Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Motorizarile nu sunt noi? La VectraB ce facelift a fost ? Faruri, grila, bare si praguri putin modificate... + motorizari.
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
la astra e strategie de marketing si pt. care are un pret mai mic (alte categorie), s-a adoptat asta

vezi ca sunt la a II-a generatie de astra classic
vectrab - II - se pare ca avut multe schimbate pe sub (din vorbe, cine vrea poate sa studieze tis Laughing), oricum pe motorizarile ma intereseaza Wink, sau mai bine spus designul, dupa ce o sa o vand ce draq de masina o sa-mi iau Question
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Slick a scris:ptr ca vectraB a avut deja facelift... pe cand Astra G nu a avut si s-au gandit sa o faca in paralel cu noua astra...

*
Ba a avut unul "mic" in 3003, nu stiu insa daca s-a distribuit in RO...
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat

Ba a avut unul "mic" in 3003, nu stiu insa daca s-a distribuit in RO...


da...inca nu...ca mai e pana in 3003 Wink
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Vroiam sa spun 2003... raule Wink
  • ARSY

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Timisoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Mi-am luat si eu o Astra de 1.8 Elegance. V-a sosi prin februarie. Inca n-am avut ocazia sa fac un drive-test, sper s-o fac in zilele urmatoare. L-a condus cineva? Sa-mi spuneti si mie cum e pana apuc eu drive-test-ul. Sad Deocamdata doar am sezut in el si m-am jucat cu butoanele. Crying or Very sad
  • ARSY

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Timisoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Aveti ceva experiente cu service-ul din TM? Ma cam apuca groaza gandindu-ma ca va trebui sa trec pe la ei la un moment dat. Am un prieten cu un Megane si aia de la Renault sunt infioratori!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Bagamash' picioarele... Crying or Very sad si eu care speram sa mai fac si ceva revizii in TIM la vara "pe bani mai putini"... Crying or Very sad
Skip ads

  • ARSY

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Timisoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
N-am spus ca sunt de groaza, ci doar vroiam sa stiu daca am vreun motiv sa ma feresc de ei, din cate stiu eu ar putea sa fie oameni seriosi.
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
lasa ca isi permite ca lucreaza in francia Laughing
  • ARSY

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Timisoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Abia acum m-am prins ca se referea la Renault! Categoric sa te feresti de ei ca dracul de tamaie! Poate ca isi permite dar neuronii distrusi nu-i mai recuperezi in veci!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
chiciuc a scris:lasa ca isi permite ca lucreaza in francia Laughing

*
Asta nu inseamna ca arunca cu banii, nici ca se scalda in ei... Wink (asta pretind ca fac doar smecherasii veniti la "produs"... Crying or Very sad )
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Ai grija sorine, cand vii dintr-o tara straina trebuie sa te porti asa:
1. Te lauzi ca nu mai ai ce face cu banii, dai la toti de baut sa arati ce tare esti.
2. Din 10 cuvinte in romana trebuie neaparat sa spui unul strain si sa zici ca nu mai stii cum se zice in romana la asa ceva.
3. La toate saluturile de intamplinare sau de despartire trebuie sa vorbesti intr-o limba straina, neaparat.
  • cipp

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut!

Sunt nou pe forum, asa ca, daca am postat aiurea sau am deschis inutil topicul, rog un moderator sa aiba clementa si sa indrume postul meu la locul cuvenit!

Sunt posesor de Albea, de care sunt foarte multumit, insa a venit vremea pentru altceva: OPEL NEW ASTRA CARAVAN, 1.6 16V 115CP, varianta N'Joy, cu pachetul cadou de la dealer si cu airbaguri cortina, CB, claxon bitonal si culoare panacota.
Si s-a comis si drivetestul cu Opel. E adevarat, n-a fost Caravan, a fost Sedan. Si n-a fost 1.6 16V ci a fost 1.8 16V. Dar ce motor... Dar ce masina... O incantare, iar dealerul, un baiat de AUR! Il recomand la toata lumea - se numeste Laurentiu Sorescu si a fost un baiat excelent. Daca toate merg struna, masina ar trebui sa vina in 2-2.5 luni de la confirmarea platii. Si-e cerut omul scuze ca termenul e cam mare, dar mi-a spus ca au fost si cazuri cand s-a putut modifica o masina aflata deja in productie si a venit in 7 saptamani. Oricum, baiatul merita o cinste, mi-a facut reducere babana, mi-a facut cadou covorase, nr. provizorii si pachetul legislativ, mi-a promis ca-mi scoate alarma la 400ron si softul pt. CB la 200ron. Ce mai, daca aveti de gand sa va luati un Opel, treceti pe la Radacini Vitan si intrebati de Laurentiu Sorescu. Daca vrea cineva nr. lui de telefon, poate sa ma contacteze!

Sa revenim la chestiune:

Masina - excelenta. Merita banii, fata de Kia e un salt mare. E adevarat, motorul de 1.8 papa mult. Bine, foarte mult! 9.4% dupa un traseu de 2000 de km ca sa va faceti o idee.

Impresii pozitive:

* Motorul trage senzational. Se aude senzational. Are reprize senzationale si raspunde foarte bine la solicitari. Senzational!
* Ambreiajul - moale si cu cursa scurta
* Stabilitatea este foarte buna. Am mers pe cheiul garlei pana la centura si masina rula impecabil. Suspensii setate excelent - nici prea moi, nici prea dure. Mie personal, care vin de pe Albea mi s-au parut chiar foarte bune, iar nevasta-mea care statea in spate a spus ca se simte foarte bine!
* Clima - face toti banii, la fel ca MP3, si toate celea.
* Scaunele - foarte confortabile, pozitie la volan mai joasa decat la Albea
* Spatiu interior - generos
* Directia - cam tarisoara dar cu feed-back bun - era hidraulica

Impresii mai putin placute:

* Semnalizatorul - e o problema. De ce nu e ca la toate masinile? Apesti scurt, tacane de trei ori. Apesi mai tare, tacane incontinuu. In ambele cazuri, maneta semnalizatorului nu ramane blocata in pozitia solicitata ci revine automat in pozitia neutra. Mie personal mi se pare o gaselnita proasta!
* Cutia de viteze - intra greu in viteza I in mers. Trebuie s-o fortezi ca sa intre, altfel nu are nici o problema, e scurta si destul de precisa. Nu ca la Skoda, dar foarte usor de manevrat.
* Vizibilitatea spate - Slava Domnului, mi-am luat Caravan
* Oglinzile retrovizoare - cred ca nici Matizul nu are oglinzile asa de mici si taiate in colturi, exact unde ai avea nevoie mai mare de vizibilitate.

Oricum, am urcat-o la 4000rpm, si masina mergea excelent! Pot sa trec peste toate astea, insa un singur lucru va intreb: masina avea 10.000 de km la bord si cand am miscat de volan stanga-dreapta am auzit un zgomot ca de arc, celebru dealtfel la Astra. Stie cineva daca asta e o problema grava sau asa face toate?

Ce ziceti, merita Astra? E fiabila sau nu? Cum face fata acest motor si cat consuma. Care sunt preturile la revizii? M-as baga la una de-asta!
Va apreciez pentru ca sunteti o comunitate respectabila si puternica!
  • cipp

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Scuze, se poate sterge!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR