Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Rog carcoteala la o parte!

Pt cunoscatori - din punct de vedere al costurilor de intretinere (piese de schimb , revizii , CASCO) si fiabilitate , puteti sa-mi faceti un clasament folosind niste argumente bune pentru urmatoarele modele? Apreciez orice informatie in plus aveti despre vreunul din modele , atata timp cat il cunoasteti personal si nu din auzite.

Opel Astra 1.7 DTI , an 2001 , 50-60.000km
Skoda Octavia 1.9 TDI , an 99-2000 , 100.000km sau putin sub aceasta cifra.
Skoda Fabia 1.9 SDI , an 2001 , 50-60.000km
Fiat Stilo 1.9 JTD , an 2002 , 40-50.000km
Peugeot 206 2.0 HDi , an 2003 , 30-40.000km
Renault Clio 1.5 dCi , an 2003 , 30-40.000km
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Iar ai schimbat masinile?
Esti pe forum Opel, si ti se va recomanda Astra 2001, evident, mergi pe forumul VW si ti se va recomanda Skoda si Octavia, si nici in cel mai rau caz Opel, mergi pe forumul Peugeot si vei primi 307, 206, 406, si tot asa.
Insa eu as alege Octavia.
Daca vrei o parere impartiala la o gama atat de variata de masini, mergi pe autoshow.
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Astra o sa fie lume buna!
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Mai, esti ...sigur? Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Despre masina , da ! Acum sa vad cum fac cu banii! Trebuie sa incerc sa iau un imprumut de 8000 euro , iar din ce mai pun eu , sa mai bag 200-300 euro pt cat o costa masina 8300max nene, sa platesc CASCO si sa-o bag pe tester la service.

Deci nu stiu cum , dar masina m-a impresionat mai mult decat un Peugeot 307 1.6 HDi Shocked ( la absolut tot inafara de motor )
  • malex

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2004

  • Mesaj Privat
KKT Shocked
Desi m-am convins eu de niste chestii din discutiile anterioare, totusi ma bag (am promis ca nu mai citesc pe thread-ul celalalt Laughing )
Bai AND (suntem pe forum OPEL, dar hai sa fim seriosi) Peugeot 307 bate la mai toate capitolele Astra G - e diferenta de generatii, de tehnologie, de pret, de ce vrei tu! Rolling Eyes
Mai sus scrii de Peugeot 206 si dupa aia compari cu 307! Twisted Evil
Bai nenica, TREZESTE-TE ! Mad

PS Am o curiozitate, daca vrei raspunzi daca nu, nu. Ai sub 22 ani?
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Da , dar nici nu mai am mult pana la 22 Arrow ce legatura are? Exact cum ai spus tu , 307 bate Astra la tehnologia motorului diesel , la spatiu interior si la pret. Nu stiu la ce altceva crezi tu ca o bate! Sunt de acord ca 307 este per total superior , insa la finisaje nu se compara nici o masina frantuzeasca cu una nemteasca.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Astra H > 307 > Astra G
punct
Skip ads

  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Haideti sa recunoastem:
Astra este masina recomandata pentru tine; in cazul in care ai ceva probleme cu ea, vii pe Forum si ne intrebi; astfel, rezolvi problemele cu mai putini bani si noi ne mai omoram timpul cu explicatii, ca si asa ne plictisim... Evil or Very Mad
Satisfactie fara alcool Very Happy
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
ave
je mi-am luat astra 1.7 DTI hatchback in septembrie cu 8000 eur (acum o scazut eur) si sint mai mult decat multumit de ea.
skoda octavia mie personal nu-mi place (butucanoasa, pe locurile din spate se sta mai comod la mine decat in aia), iar daca e skoda de 90CP atunci chiar ca poti s-o lasi in pace
skoda fabia ceva mai mica, in schimb avea un sprint frumos si o viteza pe masura (personal am ajuns la 200 km/h, dar numai cateva minute ca m-am speriat - nu sint foarte experimentat Smile )
fiat stilo imi placea enorm ca design cel cu 3 usi. tehnic am auzit chestii frumoase, dar nu ma pronunt daca nu stiu.
206 si clio masini pentru gagici (parerea mea)

asta e parerea mea, sa nu aruncati cu pietre.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Daca Octavia de 90 de cai putere poti sa o lasi in pace, Astra-ul de 75 cai ce faci cu el? O arunci de pe stanci sau ce?
  • Corvin

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Poi...cand spui Octavia, spui de fapt....cam WV Golf IV, ptr ca e facut pe platforma de Golf. Deci...nush daca merita facuta comparatia asa ...adancit, insa ... e corect a se mentiona, nu de alta, dar AND este total pe dinafara subiectului ( si a predicatului dealtfel....)
Nu intelege ce are Loganul ?! Se si incadreaza in bani, e si nou noutz, service, garantii, prestanta pe strazi si in parcarea din fata blocului ca deh...si-a luat omul masina noua !
Am un vecin, are Loganul ala mediu ca dotari si pret ( 6800 €) si e asa de mandru de nu isi mai incape in pielea proprie !
Eu as lua in considerare si aceasta varianta. De ce sa iei un sh, cand poti avea un lucru nou, poti chiar sa si mergi cu folia de plastic pe scaune vreo 2 saptamani, pana se conving toti ca e un lucru nou, etc ....


Think about it !


Corvin
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu ii recomand sincer Logan deoarece:
1. este ieftina (evident, varianta cea mai ieftina)
2. are garantie, si vad ca el este FOARTE preocupat de fiabilitate, si la orice SH este o anumita marja de risc
3. scapam de el si se duce pe forumul daciaclub (parca asa era)
4. plecand de la dacia berlina (cu motor cu injectie?) sigur va fi foarte multumit de confort, dinamica, etc., la Logan.
  • Corvin

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2005

  • Mesaj Privat
@sandumbogdan incepi sa imi placi ! vad ca ne canalizam gandurile si ideile pe fagase comune. Nu vii pe la Bucuresti ? Poate la intalnirea de la gratar ???

Corvin
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
bogdane, nu cu intentii rele am zis-o; dar parca astra mea de 75CP SH merge mai frumos decat octavia de 90CP nou nouta de la serviciu. si arata si mai frumos. + este doar parerea mea personala. (aia de 110 merge frumos, jos palaria)
faptul ca apartine de vw e alta chestie, dar oricum imi place mai mult a mea SmileSmileSmile
Logan nu ma bag, ca asta chiar nu-mi place cum arata. Dar aici merita de privit din punctul de vedere al unei masini noi, cu care se presupune ca nu vei avea probleme o perioada buna de timp.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Silex a scris:...dar parca astra mea de 75CP SH merge mai frumos decat octavia de 90CP nou nouta de la serviciu...

Pe langa puterea mai mare a motorului 1.9TDI 90hp, mai intervine si cuplum net superior, deci Octavia respectiva este NET superioara dinamic unei Astra 1.7DTI.

Ca design totul este subiectiv, ambele sunt lafel de invechite/banale la design, si intr-adevar, totusi Astra G parca arata mai dragut decat Octavia.

Corvine, multumesc de invitatie, dar nu am timp sa ies nici cu clubul din Iasi (automotorclub).
  • AND

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Bai da rai mai sunteti Very Happy

Tre sa fiu nebun sa dau 8500 euro pe o Dacie!

Motive pentru a nu cumpara o Dacia Logan :
- Este asamblata de romani! Shocked
- Este urata Mad
- Consuma mult (pt mine) Confused
- Nesigura (probleme directie , abs etc) doar ati auzit intamplarile! Surprised
- E DACIA! Evil or Very Mad
- E DACIA! Evil or Very Mad
- O fii ea noua , dar pariu ca fac de n ori mai multe vizite cu ea in service decat cu o nemteasca sh. Wink
- E DACIA! Evil or Very Mad

Astra 1.7 DTI din 2001 este alegerea optima pentru mine , raport pret/calitate/economie. La aceeasi bani , o Octavia sau Vectra B , au mult mai multi km la bord , si sa nu uitam ca Astra Classic a fost si este o masina superba.
@sandumbogdan : Daca Astra Classic II era asa de invechita/banala , oare de ce se mai produce? Cool
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu ma refeream la Logan de 6000-6500 euro, iti mai si raman bani, 8500 nu merita nici daca are motor mercedes... sau asa poate ar merita. Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR