Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • silviu

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cali.. Dar i-ai dat peste 100 in zone cu treceri de pietoni?
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Silviu,
io zic ca ideea postului asta e sa ne zicem fiecare parerea si nu sa "infieram" sau sa aprobam....
daca ai citit ce am scris eu mai pe la inceput e vorba de gradul nostru de civlizatie. Daca s-ar da drumul la alcool in RO fii sigur ca s-ar depasi f.f. repede masura... daca dai voie la o bere vor fi multi care vor bea 3 daca dai drumul la 3 vor bea 10!
si eu as bea o bere cu amicii si sa ma urc apoi la volan pt. ca stiu ca nu-s un pericol dar ce ma fac daca da altul peste mine si eu am berea in nas?
  • silviu

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Of, bine. Nu stiu de ce dar am senzatia ca am fost gresit inteles. Nu sunt un spalator de cadavre. Dar personal nu inteleg de unde atata inversunare fata de drink&drive. Categoric ca am inteles ca este un loc de discutii si de ascultat pareri, si fie ca ma crezi sau nu, respect parerea fiecaruia , mai ales ca si-a rupt cateva secunde din viata ca sa scrie ce crede. Chiar daca nu este pe aceeasi lungime de unda. Si in nici un caz nu judec pe nimeni. Vroiam doar totusi sa echilibrez putin balanta. Pana la urma asa cum unii pot face atatea nereguli la volan, cred ca exista si o categorie care pot conduce dupa 2-3 beri in perfecta stare, si sa stie sa se opreasca la acele 3 beri.

  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
asta asa-i cu condusu dupa o bere ... eu personal nu beau nici 1pahar de vin daca is cu masina. cand e de baut merg frumos pana acasa, las cheile, chem un taxi si ma simt bine. nu ma gandesc "daca ma opreste gaia?! ce ma fac?" alta chestie care artrebui sa te opreasca de la DRINK&DRIVE ... bei 1bere (ai depasit alcoolemia cu 0.001%), esti perfect treaz, mergi linistit acasa si intra un dobitoc in tine ... ce te faci la testu de alcool? zici la politai ca ai baut doar o bere? nu cred ca il intereseaza ... ai pus'o!
Oricum, am vrut sa vad pareri/opinii etc ... si astept in continuare.

barfta .. Smile
Skip ads

  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Sincer ... daca s-ar baga un copil cu bicicleta in masina mea , m-as cobora , i-as sparge capu` ca mi-a stricat masina si as merge mai departe sau eventual as merge la parintii lui pentru despagubiri .
Smile In Romania , nu chemi politia ca s-a bagat un copil cu bicicleta in masina ta . Think about it... tu ce-ai face ?
  • M-A-X

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Tg-Mures
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Eu am avut un incident din asta.. pot sa ii zic chiar accident... Eram cu masina unui prieten, eu eram la volan, pe banda a 2-a - si de pe banda 1 a trecut un copil cu bicicleta, vroia sa traverseze toata soseaua. Nu s-a uitat, bineinteles, eu aveam vreo 50 la ora, am franat cat am putut, am tras stanga dar din sens opus venea ceva, asa ca i-am cam paradit bicicleta si el masina. Ca norocu' ca nu a patit nimic, am chemat politia, am dus copilul la spital sa vada daca are ceva, am chemat parintii, au scos banu' si eu am scapat basma curata, ca norocu!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
silviu a scris:Mi se pare mie sau cand vine vorba de depasirea vitezei legale toti sunteti de acord cu asta, nu mai stati sa va ganditi la copiii aluia de pe refugiul de tramvai pe care l-ati facut praf ( doamne fereste) si ca sa nu mai aduc aminte de cursele ilegale la care cred ca 90 % ar vrea sa participe macar o data, insa cand e vorba de drinking & driving majoritatea sunteti impotriva. Nu ca as pleda ca este ok sa conduci dupa ce ai baut, insa nu vi se pare totusi ca ar trebui sa fie legea putin mai indulgenta.
Si daca tot va simtiti outlaw ca aveti sau nu masini puternice, detectoare de radar si asa mai departe, incercati sa vedeti si partea fun in drinking & driving.

*
Viteza legala e adesea stupida, de ex. pe autostrada 130 e putin, in Germania viteza "e le liber" si nu sint mai multe eccidente (dar poate ca soferii acolo sint mai realisti decit in RO (adica nu am vazut nici o Dacie tunata "miorytic style" cu 160 pe banda a 3-a, asa cum se mai lauda vitejii nostrii Wink )
In schimb alcoolul la volan este ca si cum te bagi in pom cu buna stiinta, chiar si la 30kmh, si credeti-ma, nu m-am pocait inca Wink
  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
silviu a scris: Si daca tot va simtiti outlaw ca aveti sau nu masini puternice, detectoare de radar si asa mai departe, incercati sa vedeti si partea fun in drinking & driving.


Da , dar alta e treaba cand ai viteza mare , ca mai pui o frana calumea , mai tragi de volan , antiradarul il mai poti ascunde ,etc... Dar daca ai baut o bere sau mai mult , si cineva te-a tamponat sau te-a lovit cu masina prin surprindere ... atunci ce faci?
Ca sa descoperi partea "buna" , desi nu este, a drinking&driving, mergi la tara sau undeva unde stii bine ca nu e police , bei cat vrei , si te plimbi cu masina ...
Skip ads

  • popemi

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2004

  • Mesaj Privat
@sorin666...sigur ca in afara lucrurile stau altfel pt ca ia sa ne gnadim ca noi nu avem decat o singura autostrada iar majoritatea marilor accidente sau intamplat pe drumuri europene...cauza principala fiind alcoolul...dar si viteza excesiva...unde mai pui ca pe la tzara sunt multi care 5-6 ore pe zi sunt bauti, ca n-au ce face si se gasesc sa teaca strada aiurea...(mi s-a intamplat odata sa trec printr-o comuna si sa vad pe mijlocul drumului unu mort de beat in curu gol cum facea pe agentu din intersectie)...
asta tine de educatie, romanu nostru ce zice "dai bah in p... mea ce-o sa-mi faca am am baut si eu care-i treaba"..pe cand dincolo nu prea e asa, o spun din proprie experienta....daca te-a prins baut la volan ai incurcat-o...

ca sa inchei alcoolul, in cantitati mari, e cel mai mare dusman al omului si ca sofer si in vitza de zi cu zi...cele mai mari nenorociri facute de om de la alcool pleaca..uitatzi-va la stiri...
sorry daca am fost patetic...dar nu-i pot suporta pe betzivi !!!
  • GSi

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Nici eu nu sunt in general de acord cu baut + condus, insa nu de putine ori mi s-a intamplat sa plec acasa de la o petrecere beat de-a dreptul, la volanul masinii. Nu am condus pe distante mari (max 3-4Km), si intotdeauna a fost tarziu in noapte cand de obicei nu mai sunt masini in trafic. In afara de asta merg foarte prudent (atat cat pot Very Happy) cand sunt baut si n-am avut niciodata vreun incident.
  • popemi

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2004

  • Mesaj Privat
GSi.....dar daca se intampla, Doamne Fereste, nu te gandesti la cosecintze???...de acord ca la ore tarzii nu e trafic dar daca-ti iese unu in mijlocul strazii la fel de beat sau mai rau si dai peste el???...
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
popemi a scris:GSi.....dar daca se intampla, Doamne Fereste, nu te gandesti la cosecintze???...de acord ca la ore tarzii nu e trafic dar daca-ti iese unu in mijlocul strazii la fel de beat sau mai rau si dai peste el???...


asa unde iti e responsabilitate Embarassed
ca popemi nu bea decat o bere sau cel mult 2 Cool
Skip ads

  • popemi

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2004

  • Mesaj Privat
ce ma dai mah de gol...ca vorba lui vama veche.."o bere e voie si-n regulament"...eu ma referam sa nu pleci beat la volan... Wink
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
popemi a scris:ce ma dai mah de gol...ca vorba lui vama veche.."o bere e voie si-n regulament"...eu ma referam sa nu pleci beat la volan... Wink


"Ce nu te omoara te face mai puternic !"
si cu asta cum vine, daca nu patesti nimic cu o bere la bord mai bei una Laughing
  • popemi

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2004

  • Mesaj Privat
pai da dar la un momendat te omoara ceva mai puternic...a nshpea bere...
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Fiecare isi stie limitele.daca crezi ca poti sa ajungi acasa in siguranta,este treaba ta, dar daca ai baut si vrei sa ajungi de la Bucuresti la Brasov mai bine dute cu trenul.Pentru PROFESIONISTII in ale berii exista bere fara alcool si mi se pare f buna (daca este rece)
Baut sau nebaut la volan daca e sa ai parte de ghinion nu mai conteaza.


Ultima modificare facuta de iulius la Lun 28 Jun, 2004 1:03 pm
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
apropo, bere fara alcool, am citit ca de ex. in stella si altele max. alcool 0,5%, ce ziceti de asta ?
  • fiara

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
@MAX

limita dintre infractiune si contraventie e de 0.8 la mie (alcool in sange) si 0.4 la mie (alcool in aerul expirat).
nu stiu cum ai suflat tu 0.7 si te-au lasat in pace.

nici nu stiu cum de-ti mai aduci aminte Very Happy ca 0.7 suflat
inseamna vreo 10 beri tari pe stomacul gol.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Sunteti siguri de limita legala la alcool? Eu stiam ca e zero, s-a schimbat ceva intre timp?
S-a mai spus pe aici ca e treaba fiecaruia daca urca la volan beat, daca depaseste viteza legala samd. Asta e valabila cand isi cumpara strada lui. Cat timp mai suntem si altii pe aceeasi sosea, orice incalcare a regulilor ne pune pe toti in pericol, nu numai pe el. Si ar trebui sa fie automat si treaba noastra. Din pacate toti ne uitam urat cand vedem un politist in intersectie, cand vedem un alt sofer semnand un proces verbal de contraventie, cand vedem radarul in zone cu limitare de viteza etc. Poate in mare parte si datorita atitudinii generale a agentilor de circulatie, care de cele mai multe ori in loc sa previna incalcarile cauta cu orice pret sa ne prinda cu ceva.
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Un raspuns avizat:

Art. 79.- (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/I alcool pur in sange ori o concentratie ce depaseste 0,40 mg/I alcool pur in aerul expirat sau care se afla sub influenta unor substante ori produse stupefiante sau medicamente cu efecte similare acestora se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani.

Art. 82.- (1) Consumul de alcool sau de produse ori substante stupefiante sau al medicamentelor cu efecte similare acestora, dupa producerea unui accident de circulatie de pe urma caruia a rezultat moartea sau vatamarea integritatii corporale ori a sanatatii uneia sau mai multor persoane, pana la testarea alcoolului in aerul expirat sau recoltarea probelor biologice, se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani.

Art. 89. - Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda de la 2.000.000 lei la 8.000.000 lei urmatoarele fapte:

a) conducerea vehiculului sub influenta bauturilor alcoolice, daca fapta nu constituie infractiune;

Art. 98. - Permisul de conducere se retine în urmatoarele cazuri:
b) când titularul acestuia a savârsit una dintre infractiunile prevazute la art. 77, la art. 78 alin. (2), la art. 79 alin. (1), (3) si (4) si la art. 81 alin. (1);

Art. 104. - (1) Imobilizarea unui vehicul care circula pe drumul public se dispune în urmatoarele situatii:

h) conducatorul auto se afla în stare de ebrietate, sub influenta substantelor stupefiante sau a medicamentelor cu efect similar.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR