Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Stimati colegi de forum posesori de Calibra ,
Va dau un link cu o Calibra de Cluj in speranta ca ati putea sa-mi oferiti si mie niste informatii despre aceasta masina , avand in vedere ca nu sunt multe Calibre V6 in tara si avand in vedere ca va cunoasteti cat de cat intre voi .
Acesta este linkul :
http://www.4tuning.ro/Anunt...o-v6-xx71995.html

Este o Calbra neagra de Cluj care are la numar WIP , este din 95 si cere 6400 de euro pe ea , unic proprietar cica . Motorul este V6 are trapa , ABS , TC, 2 airbaguri si din poze mi se pare ca arata intretinuta .
Un prieten de al meu este interesat de aceasta masina ? Credeti ca-mi puteti da informatii despre ea ? Pana la urma o Calibra inttetinuta in Romania si V6 nu cred ca e pe toate drumurile si am speranta ca voi stiti de ele . Mai ales ca nu cred ca exista mai mult de 5 Calibre V6 inmatriculate .

Multumesc anticipat .
Skip ads

  • BiriV

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu pot deschide anuntul (ca nu merge ... nush de ce) dar din titlu vad ca ar fi v6 turbo
(ceea ce nu prea exista, decat aftermarket) ... mai era o discutie aici:
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cunosc masina din vedere. Intradevar arata f bine si pare ingrijita. Singurul minus, ca sa zic asa, ar fi proprietarul Laughing care se invarte prin diferite cluburi din cj al caror principal scop e... organizarea de curse ilegale. Rolling Eyes Nu pot sa iti spun clar ca e o cazatura sau nu, oricum nu cred ca exista in lumea asta calibra V6 care sa nu fi participat la o liniuta, doua.
Bafta!
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Biri iti multumesc .
Calibra a fost a lui Cali nV6 . M-am prins din linkul dat de tine si l-am vazut pe userul respectiv , am intrat in garaj si cand colo....ca sa vezi ! Very Happy
Cetateanul care a cumparat masina este o ruda de a mea din Bucuresti .
Masina arata bine . Asta este anuntul pe 4 tuning :

De vanzare OPEL CALIBRA V6, an fabr.1995,2498cmc, 170 cp, Jante TSW Reflex 17” 215/45/17 (noi noute fara nici o zgarietura), Jante OPEL (originale) 15” 205/55/15 pt iarna, Toba intermediara: Mille Miglia, finala : INOX Bosal, 2xAirbaguri TRACTION CONTROL (decuplabil), Kit Xenon (HID) SIEMENS 6000kelvin , proiectoare integrate in far, Geamuri electrice (functie confort) Oglinzi electrice + incalzite,faruri reglabile electric, trapa electrica ,tapiterie bicolor Stergatoare BOSCH Aero, Ceasuri albe (din fabrica), Indicator presiune ulei + baterie(din fabrica) , MP3 Player JVC KSH 9101 + telecomanda, 6 boxe DLS + 2 tweetere ,Alarma, Roata rezerva (mica) + cric originale, Manual original, Aer Conditionat Dual Info Display (Ceas + Temp exterioara) , Check Control System ( Senzori electronica motor, placute, lichide etc.) , Parasolare illuminate + oglinda, Torpedo frigider ,carte service, UNIC PROPRIETAR !!! etc


Masina are 240.000 de km Very Happy .

Pt @Cali nV6 am si eu niste intrebari :

1. Ce este aia toba intermediara Mille Miglia ? Ca daca intri pe site la ei e firma de jante .
2. Masina are vreo modificare in ideea de a consuma mai putin ? In detrimentul demarajului ? Sincer .
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Cunosc masina din vedere. Intradevar arata f bine si pare ingrijita. Singurul minus, ca sa zic asa, ar fi proprietarul Laughing care se invarte prin diferite cluburi din cj al caror principal scop e... organizarea de curse ilegale.Nu pot sa iti spun clar ca e o cazatura sau nu, oricum nu cred ca exista in lumea asta calibra V6 care sa nu fi participat la o liniuta, doua.
Bafta!


Tocmai a participat aseara la o liniuta cu bertonele meu de 1.8 si l-am facut lejer . Rolling Eyes . Nu inteleg cum draq ca eu am 125 de CP amarati si 170 Nm cu 9 sec / 100 de km iar V6 are 170 de CP cu 225 Nm si 8 sec / 100 km .
Ceea ce este ciudat este ca eu n-am sarit niciodata peste 5000 de ture cu masina mea in demaraj ( doar cand am depasit 180 in vit 5 ) si l-am facut !
Ceea ce e foarte ciudat este ca in carte scrie consum 17% pt masina asta , iar lu' cetatean in Bucuresti ii consuma 14 % .
De-aia am intrebat daca masina are vreo modificare care s-o domoleasca la consum in detrimentul demarajului ! A mea consuma 12% in Buzau ( si schimb la 3000 de ture , adica nu golaneala ) iar Caloibra mai mare un motor de Matiz in plus cu 14 % in Bucuresti Laughing
  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@bertone "1. Ce este aia toba intermediara Mille Miglia ? Ca daca intri pe site la ei e firma de jante . " Mille Miglia este o faimoasa cursa care sa tinut intre anii 1927-1957 probabil firma care a produs toba de acolo e luat numele pt toba intemediara ...
  • parasutistul

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1994 C25XE V6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Laughing Tot citesc si ma minunez.... Smile in primul rand nu stiu de unde ati scos-o pe aia cu 17 litrii la V6!s-a mai discutat pe forum si nu ma mai obosesc...in al doilea rand unic proprietar in tara inseamna ca el a luat-o din Ger si a tinut-o doar el din 2000 parca deci tot timpul cat a fost in tara a fost la el, in al treilea rand alta aberatie ca ar fi umblat Calin pe la toate cursele ilegale din oras! Laughing numa' eu stiu cat m-am rugat de el sa mergem si noi odata pe aeroport la cele LEGALE si n-a vrut ptr ca a zis ca nu-si forjeaza masina!eu l-am cunoscut pe Calin de pe forum si va asigur pe toti 'chibitzii' ca e un super baiat si ca a avut grija deosebita de masina aia iar WIP-ul a fost (nu pot spune 'cea mai faina Calibra din tara' ptr ca nu le stiu pe toate )din ce am vazut eu pe net si in realitate una dintre cele mai intretinute si mai frumoase Calibre din tara!
La final va mai zic ptr cei care ati zis ca nu are demaraj ca acest model este echipat cu o cutie f25 la care producatorul zice ca este un pic cam 'lenesa' ptr motorul asta(va tot ziceam ca eu in a treia la 6500 aveam 180-deci rapoarte destul de lungi)insa oricum performantele ei sunt un pic sub Calibra turbo 6.8 la turbo parca din fabrica de la 0 la 100 si 7,ceva la V6 daca nu ma insel dar diferenta este oricum de o secunda!
Sa speram ca o sa posteze cel care a cumparat cali lui calin sa vedem daca e asa cum aud eu aici pe forum!
In final dati-mi voie sa mai rad odata de 'zvoneri' si 'raspandaci' ptr ca in cazul de fatza cunosc masina foarte bine si este superba!1 :lol
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Mda... Or fi doua opel calibra V6 cu nr. CJ xx WIP in oras. Rolling Eyes
Skip ads

  • parasutistul

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1994 C25XE V6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Mda... Or fi doua opel calibra V6 cu nr. CJ xx WIP in oras. Rolling Eyes

Ai vazut tu la vreo cursa prin Cluj masina asta ?(ca vad din semnatura ca esti clujean) ....vino cu ceva concret...nu te arunca asa in vorba mai ales intre noi fie vorba ca masina este vanduta deja Laughing
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Cunosc masina din vedere. Intradevar arata f bine si pare ingrijita. Singurul minus, ca sa zic asa, ar fi proprietarul Laughing care se invarte prin diferite cluburi din cj al caror principal scop e... organizarea de curse ilegale. Rolling Eyes Nu pot sa iti spun clar ca e o cazatura sau nu, oricum nu cred ca exista in lumea asta calibra V6 care sa nu fi participat la o liniuta, doua.
Bafta!


@elegance
Very Happy stimate domn ... intr-adevar fac parte dintr-un club care se numeste Cluj Street Racing(CSR) si paradoxal cu numele acest club NU ORGANIZEAZA liniute ilegale, multi au plecat din club sau au fost dati afara in cazul in care participau la ilegale. Doritorii fac linii doar in cadru organizat(pe aeroport)...si crede -ma eu eram "oaia neagra" a clubului in sensul ca nu am participat niciodata la liniute.
Daca ai ceva filme sau poze cu masina mea la linii ....arata -mi- le si mie ...
Nu inteleg de ce scrii aiurea....chiar nu ai ce face ?! ... intai informeaza-te si apoi scrie

Pt bertone :

1. un exemplu de tobe MILLE MIGLIA....http://www.nicksforzaferrari.com/forzaferrariwebsite1_064.htm
2. Masina nu are nici o modificare la motor...singurul minus la demaraj sunt jantele care sunt de 17" ...conteaza si soferul la o linie....pana se obisnuieste cu ea.
  • S@m0v@ru1_Pr@fu1t

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Very Happy hai ca m-am cam amuzat cu topicul asta!

Caline, pe tine te-au gasit tata cu liniutele? Very Happy

PS: daca omul care a luat-o e nemultumit de ea, o iau eu, ca stiu ce ii poate pielea si am incredere in Calin. Very Happy
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu m-ati citit cu atentie . Revin :

N-am zis ca masina consuma 17% . Am zis ca asa scrie in cartea ei , iar ea consuma 14% in Bucuresti ! Deci este un plus .

N-am zis ca omul e nemultutmit de ea . Am zis ca i se pare ca nu are demarajul la care se astepta el si am zis s-o compar cu a mea . Omul a avut un SFi inainte si mi-a zis ca avea un demaraj mai bun si ca i se pare ciudat ca asta e mai puturoasa .

Despre asta e vorba . Prin urmare , am intrebat daca asa este normal sa fuga masina sau stie de ceva modificari la ea , mai ales ca consuma 14 in Buc , adica mai putin ca in carte .
Asa ca cititi cu atentie , va rog
Skip ads

  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
bertone ....te inseli ....nu are cum sa scrie 17 la consum. i-am dat lui toni si manualul de utilizare al masinii ....vezi ca scrie acolo...11.6 in oras
Demarajul este normal sa nu fie asa bun avand in vedere ca are jane de 17 215/45/17 care sunt mai late, mai grele(creste si consumul)
Ia mai dati o linie cu jantele de 205/55/15 care sunt mai inguste si mai usoare....o sa vezi cat de mult conteaza....crede-ma am avut masina 6 ani jumatate si stiu exact cum se comporta....iarna cu jantele de 15 era mult mai "usoara" sa-i zicem asa.... Smile
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat


ai aici pagina din manual unde scrie consumul
  • parasutistul

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1994 C25XE V6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
parasutistul a scris::lol: Tot citesc si ma minunez.... :) in primul rand nu stiu de unde ati scos-o pe aia cu 17 litrii la V6!s-a mai discutat pe forum si nu ma mai obosesc...

ba eu cred ca am inteles toti foarte bine ce ai scris.....tu ai zis ca scrie in carte 17 si eu ti-am raspuns ca s-a mai discutat si nu ma mai obosesc sa-ti raspund
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
- 14% ...17% masina aia trebuia sa te faca la liniuta respectiva , deci nu cred ca merge prea bine la momentul de fata
  • parasutistul

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1994 C25XE V6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu care am avut V6 va pot spune ca in situatii de 'competitie' conteaza foarte foarte mult stilul soferului la cutia asta f25---fiind rapoartele lungi daca la plecare masina este subturata ii va trebui foooarte mult timp sa ajunga la 4000 unde are cuplul maxim(repet-'fooarte' mult in conditii de concurs).Ca sa scoti ceva din ea va trebui sa anulezi Tc-ul(asta o stie oricine-sau poate tipul chiar nu l-a anulat oricum este singura Calibra cu TC si nu m-ar mira) si sa pleci in turatie relativ ridicata.Insa odata plecat.....sa nu uitam totusi ca este o masina de sub 8 secunde 0-100....
  • S@m0v@ru1_Pr@fu1t

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
OFF: fratilor, nu inteleg de ce avem asa de multe raspunsuri la posturi aiurea, in schimb cand am intrebat daca a montat vreunul plasma, ce sa vezi: 0 (ZERO) raspunsuri... discutii ieftine gasesc si pe aman2.ro, de genul cine o are mai mare, mai tare, mai rapida etc

ON:
1. bertone a zis ca in care Cali V6 consuma 17% (ceea ce s-a dovedit neadevarat)
2. daca o pun pe gagica-mea cu un audi tt contra io cu o dacie nu cred ca va castiga TTul, deci: SOFERUL CONTEAZA si mai ales CUNOASTEREA MASINII!

Howgh!
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cali nV6 - Inseamna ca m-a dezinformat Toni cu consumul . Asa mi-a zis , m-am minunat si eu ca o masina care in carte scrie 17 consuma 14 in Buc.
N-am stiut ca era masina ta . Pur si simplu a cumparat o masina si am vrut sa-i aflu istoricul .
Parasutistul - Nu-i nevoie sa te enervezi . Am pus niste intrebari , tocmai ca sa-mi verific informatiile primite de la proprietar .
Samovarul - N-am postat aiurea . Am postat , repet , ca sa-mi adun niste informatii . Cea mai pretioasa am gasit-o si anume , ca masina a fost a lui Cali nV6 .
Cat despre plasma , cred ca n-ai primit raspunsuri , ca decat sa-si monteze plasma cineva pe o Calibra , mai bine isi cumpara astra opc. Laughing

Numai bine si se poate inchide topicul ! Va multumesc .
  • S@m0v@ru1_Pr@fu1t

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
man, relax, nu ma refeream la postul/posturile tale, ci doar la faptul ca o discutie de genul masina aia e mai tare decat aia avem zeci de reply-uri si la discutiile "utile" canci... Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR