Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Don't drink and drive ! You may spill your beer!

Acest comentariu este un pamflet si trebuie luat ca atare!

Si acum comentariul adecvat :

Cel putin in Romania e foarte bine ca nu e permis alcoolul la volan ... ca sunt prea multi inconstienti Neutral . Dar in Spania cel putin unde am stat mai mult de 1 an poti sa bei bere, vin sau mai stiu eu ce si poti sa te urci la volan. Atata timp ca nu cauzezi vreun incident cat de minor e ok. Smile Nu te orpeste nimeni sa iti puna fiola . Cel putin cat timp am stat eu in Spania nu s-a intamplat niciodata desi am calatorit mult pe distante lungi Smile. Cheers
Skip ads

  • razvan89

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
hmmm pe mine ma opreste cam mereu si sunt in spania Very Happy dar nu politia ci paznicul din parcarea discotecii imi da fiola vad alcolemia iar daca este mai mare decat trebuie el imi spune pe unde trebuie sa merg sa nu ma intalnesc cu politia, ce fac si astia sa vanda cat mai multa bautura Smile asa ai dreptate nu prea te opreste politia ziua insa noaptea sunt cam multe filtre ,cea mai tare amenda pt bautura o are un om mai in varsta de aici 600 de euro si culmea era cu bicicleta nu cu masina Very Happy cei drept mai mult a luat pt ca o injurat politaii
  • razvan89

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
poate cineva sa-mi mai puna si mie un ¨o¨ la alcoolemie sa nu-mi sara lumea in cap ca nu stiu sa scriu Rolling Eyes
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am permis de 3 ani, in decembrie se fac 4. Nu e deloc mult, dar sper sa fie cat mai mult. In astia 3 ani nu am incurcat bautura si condusul. Mergeam cu masina, nu beam. Vroiam sa beau, lasam masina acasa si uitam ca sunt sofer. Nu ii inteleg si nici nu ii voi intelege vreodata, nici macar nu voi incerca sa-i inteleg pe cei care beau si conduc...Mi se pare o chestie de bun simt, inconstienta, si lipsa de tarie de caracter. Acum parerile sunt impartite, sunt multi care sunt ,,mai tari'' beau ce au de baut, si pleaca, nu-i opreste nimeni, nu au probleme, conduc mai incet...dar daca vin eu treaz fiind si neatent si te lovesc...vina fiind a mea, vei fi oare pentru politisti, pentru CASCO ca ai baut si ai condus, cu toate ca nu e vina ta in producerea accidentului. Sau poate e, caci treaz fiind reactionezi mult mai rapid si corect, si aveai timp sa ma eviti pe mine, aiuritul treaz. Am un prieten care s-a urcat baut, la un filtru a fost oprit. Din decembrie pana acum se chinuie si da spagi sa nu i se faca dosar penal, a zis ca permisul nu il mai intereseaza. Eu unul NU CONDUC BAUT , dar decizia asta o ia fiecare pentru el, cum crede ca e mai bine.
Skip ads

  • razvan89

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
salut ,ai dreptate alcoolul si volanul nu se prea potrivesc ,insa mai sunt si tineri inconstienti ca mine ,cand mergi 10 masinii undeva toti soferii bea intervine aia ce eu sunt mai fraier ,oricum daca beai mergi mai prudent eu spre exemplu daca pic ceva numai merg cu 150 ma pun pe banda 1 in spatele unui camion si acolo raman pana acasa asta daca sunt mai rau insa unii care bea se mai si drogheaza si astia chiar sunt un pericol,in caz de accident doamne fereste a patit un amic insa daca nu sunt victime faza cu asigurare si tot se poate rezolva intre cele 2 parti ,la sofer mai poti sa-i dai o atentie insa daca incerci la politie primul dosar pe care il fac este cel de mituire
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca esti baut, CASCO nu repara masina, nu iti da nici un bn, e clauza in contract. Doar sa vorbesti cu celalalt si sa mergeti in alta zi, cand nu esti asa obosit Smile Si nu stiu de ce spui tu prieteni si ca ,,pici de fraier'' si eu ma distrez, si eu am fost la padure si am baut, dar pana la 11-12 noaptea, a doua zi dupa-amiza plecam cu masina. Toti prietenii mei stiu ca nu beau daca conduc si nu conduc daca beau, si nu spune nimeni ca sunt fraier. Au fost cazuri cand am ramas fara bautura pe la petreceri, eu sa beau doar o bere, sa fiu in stare sa conduc, cu masina la 2 pasi si sa plec cu taxiul sa iau bautura. Solutii sunt. Conteaza doar sa vrei!
  • razvan89

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
in tara poate nu o reapara ,insa aici ai o foaie de la asigurare aia o scrii cand ai accidentu ca sa iei si datele celuilant sofer si ale masinii apoii foaia aia o prezinti la compania de asigurari nu la politie o poti duce a doua zi sau peste 3 zile nu poate dovedii nimeni ca ai fost beat daca te-ai inteles cu omu ,mai acum nu intelege ca eu umblu numai beat cu masina nici vorba mai pic cate ceva la discoteca sau un gratar mai aproape de casa
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Dar nu zic ca umbli baut tot timpul, tot ce zic este sa nu iti mai cauti scuze Smile Nu iti spun in nume de rau, e alegerea ta sa bei, dar nu spune ca bei sa nu fi considerat fraier intre prieteni, ci ca bei ca asa vrei. Daca cel pe care il lovesti (doamne fereste, ipotetic vorbind) este de treaba, adica foarte de treaba, sa faceti hartiile acolo si atat, e ok, dar sunt slabe sanse....oricum, faci ce vrei, doar sa fi atent ce faci, in cel mai bun caz pentru tine nu patesti nimic...iar de rau nu mai vorbim.
Skip ads

  • razvan89

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
stiu ,ai dreptate in tot ceea ce spui insa sti cum este ale tineretii valuri ,eu sunt cel mai mare sofer nu voi pati nimic pana cand te pica necazul ,n-ai ce face astia suntem si cu astia defilam
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Iscander_88 a scris: Daca cel pe care il lovesti (doamne fereste, ipotetic vorbind) este de treaba, adica foarte de treaba, sa faceti hartiile acolo si atat, e ok, dar sunt slabe sanse...

Laughing Asta in ce articol e trecuta? Accidentul in urma caruia rezulta doar daune materiale se declara la politie in 48 de ore. Wink Daca (doamne fereste) iti loveste masina unul beat la 12 noaptea ce faci? Il duci la sectie si il tii acolo pana dimineata cand apare nea'caisa? Eventual ii mai strecori cate o bere sa nu se trezeasca. Laughing
Ar fi cam destul cu offtopicul.
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
adica daca suni la 112 si anunti ca te-a lovit unu beat cucoana aia de acolo iti spune sa astepti pana dimineata? Si eu mai sus spuneam ca cel baut sa fie lovit, vinovat sa fie celalalt, cel baut sa conduca regulamentar...dar baut Smile s-a cam contrazis ce am zis, dar intelegi tu...(baut si regulamentar nu prea merge la noi)
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
De unde stii tu ca ii beat? Ai declarat vreodata un accident?
Skip ads

  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Adica cum de unde stiu eu ca e beat? Am spus beat, nu baut. Si din fericire nu a fost nevoie sa declar vre-un accident la 112, doar la politia locala.Din nefericire, un prieten a facut un accident singur, la 2 noaptea, a intrat intr-un stalp, iar cand am fost eu sunat la 3 dimineata, politia era deja acolo, la locul accidentului. Si daca tot esti indignat de ceea ce spun, explica-mi si mie cum sta treaba, macar sa inteleg si eu si sa nu am o impresie gresita.
  • che guevara

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2010

  • Mesaj Privat
http://www.agenda.ro/news/n...an-in-europa.html


Am si eu o nelamurire! Nu aruncati cu pietre! ... In Germania ,daca un om de 120-130 kg si un altul de 50- 60 ,beau aceeasi cantitate de bere (acelasi fel de bere),in acelasi interval de timp,si sunt opriti si testati cu etilotestul de politie (in acelasi timp) ce se intampla ?
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
primeste sau nu fiecare amenda in functie de rezultatul etilotestului.
  • che guevara

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Adica unii pot bea mai mult,si altii mai putin?!? Samson si Samurache?
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 412
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Exact! In principiu bea fiecare cat poate duce (personal aplic regula asta totdeauna). Dar cand am de condus masina nu beau alcool niciodata. Nu ma laud, dar in cativa ani de soferie (nu spun cati, dar mai mult de zece) nu m-am urcat la volan daca am baut catusi de putin. Ca am facut alte "prostioare", am platit (cateva amenzi pentru niste incidente fara importanta), asta e alta poveste. Cand am lasat "covrigul" din mana - ok!, mai bag o palinca inainte de mancare si o bere dupa... Dar nu mai conduc.
  • Flioshc

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Eu am baut , s-a ivit si gata. Am mers pe proprie responsabilitate cu nimeni in masina sa nu regret dupa dar, tin sa precizez ca am fost mai atent la drum decat cand as conduce treaz. Nu am condus ptr ca asa a zis alcoolu, am fost nevoit sa ajung acasa. Nu bag la nimeni in cap sa bea si sa conduca, dar in acelasi timp ai putea fi consumator de droguri usoare/grele fiind ele si ..sunt mai tari ca alcoolu, mai tari in sensul halucinatiilor. De la alcool vomiti, stai 20 min si devii lucid, la droguri ... nu ai decat sa astepti sa iti treaca starea. Concluzia , nu beti/fumati si conduceti.
  • IonutVD

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 X25XEi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Iscander_88 a scris:Adica cum de unde stiu eu ca e beat? Am spus beat, nu baut. Si din fericire nu a fost nevoie sa declar vre-un accident la 112, doar la politia locala.Din nefericire, un prieten a facut un accident singur, la 2 noaptea, a intrat intr-un stalp, iar cand am fost eu sunat la 3 dimineata, politia era deja acolo, la locul accidentului. Si daca tot esti indignat de ceea ce spun, explica-mi si mie cum sta treaba, macar sa inteleg si eu si sa nu am o impresie gresita.

Treaba e ca, daca sunt doar daune materiale, nu vine nici dreaq la fata locului(militia adica). Te pune tanti centralista sa mergi sa declari accidentul la cea mai apropiata sectie de politie. Asta ziua. Noaptea, asa cum am patit-o eu, m-a pus sa merg la cea mai apropiata sectie care se ocupa de accidentele usoare. Deci, in 48 de ore, are individul suficient timp sa se trezeasca, fie el si mort de beat. Asa ca mai bine sa n-ai norocul sa dai peste unu' d-asta, ca la ce legi avem, mai iesi si vinovat din toata afacerea!
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Bun, in cazul unui accident usor ai portita de scapare. Ce te faci daca dai peste un pieton sau un biciclist? Merita sa te alegi cu un dosar penal, sa platesti daune si spitalizari chiar daca respectivul a fost vinovat? Ati pus vreodata la socoteala faptul ca unul vrea sa isi incheie socotelile cu viata si se arunca sub masina ta? E un caz in care nu esti practic vinovat cu nimic in afara de faptul ca ai baut doua beri. Si cam faci inchisoare pt prostia altuia in combinatie cu "doua beri nevinovate".
Asa ca lasati-o mai moale cu "am condus mai atent" si alte chestii de-astea. Cunosc cazul cuiva, a venit de la serviciu, a oprit masina la parintii lui unde a baut cateva pahare de vin dupa care a plecat acasa. Avea vreo 4-500 metri pana acasa, pe aceeasi strada. Din nefericire, un copil de doi ani a scapat de sub supravegherea parintilor, a iesit dintre doua masini direct sub rotile lui. A murit pe loc. Respectivul a facut 4 ani de inchisoare pt asta.
Asa ca, ai baut o bere, doua, ia taxiul pana acasa. Lasa masina unde o fi. Se merita sa iti nenorocesti viata pt o gramada de fiare?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR