP la 6800RPM; cel de 2.0 se limiteaza la 6000. Iar echipamentul Comfortul nu se compara cu Cosmo. La Cosmo ai in plus scaun in 8 reglaje, volan cu comenzi, MP3 player cu 7 difuzoare, tempomat, senzori ploaie, senzori lumina, jante aliaj usor 16 cu anvelope 215/55/16, 8 airbaguri, sistem spalare faruri sub presiune, incalzire scaune.

La Honda Accord Comfort vad un pret de 19.611EUR DDP, la care se mai adauga taxe vamale de inca 2000EU, iar Opel Vectra are un discount permanent de 1000EU la motoarele pe benzina. Rezulta vreo 1000EU diferenta finala la pret, foarte putin fata de plusurile de motorizare, echipare si consum.

Oricum, daca preferi Honda, "be my guest". Sunt sigur ca vei fi fericit cu un Accord.


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Mar 28 Aug, 2007 10:18 am
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
e 19.500 DDP ( toate taxele incluse, TVA, 1%acciza si vama)
15.000 * 1.30 inseamna 19.500.
are cam aceleasi dotari.
nu se opreste la 6.000.
fiabilitate mai buna la Honda
design mai fumos la modelele actuale. ( subectiva, recunosc)
model nou la honda in ian feb 2008
made in japan
ceva mai exclusivista, n-au toti meltenii ( conteaza pt mine)
Pretul din PDF este afisat dupa reducerea de care vbesti. pretul cip, inainte de reducere este de 22.700 eu. asta cf opel.ro
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Preturi? Citez:
"MODEL MOTOR TIP TRANSMISIE PRET CIP PRET DDP
Accord Sedan 2.0i Confort M/T 16.480 EUR 19.611 EUR"
16480 * 1.19 = 19 611 EU
Sursa: http://honda.com.ro/preturi/


Design mai frumos? Foarte subiectiv.


Cam aceleasi dotari? Ma faci sa rad, am enumerat peste 10 dotari in plus. Bineinteles, poti trai si fara ele, dar asa hai sa comparam Elegance cu Comfort, nu Cosmo.


Fiabilitate? Probabil ai dreptate, dar eu oricum nu tin o masina mai mult de 3 ani...


Honda Accord nou in 2008? Si Vectra noua apare in 2008.


Mai exclusivista? Nu stiu cum e in Bucuresti, dar in Iasi sunt mai multe Honda Accord decat Vectra facelift (vreo 4 in total, accordurile nu le-am numarat, sunt mai multe).


Pretul din PDF este afisat inainte de reducerea de care vorbesc. Intreaba la orice dealer Opel. Se vede si din pretul minim afisat in textul promotiei: "Opel Vectra de la 16.520 Euro cu TVA inclus". Evident, e vorba de Vectra 1.6 care e 17320 EU DDP.


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Mar 28 Aug, 2007 10:37 am
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
my bad, 21.000 fata de 23.000.
elegance are multe dotari in minus fata de accord. le putem contoriza ca pret de optiunie si adunam la pretul final.
eu zic sa ne oprim aici. nu de alta dar fiecare are un pc de vedere la care nu vrea sa renunte asa usor.
Plus ca schimbarea astra >> vectra/accord o s ao fac la anul cand apare un nou model la fiecare si partea f subiectiva ( designul) poate muta balanta in o parte sau alta.
sa ne axam catre revizia in cauza.
v-am zis ca am gasit la 100 de lei schimb ulei si filtre + verificare?
acum astept cotatii de la augsburg pt filtrele mann. stiti alt magazin mai ieftin unde sa gasesc?
uleiul original GM in alta parte in afara de augsburg?
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
hai oameni buni, nu va mai certati Rolling Eyes ..acum ati ajuns de la comentarii despre revizii la hartza pe tema honda vs. opel...care sa fim seriosi...nu tin partea nimanui, dar sunt doua branduri de calibru diferit...asa ca puteti sa va redirectionati tirurile spre mine si sa ridicati piatra Smile dar zau asa, honda e mult peste nivelul calitativ al opelului...si peste multe alte marci europene..de fapt daca iei in calcul numai fiabilitatea acestei marci si bate la fund orice mercedes-benz sau bmw...poate nu multi agreeaza masinile japoneze (si poate sunt subiectiv fiind viitorul proprietar al unui mitsubishi lancer) dar nu exista comparatie..poti avea 1001 de accesorii si dotari de ex cum daca compari o corolla de ex cu un C4 vei zice mama ce jaf de masina nu ai nimic pe ea.

Si eu sunt un fan al opelului dar sunt constient de diferenta de calitate dintre marci. uite de ex nevasta-mea are o bomba de Audi A2..pe care inainte il consideram o tampenie cand il vedeam pe strada...recunosc ca la capitolul calitate finisaje, mod de proiectare, ergonomie etc...bate la fund astraul de ex..si vorba aia mai sunt si clase diferite de masini, A2 teoretic, daca faci abstractie de pretul pe care il avea cand se fabrica, ar fi o treapta sub Astra...mai degraba l-as compara cu Meriva...desigur ca si pret,brand etc el se batea pe vremuri cu Aklasse daca nu ma insel.

revenind..honda e..honda...si e chiar si peste celebra toyota...ca e plin sau nu orasul de ele, e partea 2...un exemplu simplificat ar fi comparatia dintre vectra si A4 de ex...eu zic ca nu prea ai ce compara, opelul e totusi o marca mai slab cotata decat vw, audi etc..ca sa nu mai zic de honda, toyota etc.

Iar ca tehnologie...cand honda facea motoare Vtec la finalul anilor 80s, opelul avea niste biete SOHC-uri 8valve obosite.
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
asta e oferta la augsburg:
1 Buc. Filtru ulei 23,96 23,96
MANN -TERMEN LIVRARE 1 ZI
1 Buc. Filtru aer 42,14 42,14
MANN -TERMEN LIVRARE 1 ZI
1 Buc. Filtru polen (pentru auto echipat 54,33 54,33
cu aeroterma DELPHI)Mann
L=291 / l=198 / h=30
MANN -TERMEN LIVRARE 1 ZI

4 Buc. Ulei Opel 5W30 1L 44,50 178,00
STOC SUPERMARKET
------------------
Total cu TVA RON 298,43

filtrele sunt mai ieftine ca la dealer, in conditiile in care sunt mann...
nu am primit pt filtrul de benzina.

Totusi, ulei de unde pot lua mai ieftin, daca exista Smile

Se poate sterge discutia offtopic?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Vremurile se schimba, ce s-a intamplat acum 20 de ani nu conteaza si acum. In ultimii ani Opelul a castigat de mai multe ori premiul de cea mai fiabila marca in Germania, pe baza feedbackurilor de la user (sursa: Autobid). De asemenea, Opel are cele mai bune dotari diesel, motorul de 1.3 e primul diesel din mai toate topurile de motoare. La finisari interioare, Audi si VW sunt in cadere libera, cel putin in clasa medie gen A3, A4, Golf 5 (sursa: carsurvey, whatcar). Nu cred ca mai putem spune ca Audi/VW/Honda sunt o clasa peste Opel, deja Opelul s-a ridicat la acest nivel. Da, la Opel lipeste varful de gama de gen A6/A8/Legend, dar va apare si acesta.

P.S. Sunt de acord, ar trebui creat un topic Opel vs Audi/VW/Honda. Cred ca discutiile sunt interesante, nu ar trebui sa se piarda.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
imi place acest thread maxim:D

ma bate gandul la un accord in defavoarea vectrei C sau unui gtc

oricum nu renunt la vectra b deci raman Opel F(or)ever

faceti un thread accord vs. vectra c
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nu il mai gaseam Smile
1 Buc. Filtru ulei 23,96 23,96
MANN -TERMEN LIVRARE 1 ZI
1 Buc. Filtru aer 42,14 42,14
MANN -TERMEN LIVRARE 1 ZI
1 Buc. Filtru polen (pentru auto echipat 54,33 54,33
cu aeroterma DELPHI)Mann
L=291 / l=198 / h=30
MANN -TERMEN LIVRARE 1 ZI
1 Buc. Filtru benzina 47,49 47,49
MANN -TERMEN LIVRARE 1 ZI

4 Buc. Ulei Opel 5W30 1L 44,50 178,00
STOC SUPERMARKET
------------------
Total cu TVA RON 345,92
==================
incl. 19% TVA RON 55,23
Total fara TVA RON 290,69

si cu filtru benzina
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
cel mai mult eu regret ca in Romania nu vezi o adunare / dezbatere publica cu un fel de battle intre dealeri...eu asta as organiza..sa vad si eu cu ce argumente vine dealerul de opel in fata lui toyota etc..

ca de fapt noi dezbatem aici dar altii sunt platiti pentru asta Smile

sa fie domle evenimente publice....honda vs toyota vs opel vs audi..sa vina fiecare cu cate un model si sa se laude in fata publicului nu la un cocktail cu trei pseudoziaristi auto ...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu ai cum sa convingi un om care vrea Accord ca e mai buna Vectra .
Ca sa vrei sa-ti cumperi Accord sau poate un Primera trebuie sa-ti placa ideea de masina asiatica ( in speta japoneza ) . Vectra a ramas cat de cat la design o masina clasica germana , cu cosnsola aia din mijlocul bordului . Accord are in loc de bord un laptop , cukm imi place mie sa-i zic , cu joystick cu nebunii din astea .
Sincer eu nu gust masinile japoneze din punct de vedere al designului . Accord arata bine pe exterior , dar Primera de ex. ma dezgusta din toate unghiurile !
Sau Honda Civic ( cu cocoasa aia pe spate )...n-are cum sa-ti placa designul GTC-ului si al lui Civic in acelasi timp . Sunt doua conceptii diferite .
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@AcidMan , totusi nu inteleg de ce tii sa folosesti ulei 5w30 de la GM ?
La Astra H am schimbat uleiul original GM cu care a venit masina la 10000Km cu ulei de la Valvoline 5w30 cu specificatia GM pe bidon si nu e nici o problema ...
Uleiul GM l'am schimbat singur si pot sa spun ca este un ulei de service slabut . Ce inseamna "slabut" ? Am vazut ca acesta se arde si face depuneri pe motor ceea ce duce la formarea in timp a "black death" . Concluza mea este ca uleiul GM este un ulei slabut , de buget , vindut in RO la pret de ulei premium . Uleiul de la Valvoline care are detergenti de splare/etc , s'a inegrit complet dupa mai putin de 100Km ... Sad

Politica cu consumabilele GM este "promovata" de romani nostri , pe cartea service de la Astra G , toate schimburile de ulei facute in service(Germania) au fost facute cu ulei CASTROL ... acolo de ce se poate ?

Sa ne amintim ca uleiul GM se vindea in Metro la aprox. 900.000ROL acum vreo' 2-3 ani iar la dealer ajunge la 180-200RON . Deci service'urile isi pun adaos de 100% si peste la piesele furnizate pe "filiera" Opel . Sad
Bravo lor , in urmatorii ani vor face totul sa'si piarda clienti , piese scumpe , servisare de proasta calitate , nepricepere , relatia cu clientul lasa de dorit ... pacat de masini ca sint bune .
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Noul Accord, un fel de BMW Lexus. Va las pe voi sa comentati (mie nu-mi place in mod special, cred ca era mai frumoasa varianta actuala).



http://www.auto.ro/stiri-au...tter--a27064.html

P.S. Imi pare rau ca continui sa postez off topic, dar pana se va imparti acest dual topic, voi continua sa postez aici.


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Mie 29 Aug, 2007 10:24 am
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR