Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
forbidden27 , nu cred ca o poate spune cineva mai bine !
Skip ads

  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
aviz amatorilor CLICK AICI !
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Atentie, nu confundati interdictia de a conduce sub influenta alcoolului cu consumul de alcool, care nu este interzis de nici o lege.

Poate proiectul asta nou sa faca modificari, dar de la a consuma alcool si pina la a conduce sub influenta alcoolului e o cale lunga.

Eu pot sa tin alcool in gura si sa ies pozitiv la alcoolmetru, dar sa am 0% in singe...
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Asta ne-ar mai trebui pe soselele mioritice....alcol la volan! Avem analfabeti, chiori, orbi, daltonisti, debili, schizofrenici si oligofreni ce conduc masini in tara asta mioritica...ne lipseste cu desavarsire o infrastructura auto, un iluminat corespunzator pe timp de noapte, o semanlizare corecta cu indicatoare rutiere.....si alcolul ce sa constituie? Cumva bomboana in varful colivei? Consider ca soferul roman in general, inca nu a atins un prag neuronal care sa-i confere o buna judecata, comportament, stapanire de sine, incat sa poata fi "compatibil" cu soferul altor state civilizate cu adevarat, unde se mai poate consuma o cantitate minima de alcol la volan! Ce ma determina sa gandesc asa? Jungla actuala de pe sosele noastre in care se adevereste foarte bine conceptul lui Puric, anume ca....Vei învaþa sã conduci când vei ºti sã te fereºti de proºti, nu când vei ºti legea!
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa existe aparate pt masurarea cantitatii de alcool in aerul expirat in restaurante/cluburi/baruri etc eu unul le-as folosi, as bea cate o bere/shot/etc si in caz ca apare concentratia prea mare pac inca 2 ore de dans Smile
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Eu unul nu sunt de acord cu alcoolul la volan, indiferent de cantitatea consumata. Vrei sa conduci, bei altceva decat alcool. Scurt !
@denisCT : Pe langa acele dispozitive de calculat alcoolemia din aerul expirat puse in baruri, etc. ar fi bune si niste biciuri date politistilor ca sa scoata alcoolemia din sangele soferului prins asupra faptei. Ar fi echitabil. Smile
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Atentie, eu doar am vrut sa semnalez formularea gresita din lege, acum ramine de vazut daca o fost gresita intentionat...

Sa nu se inteleaga ca as favoriza pe cei care au baut...

PS
DMG,
De ce e rau ca un analfabet sa conduca ?
Poate fi cel mai bun sofer, ce daca nu stie carte ?
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@gabrield : ANALFABÉT, -Ã, analfabeți, -te, s. m. și f., adj. (Persoanã) care nu știe sã scrie și sã citeascã; neștiutor de carte. ♦ Fig. Ignorant; incult. – Din fr. analphabète.

prin urmare nu a stiut sa citeasca legislatia, ==> nu are carnet. (nu ar trebui sa aiba carnet)
Skip ads

  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Fii sigur ca nu exista analfabet care sa aiba carnet...
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Tin sa cred ca exista ! Niciodata nu poti fi sigur de ceva Smile
De exemplu pe lista mea, primul om posibil analfabet care are carnet (ma rog, conduce masina, ceea ce ma face sa cred ca are si carnet) e Tziganul urat care ma trezeste in 3-4 dimineti din 7....strangand "asdfafadfsadfasdfs" (in traducere : fiare luam, fiare vechi luuuuuuããããããããããããããããããããããmmmmmmmmmmmm!)
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@gabrield
Asta cum se numeste? Doctor docent? Sunt cel putin cateva sute ...ca sa fiu foarte modest! Toti acestia ne-au fost "oferiti in dar" de cei pe ale caror masini scrie.... "Siguranta si Incredere" Evil or Very Mad


L.A.
Cel din clip conducea.....o basculanta! Shocked
Cum ar fi sa dam nas in nas cu un berbec ca asta intr-o intersectie si el avand "cedeaza trecerea" sau "stop", sa creada (ca de interpretat ii este imposibil) ca are prioritate.... Cine pierde in acest "razboi"? Basculanta sau autoturismul?
@gabrield
Acum am vazut intrebarea.... Chiar asa....de ce sa fie rau ca un analfabet sa conduca pe drumurile publice! Daca te vei intalni vreodata cu unul...ai sa simti pe pielea ta cat de bine sau rau este! Corect!...poate fi cel mai bun sofer...el cu basculanta, tu sau altul cu opelul! Continuarea ar fi ca...el poate ramane cel mai bun sofer...in viata! Smile Unii sunt prea inocenti pe aici....
Statistica militienilor arata ca: De mana celor cu permis de Arges au murit peste 160 de persoane si peste 500 au fost ranite!


Ultima modificare facuta de D_M_G la Mie 28 Jul, 2010 11:04 am, modificat de 5 ori in total
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
In ceea ce priveste analfabetii, am cunostinta de 3 ( TREI) persoane care sunt asa, si totusi au permis de conducere. Unul din ei sta pe strada mea.. Confused De ce e rau sa aiba carnet de conducere? De aia pentru ca ei intra pe sens unic (pe partea cu interzis) si te injura pe tine ca le blochezi drumul, parcheaza aiurea, nu sunt atenti deloc in trafic la ceilalti cond. auto,s.a.m.d. Personal am cunoscut un tip care rezolva permise la suma modica de 300 de euro/categoria, si isi facea treaba impreuna cu politistul din comisia aia minune de supraveghere a viitorilor soferi. A mai fost un politist in cluj care a reusit sa vanda 40 de permise aiurea pana in momentul in care a fost depistat de "colegii" lui.
Revenind la analfabeti, unul din minunatii astia nici macar nu stie lunile anului.. Sad Ce e mai rau, e ca provin din familii destul de bune, nu poti sa zici ca nu au avut parte. Or fi suferind de dislexie?
SI ca sa fiu ontopic, alcoolul nu are ce sa caute langa volan, indiferent in ce cantitate e. Nu!
Skip ads

  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Un mic mesaj de incurajare pentru cei care beau si urca la volan:
http://www.metacafe.com/wat...reat_advertising/
altfel spus - crapati linistiti dar crapati singuri, nu luati si pe altii.
Nu am baut niciodata inainte sa ma urc la volan si ii detest pe cei care o fac.
Si inca una de incurajare pentru vitezomani:
http://www.metacafe.com/watch/78200/slo_mo/
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Consumul de alcool

In 2008, consumul de alcool pur pe cap de locuitor adult (15 ani+) a fost de 11,6 litri, cifra care ne situeaza pe unul dintre primele locuri in Europa. Daca mai luam in considerare si faptul ca populatia adulta a Romaniei este de fapt cu cel putin 2 milioane de persoane mai mica decat cifrele oficiale, rezulta un consum real ce depaseste 13 litri, consum care pune tara noastra pe locul trei in randul tarilor din UE pentru care exista date recente, dupa Luxemburg (15,5 litri) si Estonia (14 litri).

Dar asta nu este tot – conform unor date Eurostat, in 2003, doar 50% din populatia de peste 15 ani a Romaniei consuma de fapt alcool, procentul fiind cel mai mic din UE – pe primele locuri la acest capitol se situeaza Lituania, Slovenia si Marea Britanie, cu procente care depasesc 85%.

Cu alte cuvinte, avem cei mai putini consumatori de alcool din UE raportat la populatie, dar cu toate acestea, ne situam in top la consumul de alcool. Ce inseamna asta? Avem putin consumatori, dar acestia consuma cantitati uriase.

Cine bea alcool: 62% dintre cei cu studii superioare, 55,3% dintre cei cu studii medii, si 41% dintre cei cu studii primare si gimnaziale. Trebuie spus insa ca cifrele mentionate anterior nu reprezinta procentul celor care sunt dependenti de bautura, ci procentul celor care au consumat orice fel de alcool.

Pe grupe de varsta: procentul celor care au consumat alcool este de 33% in cazul celor cu varsta cuprinsa intre 15 si 24 de ani (in Germania procentul este de 81,2%), aprox. 60% in cazul celor cu varsta cuprinsa intre 25 si 54 de ani (Germania = 87%, UK = 90%), si sub 50% in cazul celor cu varsta de peste 55 de ani.

Cat alcool producem – datele FAO arta ca, in 1961, Romania producea 651.000 de tone de bauturi alcoolice, cantitatea crescand la 2,57 milioane tone in 2007 (crestere procentuala de aproape 300%). In acelasi timp, productia de vin a crescut cu 33%, de la 403.000 tone, la 504.000 tone, iar productia de bere a crescut de aproape 10 ori, respectiv de la 206.000 tone, la 1,97 mil. tone.
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Tare as vrea sa aflu de unde stiu eu cine consuma alcool.

Inteleg, au probabil o evidenta cu vinzarile, dar daca eu cumpar o sticla de alcool, nu inseamna ca o si beau, poate o folosesc la gratar sau altceva.

Culmea e ca in 2003 in Romania se consumau 9.7 litri de alcool, conform cu asta :
http://en.wikipedia.org/wik...cohol_consumption


Si mai culmea este ca Romania nici nu apare in statistici :

http://www.finfacts.com/Pri...npriceseurope.htm


Deci, consider exagerat acest text de mai sus.
  • cosmineDYZ

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Stiati ca la baza accidentelor, bautura este pe locul 2 dupa viteza...
...poate credeti ca este ciudat dar este real.

Oricum, sunt impotriva combinatiei alcool+volan.

Hai noroc! (da'nu la volan Wink )
  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
" don't drink and drive just smoke and fly " Smile
era doar o gluma. si ca sa citez o fraza frumoasa dintr-o reclama spusa de un politist: "Nishte Tzarani!"
toti cei care fac aceasta combinatie alccol+volan sunt niste iresponsabili
  • Robert.P

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1.6 Twinport 105 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu zice nimeni sa nu bei alcool da nu cand esti la volan. Iti faci rau tie si poti sa faci si la altii nevinovati
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu as vrea sa existe o statistica a celor care au consumat alcool si au fost implicati in accidente din care sa reiasa cat de influentati de alcool au fost.

Nuai asa vom sti exact cauzele accidentelor si poate le vom inlatura.
  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Sunt total de acord cu ideea ca nu e ok sa conduci sub influenta bauturilor alcoholice pt ca si daca ai baut si esti atent si a intrat unu in tine...tot tu pici...
Un bun exemplu e Shoby de la Codu Penal care a intrat intr-o fata si a omorat-o pe loc...el a reusit sa vina tocmai de la Bucuresti si totul a fost ok,dar uite ca la Ploiesti a pierdut controlul masinii si a intrat in femeia asta nevinovata...acum sincer nu cred k ai ceva decastigat daca conduci baut...daca vreti si nu stiti va dau link sa vedeti...
http://www.adevarul.ro/loca..._0_344965727.html
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR