Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
N-ai sa gasesti nici un tapatalk. Ecu se schimba de cineva cu scule, ai nevoie de reset ecu defect, codare ecu nou.
Skip ads

  • dini70

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Combo 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Buna. Stie cineva daca butucul de inchidere si sistemul aferent de la usa din spate , care este dintro bucata si se deschide in sus, este aceasi ca la opel astra g ?
  • Vita_Fresh

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Braila
  • Masina: Combo 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut!
O poza face cat o mie de cuvinte. Urca o poza aici si poate vreun coleg cu Astra G te poate lamuri.
  • alex.r

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salutari! As dori si eu un sfat. Doresc sa achiziționez un Opel Combo 1.3 cdti 2007 90 de cai cu 170 de km adus din Germania. Are urmãtoarele dotãri :

DOTARI
Aer conditionat functional
Navigatie mare
Radio cd player mp3 + Bluetooth + Telefon
Volan piele multifuntional
Computer bord
ABS, ESP
6x AIRBAG
5-USI
Inchidere centralizata de pe cheie+ 2 chei
Omul accepta orice test. Pretul este de 3450 de euro. P.s la ce sa fiu mai atent, care sunt punctele slabe la 1.3 cdti multumesc
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Motorul este prost, toate bubele posibile, distributie complicata si mecanicii care stiu ce fac fug de ele, daca are si dpf te-ai fericit si aia 90cp sunt ponei amarati.
Cauta 1.7cdti.
  • alex.r

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Mulțumesc mult pentru rãspuns. Asa ma gândeam și eu ca motorul este prea mic și nu prea va avea viata buna.
  • Flaviu1

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1997 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Buna , la un opel combo din 2006 Z16 SE unde gasesc mufa de diagnoza? si daca stie cineva , catii pini are? Multumesc.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Mufa de diagnoza are 16 pini si se afla deasupra scrumierei. In mod normal este peste ea un capac de plastic.


Skip ads

  • Flaviu1

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1997 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2015

  • Mesaj Privat
catastefan mersi mult.
  • ionescu_dragos

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare ! Am achizitionat si eu un opel combo de curand. 1.3 55kw ( Z13DTJ). nu am ajuns inca la un Tech2 sau ceva , are carte service si 70.000 km (sper sa fie si reali). Ca toata lumea, vreau si eu CC si BC. Display cred ca am TID (nush care e dif. fizica intre el si MID), ma poate ajuta cineva. As vreau sa dau o fuga pana la capitala si sa facem un necesar. Multumiri anticipat
  • ionescu_dragos

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
de asemenea am facut testul cu frana acceleratia si contactul, si am eroarea 0682 - Reserve for future Glow plug #12. Aveti cumva ideea ce vrea sa zica ?
  • Vita_Fresh

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Braila
  • Masina: Combo 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut si bun venit in randul Combistilor!
Pentru CC iti trebuie mai mult ca sigur al 4-lea fir de la BCM la maneta si maneta cu CC,pe care o gasesti greu din dezmembrari de la vreo Corsa C sau noua cum am procedat si eu pana la urma. Din cate am inteles trebuie tras firul din pinul 2 din BCM pana la maneta si activarea din soft pentru care trebuie sa ai carpass-ul masinii.
Legat de BC nu stiu sigur cum e,dar din ce am inteles de pe forum tot asa trebuie tras un fir din BCM pana la display si schimbat display-ul cu unul cu GID daca tot faci miscarea.Un coleg mai experimentat ne poate lamuri in privinta asta.
Si eu zilele astea ma apuc de montat pilotul,dupa ce il montez si activez revin cu rezultatul.
Skip ads

  • ionescu_dragos

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult ! In ceea ce te priveste sper ca rezultatul sper sa fie unul pozitiv.
In ceea ce ma priveste, cam asta intentionez sa fac. Acum depinde si de costuri, as vrea sa le fac pe toate odata. Tu faci CC-ul singur sau ai apelat la ajutorul unui cunoscator "service" etc. ?
  • Vita_Fresh

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Braila
  • Masina: Combo 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Din ce am citit in postarile colegilor legate de instalare,tras fire etc. ma descurc si singur,dar apelez la electricianul meu pentru ajutor deoarece si taicasu are Combo 1.3CDTI si vrea sa ii puna si lui dupa ce il terminam pe al meu Smile
Legat de costuri:pe maneta am dat vreo 400 de Lei originala GM,restul le am,fire,mufe,Op-Com,scule etc. Cu BC am inteles ca e treaba mai migalosa plus ca trebuie si alt display care e la vreo 200€.
  • ionescu_dragos

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
si tatal meu lucreaza oare cum in domeniu (electronica). Poate faci ceva poze orientative, cred ca ne descurcam si noi sa montam cc-ul.
Apropo, car passul unde il gasesc ? tocmai ce am achizitionat masina si... habar nu am unde ar trebui sa fie notat
  • Vita_Fresh

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Braila
  • Masina: Combo 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Carpass-ul e ceva gen o carte de vizita unde ai trecute diverse coduri.Da o cautare pe Google si o sa vezi cum arata. Daca nu il ai trebuie sa ajungi la o reprezentanta sa il obtii.
Cand voi face lucrarea, voi face si poze.
  • Vita_Fresh

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Braila
  • Masina: Combo 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
De astazi ma numar si eu printre cei ce au CC functional pe Combo C. S-a tras cel de-al 4-lea fir catre maneta,pus ledul si rezistenta,dar a rams o dilema cu o rezistenta de 0ohm pe care am omis-o si nici nu stiu unde trebuie sa vina. Am intrebat pe topicul dedicat CC-ul,poate imi raspunde vreun coleg ca sa o montez si pe aia.
Din pacate vremea si timpul nu ne-a permis sa facem poze,dar operatiunea in sine nu este SF daca ai mainele dibace.
Abia astept sa o scot la drum sa ma bucur de el.
  • razvi_gyl

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2014

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Motorul este prost, toate bubele posibile, distributie complicata si mecanicii care stiu ce fac fug de ele, daca are si dpf te-ai fericit si aia 90cp sunt ponei amarati.
Cauta 1.7cdti.
Eu in 300.000 km am schimbat distributia o singura data si o volanta,motorul trage fortza(z13dt),motorina NUMAI la bidon.Ce sa fac? Sa-l laud sau sa-l critic? Un mecanic care-si alege motoarele in functie de cat sunt de simple nu e mecanic,are doar un hobby.
  • Gabi Bursuc

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2015

  • Mesaj Privat
http://olx.ro/oferta/opel-combo-ID4aI6k.html se merita sa achiziționez aceasta masina?nu ma prea pricep l masini iar sfatul vostru conteaza.multumesc anticipat
  • Vita_Fresh

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Braila
  • Masina: Combo 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2014

  • Mesaj Privat
La bani astia nu e rau,daca intradevar nu are taxa recuperata(mai ales ca are si numere cu tricolor,anterioare taxelor auto).
Se vede ca a fost muncita pe drumurile patriei,dar daca o iei strict pentru munca si are motorul si cutia in mintile ei merita luata.Poate mai tragi ceva si la bani.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR