Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!

Am vazut azi prin Cluj un Smart 4four ce avea pusa peste intregul bord un fel de aparatoare neagra, material ca buretele, presupun pentru a nu se incalzi si crapa tot plasticul bordului din cauza soarelui.
Interesant este ca acea aparatoare se aseza perfect peste curbele bordului, peste ceasuri samd.

Stiti careva daca exista asa ceva si pt noi, in general? O fi prin comert si n-am vazut eu?

Cheers!
Skip ads

  • cristi30

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Salut!

Daca materialul arata asa

bucati deastea se gasesc si la hypermarketuri, insa in Romania nu am vazut bucati mai mari. Stiu ca in alte tari se vinde la metru, de orice culoare.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
daca nu atuncea iti ramane doar batranele foli ce vin pe geam(sunt eficiente cand nu se dezlipesc ventuzele de pe parbriz).
au nu doar pe parbriz le folosesc ci pe toate geamurile inclusiv cele laterale,in asa fel impiedic sauna....dar nici la frigider nu te gandi,ramane cald in masina dar nu frige bordul,volanul,scaunul.

@cristi30 cum se numeste acel material?este facut special pt bord sau la altceva se foloseste?
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu, nu, stiu si de suportul acela pt mobil, sa nu lunece, stiu si de parasolar, dar buretele asta arata chiar interesant, desi, fata de un parasolar normal facea mai putin lucru, pt ca nu impiedica decat razele directe ale soarelui pe bord.

Buretele era din coltul parbrizului in celalalt, repet, avea exact forma superioara a bordului si avea aceeasi consistenta cam ca si buretele de la castile audio, doar ca alta grosime.

In fine, mi s-a parut interesant. De confectionat manual, mai greu asa ceva, sa il indoi sa respecte exact liniile bordului....
Skip ads

  • cristi30

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2006

  • Mesaj Privat
@AdamOpel Se foloseste atat la impachetat diverse lucruri fragile, sau sa acoperi suprafete pe care vrei sa ai aderenta, si ma rog la orice alt domeniu te poate ajuta. El in sine ca material e tot un derivat de "zapada", cum mai este numit materialul folosit pe protectie la televizoare, frigidere etc.
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu daca e chiar cel mai pertinent raspuns, dar nu cumva e materialul acela numit aquamat care se foloseste ca antiderapant in sali de baie sau medii umede?
daca e din acela, asta este si la noi la metru aproape in orice magazin de instalatii si culori variate si este , din cate stiu si in varianta subtire..
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR