Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • mircs

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Am o nelamurire: cu 1 saptamana in urma mi-am schibat cauciucurile de iarna (Debica Frigo) cu cele de vara (Pirelli P6000), cam tocite (au aprox 50.000 km). Dupa schimbul anvelopelor, am simtit vibratii destul de puternice in volan, iar masina tragea usor stanga. Mi-au spus niste cunostinte ca sunt foarte tocite, nu sunt tocite egal rotile din fata si de aceea vibreaza si trage stanga (presiunea era de 2 atm). Le-am schimbat cu niste anvelope second hand Continental PremiumContact second hand, dar aproape noi. Volanul nu mai trage stanga, nu mai simt vibratii in volan, dar simt o vibratie pe partea stanga a masinii. Mi s-a spus iar ca si cauciucurile din spate sunt tocite, se deformeaza si de aceea imi vibreaza. Ma gandesc sa le schimb si pe cele din spate - problema este ca nu mai gasesc continental-uri cum am pe fata. Ce ma recomandati ? sa mai astept si sa caut ? sa le reechilibrez pe cele din spate ? sa imi pun anvelope de la alt producator ?

Multumesc pentru ajutor
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
in primul rind as zice sa le umfli mai tare. 2 atm mi se pare cam putin. este un topic pe aici despre presiunea in roti: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=670
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
dupa ce ai schimbat cauciucurile , ai echilibrat rotile din fata ? nu cred ca conteaza ca cauciucurile sa fie de aceasti firma atat pe fata cat si pe spate , trebuie sa fie la fel pe fata si la fel pe spate. Eu miam schimbat cauciurile pe fata si nu am echilibrat , la 100km/h trepida de numa , dupa echilibrare a disparut trepidatia . Pe fata am cauciucuri la fel , pe spate 2 diferite Very Happy si nu trepideaza nik . Si inca ceva , din cate stiu rotile pe spate nu se echilibreaza, poate ma insel.
  • solver

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Se echilibreaza si pe spate. Vezi sa nu fie rupta sirma din ele (nu se vede cu ochiul liber). Eu aveam 2 cauciucuri pe spate care aratau chiar bine, le-am si echilibrat dar degeaba vibra masina de ziceai ca se dezmembreaza la viteze mari. Pina nu le-am schimbat nu am scapat de aceasta problema. Deci vezi sa nu le echilibrezi degeaba. Si eu am firme diferite fata spate si nu simt nici o diferenta. Very Happy
Skip ads

  • go

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2004

  • Mesaj Privat
mircs

Pune perechi (fata spate).Iti spun asta pentru ca umblu de multa vreme asa.Am umblat mult dupa inca o pereche de Goodyear vector 5 si m-am lasat pagubas.
toate rotile trebuiesc echilibrate.Sa nu le echilibrezi pe la "amatori" s-ar putea sa "bata".Am patit-o si eu cu un cauciuc ,intr-un loc a fost echilibrat si "batea" in alt loc a fost echilibrat si a fost OK.E mai ieftin sa mai verifici o data daca se pot echilibra decit sa iei altul.
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
inainte de a le echilibra trebuie sa verifici neaprat si jantele si daca e cazul sa le indrepti la cineva care se pricepe.

crede-ma, gropile din Bucuresti au un efect devastator...
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
subscriu atata timp cat masina nu este 4x4 poti monta linistit perechi de cauciucuri pe fiecare punte in parte
  • mircs

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi. Au trecut deja cateva zile de cand caut anvelope si nu gasesc.Am observat ca roata care vibreaza este cea din spate dreapta (Pirelli P6000 - aprox 50.000 km rulati). Niste baieti mi-au spus ca este foarte uzat, iar cauciucul "este varza" si se deformeaza.
Unde imi recomandati sa le echilibrez in Bucuresti ? Unde imi pot verifica si jentile ?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pe Sos. Fundeni sunt cateva vulcanizari sau la Sama service
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR