Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • wtf

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Acum aproximativ 3 luni de zile am montat pe masina mea , Opel Astra Classic HB 1.6 un set de arcuri sport de la JOM.de ... au coborat masina destul de mult, iar de frecat frecau doar rotile din fatza foarte putzin la viraj maxim.

Acuma insa de ceva vreme freaca din ce in ce mai rau, chiar si rotile din spate cand masina e incarcata Sad ..

Intrebarea mea este: Ce anume s-a "lasat" ? Sa se fi comprimat arcurile sau s-au distrus amortizoarele (fiind cele stock folosite pe suspensie sport) ? Ar rezolva problema daca as pune niste amortizoare sport? Sau sa inalt cumva arcurile?

Multumesc anticipat Smile
Skip ads

  • razvu77

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1995 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
arcurile sport au suprasolicitat amortizoarele tale stock care f posibil sa fi cedat.Ideal ar fi sa spui amortizoare sport pe gaz cu axul pistonului mai scurt sant special concepute pt arcuri care coboara garda la sol,asta i motivul pt care vin de obicei in set complet arcuri + amortizoare;o poti face si din bucati sau marci diferite fara probleme important e sa pui ce trebuie de exemplu arc KW -35 mm==>amortizor Koni pt arc -35mm
  • wtf

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns ! Sa inteleg ca daca au cedat amortizoarele s-au si "lasat" coborand si mai mult garda la sol ? Daca bag degetul intre roata si aripa se vede diferenta, e mai coborata fata de mai demult.... mi-e sa nu se fi "inmuiat" si arcurile desi nu prea cred ca au cum in 15.000km .. revin deseara cu poze aproximativ cum sta roata fata de aripa
  • andreizr1

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Manta 1976 20e
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
masina nu sta deloc in amortizoare !

masina sta doar in arcuri ... amortizoarele ,doar se opun oscilatiilor arcurilor si a masinii.

cand ai coborit masina trebuia sa verifici daca nu trebuia un set de gume cu talie mai mica.
faptul ca au coborit vizibil de cand le-ai cumparat.... e ciudat, arcurile obosesc in ani de zile nu saptamini ... asta face sa ma indoiesc de calitatea arcurilor.... sau de modul de utilizare a masinii.
Skip ads

  • andreizr1

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Manta 1976 20e
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
mai este un aspect.... amortizoarele stock nu mai lucra in zona unde au fost proiectate sa lucre..... asta nu e bine... producatorii de amortizoare au coduri diferite pt kiturile de coborire a suspensiei..... ar fi trebuit sa pui si amortizoare pt garda ta la sol noua.....
  • wtf

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns andreizr1. Rotile sunt 205/50/R16, deci ce vine si stock pe 16" la Astra G. E posibil sa fie calitatea proasta a arcurilor , fiind destul de ieftine .. au fost 80E, de la http://www.jom.de
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR