Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Deschid acest topic in speranta ca voi ajuta si pe altii care se confrunta cu probleme similare. M-am saturat de atitudinea comunista a jandarmilor. Daca ii lasam pe toti sa ne calce in picioare, asa vor trai si copii nostri.

RECLAMATIE


CATRE GRUPAREA DE JANDARMI MOBILA

In atentia domnului comandant al Gruparii de Jandarmi Mobile


Subsemnatul C. CRISTIAN, cu domiciliul in xxxx, , CNP 181xxxxxxxxxxx, in calitate de asociat unic al S.C. Txxxxxx S.R.L., cu sediul in Timisoara, aceeasi adresa si cu punct de lucru pe strada Martir xxxx, va aduc la cunostiinta: urmatoarele:

In data de 03.10.2007, in jurul orelor 15:00, am primit un telefon de la vanzatoarea ce vinde la punctual de lucru, prin care mi se comunica faptul ca 4 jandarmi au intrat in magazin si i-au cerut buletinul, dupa care au plecat in masina (masina se afla la 50 metri distanta). Am intrebat cum se numeste jandarmul care a legitimat-o si mi-a raspuns ca nici un jandarm din cei 4 nu s-au legitimat. Am intrebat de asemena care este problema si mi-a raspuns ca problema sunt 8 esarfe agate pe usa, pe partea interioara a usii. Am cerut sa vorbesc cu un jandarm, pentru ca eu sunt reprezentant legal al firmei, si daca este vreo problema, eu sunt direct raspunzartor pentru ea.
Am auzit in telefon cum domnul jandarm a raspuns evaziv “Nu am eu ce sa vorbesc cu nimeni!”. Tot prin telefon am cerut ca jandarmii sa ma astepte sa ma deplasez la sediu pentru a vorbi cu ei, dar iarasi am auzit in telefon “Noi nu avem timp sa asteptam pe nimeni, noi suntem JANDARMERIA!”.
Am cerut ca domnul jandarm sa se legitimeze, si dupa 3 minute de rugaminti din partea mea, am auzit cum a zis “Sergent major Coval”. Este de-a dreptul incredibil cum eu, ca si reprezentant legal al unei societati comerciale cu statut juridic, am fost refuzat de persoana legala, care sustinea ca am incalcat legea, pentru a putea lua la cunostiinta cu ce am gresit.
Specific ca jumatate de ora am stat la telefon rugand jandarmi sa vorbeasca cu mine la telefon sau macar sa ma astepte sa ma deplasez eu personal. Numai refuzuri.
De asemena, acesti domni jandarmi mi-au interogat angajata cu privire la cartea de munca, la orele cat lucreaza si de cat timp lucreaza. Jandarmeria nu are aceste atributii legale, dar, si daca le-ar fi avut, eu sunt reprezentatul legal al firmei, cu mine trebuiau sa discute, nu cu angajata, care este platita sa vanda.
Mi-au agresat si clientii, am avut un client pe perioada cat au stat ei la mine la magazin, si l-au fortat pe acesta sa fie martor. Acesta refuzand, s-a ales cu amenintari din partea jandarmilor “Zi-mi data de nastere, ca te gasesc si in gaura de sarpe, ca noi suntem JANDARMERIA!”.
Am intrebat prin telefon sa imi zica articolul din HCL prin care am gresit punand 8 esarfe pe partea interioara a usii, si au raspuns “o sa vezi pe procesul verbal”.
Au revenit inca 2 jandarmi dupa un timp cu un proces verbal, cu o amenda in cuantum de 45 ron. Au silit-o pe vanzatoare sa semneze, eu de la telefon am sustin sa nu semneze nimic, daca nici macar articolul incalcat nu au fost in stare sa il spuna.
O mare nedumerire am: daca au dat amenda pe persoana juridica, eu, ca si reprezentant legal al firmei, trebuia sa o semnez, nu vanzatoarea. Daca au dat amenda pe persoana fizica, respective vanzatoarei, ce treaba are vanzatoare? Firma trebuie sa plateasca daca a incalcat o lege, nu vanzatoarea care e platita sa lucreze.
In data de 03.10.2007, dupa ce jandarmii pusi in slujba comunitatii au fost si au interogat si stresat angajata, aceasta nu a mai fost capabila sa vanda nimic, am pierdut incasari, timp si nervi, deoarece m-am lovit de niste jandarmi increzuti, care cred ca ei sunt legea, care au refuzat sa vorbeasca cu reprezentantul legal al societatii unde au fost ei in control.
Revenind la motivul amenzii, nu cred ca 10 esarfe agatate pe partea interioara a unei usi reprezinta o incalcare a unei legi a consiliului local. Nu am facut comert stradal, nu am expus produse pe domeniul public, usa este proprietate personala, cu atat mai mult partea interioara.
Dar va spun eu cum sta problema. Sunt multe reclamatii in piata din cauza persoanelor care vand stradal (ciorapi, obiecte de uz casnic, tigari), dar atunci cand vad masina de jandarmi, fug. Primul magazin dupa gangul unde stau acesti negustori e al meu, si dupa ce acesti jandarmi nu mai prind nici o persoana, ajung la mine deoarece am 3 eserfa atarnate si imi dau amenda, ca sa poate demonstra ca au fost in zona.
Sustin cele spuse cu un proces verbal seria JR Nr 638168 din data de 17.01.2007, prin care am primit o amenda pe persoana fizica, de la aceeasi trupa de jandarmi, pentru “comercializarea de produse de uz casnic impiedicand traficul pietonal”. In viata mea nu am vandut pe trotuar nici un obiect, in nici un caz de uz casnic. Aceeasi poveste, 3 esarfe puse pe usa.
Stiam cum sta problema si ca trebuie si ei sa justifice si nu am obiectat nimic. Am platit amenda in cuantum de 10 lei. Din nou, nu trebuia data amenda pe persoana fizica, ci pe firma, si din nou, 8 esarfe pe o usa nu repreznta comercialziarea de produse de uz casnic pe spatiu public. Acuma 3 luni au venit din nou sa ma amendeze. Ma simt de-a dreptul vanat de jandarmerie, care in loc sa aiba grija de aurolacii care stau pe gang-uri, la 10 m de magazinul meu, vin sa ma amendeze pentru 8 esarfe puse pe partea intrerioara a usii. Specific ca in fiecare dimineata eu spal gangul cu apa, eu matur spatiul public pentru a pastra o curatenie cat de cat in acea zona uitata de lume. Dar abuzul jandarmilor mi-au distrus nervii in ultimele zile.

Sa continui.

Astazi in jurul orelor 17:30 am mers la magazin pentru a face actele zilnice, si minune. Echipa de jandarmi iarasi era la mine la magazin, si am auzit de afara o discutie intre ei si vanzatoare “Iarasi esarfele pe usa” – “Pai da” – “Ne intorcem in 5 min, pregateste buletinul sa iti dam iara amenda”.
La aceste cuvinte, am intrat in magazin si i-am cerut domnului jandarm sa imi zica si mie legea. Va redau intregul dialog:


„– Iarasi ati venit sa imi dati amenda pt 3 esarfe pe usa?
– Stai linistit baiete ca sunt multi altii ca tine, azi am dat peste 100 de amenzi.
– Eu nu cred ca 3 esarfe pe usa se considera comert stradal, sau nici macar expunere de produse pe spatiu public. Ce ma interseaza ce fac altii, de ce numai la mine veniti, pentru 3 esarfe, cand sunt atatea altele mai importante de facut aici.”
In spatele dubitei albastre, pe bancheta, statea inca 2 jandarmi ca in fotoliu si au spus
ceva ce nu am auzit. Am pus mana pe usa care era ca intre-deschisa, pe cand jandarmul ce era langa usa ridica piciorul (am vazut bocancul negru) si blocheaza usa si imi zice:
„–Auzi ba tu nu deschizi usa, ai inteles?”
La aceste cuvinte m-am simtit enorm de jignit si i-am reprosat baiatului jandarm:
„– Ai grija cum vorbesti cu mine ca nu avem aceleasi clase, sau ma consideri un infractor?”
Cand am zis asta au iesit toti din masina, cred ca erau 4-5 jandarmi, si s-au dat la mine. M-am simtit amenintat. M-au inconjurat. Unul din ei, ce are domiciliul prin zona, ca il tot vad, vazand ca situatia iese de sub control, mi-a spus ca daca nu ma linistesc imi da amenda pentru disturbarea linistii publice. Adica tot eu eram ala de vina, eu eram infractoru.
Le-am spus:
„– M-ati chemat la masina ca pe un infractor, sa imi spuneti legea pt care m-ati amendat, si imi reprosati sa nu ating masina? Atunci haideti la mine in magazin sa stam la birou sa vorbim.”
Raspunsul:
„– Nu venim niciunde, daca ai refuzat sa semnezi procesul verbal asteapta procesul verbal si vei vedea articolul.”
„– (eu) Ce proces verbal sa semnez daca nu ati dat amenda pe firma, si de ce ar semna vanzatoare un proces verbal pe firma, daca ea nu e reprezentant legal al firmei?”
Si ultima replica a domnului jandarm:
„– Nici o problema, ca maine venim si iti suspendam activitatea.”

Si au plecat.

Va rog sa scuzati exprimarea, si mai ales cantitatea, dar asa nu se mai poate. Ma simt vanat de jandarmerie, in loc sa ma simt protejat de ea. Chiar daca am gresit legal, chiar daca nu am gresit legal, atata nesimtire si ingamfare, lipsa de bun simt si al celor 7 ani de acasa, m-au adus la disperare. Nu se mai poate asa ceva. M-au vazut tanar (am 26 de ani), si ce au zis: “uite prostu, hai sa il ardem”. Numai ca nu este asa, pana in prezent am 18 ani de scoala, inca studiez, am luat bani din banca pentru a incepe afacerea, nu m-a ajutat nimeni.
Si de aceea nu pot sa trec cu vederea comportamentul comunist al angajatilor dumneavoastra, care in loc sa se ghideze dupa loganul dvs “jandarmeria in slujba comunitatii”, se poarte ca niste persoane care se cred mai presus de orice, nu stiu sa se legitimeze, nu stiu sa vorbeasca cu oamenii, nu stiu sa trateze un subiect, nu stiu legile, si cel mai important, jignesc persoanele in mod direct, vorbesc sarcastic si jignitor, ca doar ei sunt JANDARMERIA. Isi depasesc in mod constant atributiile, abuzeaza de uniforma care le confera un statut aparte. Au vazut o fire slaba – angajata mea- si au abuzat de acest fapt, de aceea au refuzat sa vorbeasca cu mine.

La toate cele declarate am martor angajata, clientul agresat care si-a lasat numarul de telefon, vecinii (pt ultima zi) si inregistrari video. Daca nu veti lua nici o masura, sau daca problema se va mai repeta, voi inainta un proces penal impotriva jandarmeriei, reprezentata prin respectivii, pentru abuz in serviciu.


Cu stima Timisoara

C. Cristian 04.10.2007


Ultima modificare facuta de Cristi_C la Lun 08 Oct, 2007 8:39 pm, modificat de 5 ori in total
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Maine ma duc in audienta la seful jandarmeriei, va tin la curent.
  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu zic sa-i astepti maine in magazin cu 2 prieteni si cu cateva bata si cand intra ii iei la ciomageala ... ii pui gramada si suni la politie si zici ca o vrut sa fure din magazin ... ei nu pot fi martori unul la altul si tu ai prietenii ca martori ... sa vezi cum zboara din jandarmerie de nu se vad (si cu dosare penale) ... le mai si bagi prin buzunare niste esarfe sa ai dovada si i-ai rezolvat ... da vezi sa faci totul in magazin si nu afara ! + ca ei in timpul programului nu au ce cauta prin magazine ... Si daca tot vrei sa mergi undeva du-te la politie nu la jandarmerie , jandarmeria e un fel de gardieni publici (ma mir ca au stiut complecta un proces verbal ), cu politia o sa rezolvi problema ...
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Dupa ce ajunge pv`u ma duc in instanta, am vorbit deja cu un avocat. Nu se mai poate asa, daca pana si incultii de jandarmi se cred tari, ce sa ne mai asteptam de garda finaciare si familia. Nu e vorba de amenda, amenda e 45 ron, e nimic... dar deja ma streseaza psihic.
Ma cred fraier ca ma imbrac sport si nu la costum, probabil li se pare ciudat ca pot sa ma descurc si altfel. O sa merg maine si la politie, dar sa stii ca jandarmii au voie sa verifice acte de firma, mai exact CUI si Certificat constator de fct. Si atat... nu e treaba lor cat dau eu salar angajatei. In fine, m-am consumat deja prea mult. Faza tare e ca unul din ei e clientu meu, sta in zona pe acolo, ieri si-a cumparat portofel. Super tare.
Skip ads

  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
De ce nu ai solicitat un echipaj de politie la 112?
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Eu vreau o rezolvare definitiva, de aia merg legal, cu un prim pas, reclamatie scrisa.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Pai de mah Cristi...
Daca ai masina cu prea multe litere: A Sî Tî Rî A...
Trebuia sa ai cu litere putine: X5 sau ML sau Q7.... veeeeezi....
si mai trebuia sa ai (tot cu litere putine) un tricou negru mulat D&G sai MNG...
un lantzau maaaare la git, restul tabloului e usor de completat
Atunci iti stiau de frica...de fapt nu frica ci servilism, umilinta in fata unuia "realizat"
.. asa cum nu misca in front in fata barbarilor de pe stadioane si si-o fura mai mereu...

Hai sa gindim constructiv.
Intreaba avocatul daca ai cum sa montezi o camera video (nu d-asta de supraveghere ca nu are si sunet) intr-un loc (coltz) in care sa nu poata ajunge (le trebuie mandat banuiesc sa treaca dincolo de tejghea si sa atinga ceva din inventarul firmei)

Si zi-le ca daca vor sa fie vedete la stiri nimic mai simplu... O sa incerc sa-mi activez relatiile (nu-s cine stie ce da' de-o stire la observator sau alta televiziune o fi un locsor)
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
cristi esti slab. parca nu ai fi timisorean. suna tata la 112 cand ai orice problema cu politia/jandarmeria. sunt obligati sa trimita echipaj si sa constate. eu am sunat odata cand m-au oprit aia de la rutiera abuziv si au inceput sa faca misto si sa-mi umfle la o amenda si am zis ca "abuzeaza un echipaj de la politia rutiera". au venit imediat mascatii si le-a facut proces verbal la aia. m-au si intrebat daca nu vreau sa-i actionez in instanta pentru orice fel de pagube materiale/morale, dar am refuzat ca nu era cazul. si s-a rezolva. de acu suna la 112 si gata
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
am sunat eu pt o problema in trafic si m-au pus sa sun la 9544
ceea ce am si facut.. "da domnu' o sa rezolvam.. bla bla bla...."
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
poate ai dat de o operatoare in training Smile))
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Nu sunt slab, m-am certat cu ei pana au iesit toti de prin zona, au zis ca imi dau amenda pt disturbarea linistii publice.
Mie mi-a placut partea cand au zis ca imi suspenda activitatea. Atunci am ras.
Ei sunt ciumegi mai, sunt jandarmi. Eu am opel, nu am x5.
Ma imbrac cu blugi, nu in costum.
Lasa ca nu sunt eu ala prost... Camerele mele au si audio, dar mi-a fost lene sa trag si audio. O sa o fac si asta. Am 3 camere in 8 mp. Maine mai pun 2, ca si asa le am in cutie.
E ok, dar oricum nu asta e ideea. Ideea e de abuz, si eu vreau sa fie sanctionati pentru abuz pe nivel ierarhic. Plus ca vreau sa aflu si eu articolul din HCL sau OG sau orice care imi interzice sa pun 10 esarfe pe usa mea, pe interior. SI mai vreau sa vad legea unde scrie ca jandarmul are dreptul sa verifice contracte de munca. Si sa se intereseze de actionariatul firmei.
Sa imi dea cineva un link cu legile astea, sau un doc sau orice, sa citesc si eu atributiile jandarmilor. Si HCL-urile astea unde se gasesc?
  • pmi
  • **
  • 95 mesaje
  • din 03 Apr 2006
  • Astra 2001 Y20DTH
  • Varsovia
  • pmi

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Varsovia
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Nu pot sa te ajut cu prea multe, dar cu cateva linkuri se poate

L. nr.116/05-06-1998
LEGE privind organizarea ºi funcþionarea Jandarmeriei Române
http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=17545


L. nr.550/29-11-2004
LEGE privind organizarea ºi funcþionarea Jandarmeriei Române
http://www.cdep.ro/proiecte/2004/500/00/9/leg_pl509_04.pdf


Succes.
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Art 19 alin. q:

- constata contravientii si aplica sanctiuni contraventionale, potrivit legii;

Si atat...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Bai frate unde-i gasititi pe toti ninja astia ? Jandarmi , Comunitari , etc. Poate e altceva in Timisoara , dar eu n-am vazut asa ceva pe aici .
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
bertone a scris:Bai frate unde-i gasititi pe toti ninja astia ? Jandarmi , Comunitari , etc. Poate e altceva in Timisoara , dar eu n-am vazut asa ceva pe aici .
Cu Jandarmeria inca n-am avut probleme, dar in Cluj Politia Comunitara isi da in pepeni.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
mie mi se pare ciudat sa se ocupe jandarmii de treburi din astea (magazine etc). fara sa citesc legea, inclin sa cred ca nu intra in atributiile lor asa ceva.
esti sigur ca nu ai "suparat" pe cineva cu pile la jandarmi?

cit despre sunatul la 112 ... si eu am fost trimis sa sun la politia locala. numai ca cei in cauza nu stiau ce mi se spune mie in telefon, pentru ei a fost de ajuns sa inteleaga unde sun si s-a rezolvat.


din legea din 2004, atributiile jandarmeriei. nu vad nici o lege care sa le fi modificat.

CAPITOLUL III
Atribuþiile Jandarmeriei Române


Art. 19. - (1) Jandarmeria Românã, prin structurile sale specializate, are urmãtoarele atribuþii:
a) apãrã, prin mijloacele ºi metodele prevãzute de lege, viaþa, integritatea corporalã ºi libertatea persoanei, proprietatea publicã ºi privatã, interesele legitime ale cetãþenilor, ale comunitãþii ºi ale statului;
b) executã misiuni de asigurare a ordinii publice cu ocazia mitingurilor, marºurilor, demonstraþiilor, procesiunilor, acþiunilor de pichetare, acþiunilor promoþionale, comerciale, manifestãrilor cultural-artistice, sportive, religioase, comemorative, precum ºi a altor asemenea activitãþi care se desfãºoarã în spaþiul public ºi care implicã aglomerãri de persoane;
c) executã misiuni de restabilire a ordinii publice când aceasta a fost tulburatã prin orice fel de acþiuni sau fapte care contravin legilor în vigoare;
d) executã, la solicitarea Inspectoratului General al Poliþiei de Frontierã, pe baza planurilor de cooperare, misiuni de asigurare ºi restabilire a ordinii publice în punctele de control pentru trecerea frontierei de stat;
e) executã, pe baza planurilor de cooperare aprobate de ministrul administraþiei ºi internelor, misiuni de menþinere a ordinii publice pentru prevenirea ºi descoperirea infracþiunilor în staþiuni montane ºi pe trasee turistice din zona acestora, precum ºi pe litoralul Mãrii Negre, în Delta Dunãrii ori în staþiuni balneare sau în alte zone de interes operativ;
f) executã, în cooperare cu instituþiile abilitate ale statului, misiuni de asigurare a ordinii publice pe timpul vizitelor oficiale sau al altor activitãþi la care participã înalþi demnitari români sau strãini pe teritoriul României, în zona obiectivelor ºi a locurilor de desfãºurare a activitãþilor;
g) executã, în condiþiile legii, la solicitarea autoritãþilor competente, misiuni de urmãrire ºi prindere a evadaþilor, dezertorilor ºi a altor persoane despre care existã date ºi indicii temeinice cã intenþioneazã sã sãvârºeascã sau au sãvârºit infracþiuni ori care se sustrag mãsurii arestãrii preventive sau executãrii pedepselor privative de libertate;
h) executã misiuni de intervenþie antiteroristã la obiectivele aflate în responsabilitatea jandarmeriei sau pentru capturarea ºi neutralizarea persoanelor care folosesc arme de foc ori alte mijloace care pot pune în pericol siguranþa persoanelor, bunurilor, valorilor ºi transporturilor speciale;
i) asigurã, în condiþiile legii, paza sau protecþia ºi apãrarea obiectivelor, a bunurilor ºi valorilor de importanþã deosebitã, stabilite prin hotãrâre a Guvernului, ºi a obiectivelor aparþinând Ministerului Administraþiei ºi Internelor, stabilite prin ordin al ministrului administraþiei ºi internelor;
j) asigurã, în condiþiile legii, paza sau protecþia transportului unor valori importante, precum ºi a transportului armelor, muniþiilor, materialelor explozive, stupefiantelor, substanþelor toxice sau radioactive ori al altor materii sau substanþe periculoase, definite astfel prin lege;
k) participã, în cooperare cu celelalte instituþii ale statului abilitate prin lege, la misiuni de prevenire ºi neutralizare a actelor teroriste pe teritoriul României;
l) participã, împreunã cu alte instituþii abilitate, la supravegherea, controlul ºi asigurarea protecþiei ºi conservãrii fondului cinegetic ºi piscicol natural, a fondului silvic ºi de protecþie a mediului, prin mãsuri specifice de prevenire ºi combatere a oricãror încãlcãri ale prevederilor normelor legale;
m) participã la protecþia corespondenþei secrete pe timpul transportului acesteia pe întreg teritoriul României;
n) participã la limitarea ºi înlãturarea consecinþelor dezastrelor naturale, tehnologice, de mediu sau complexe;
o) participã, în condiþiile legii, la misiuni în afara teritoriului statului român, cu efective ºi tehnica din dotare, la activitãþi de instruire, la constituirea forþelor internaþionale destinate îndeplinirii unor misiuni în cadrul acþiunilor de prevenire a conflictelor ºi gestionãrii situaþiilor de crizã, de întãrire - consiliere, asistenþã, formare, control - a forþelor de ordine locale sau de substituþie a acestora în toate domeniile lor de activitate. În timpul îndeplinirii acestor misiuni efectivele de jandarmi participante beneficiazã de drepturile stabilite prin lege pentru militarii care executã misiuni în strãinãtate;
p) asigurã mãsuri de ordine ºi de protecþie a zonelor în care s-a produs sau existã pericolul iminent de producere a unor incendii, explozii ori a altor situaþii de urgenþã ce pun în pericol viaþa, integritatea fizicã a persoanelor sau bunurile acestora;
q) constatã contravenþii ºi aplicã sancþiuni contravenþionale, potrivit legii;
r) efectueazã, în condiþiile legii, acte necesare începerii urmãririi penale pentru infracþiunile constatate pe timpul executãrii misiunilor specifice, potrivit prevederilor art. 214 din Codul de procedurã penalã;
s) desfãºoarã activitãþi de cercetare ºi documentare în vederea constituirii bazei de date de interes operativ, necesarã executãrii misiunilor specifice, cu persoanele cunoscute cu antecedente în comiterea de acte de dezordine cu prilejul unor manifestãri publice, cu cele cunoscute ca aparþinând unor grupuri cu comportament huliganic, precum ºi cu alte informaþii de interes operativ necesare executãrii misiunilor;
t) executã orice alte atribuþii prevãzute prin lege.
(2) La solicitarea persoanelor fizice sau juridice, în situaþii care nu suferã amânare, la propunerea inspectorului general, ministrul administraþiei ºi internelor poate aproba asigurarea temporarã a protecþiei unor persoane, obiective, bunuri, valori ºi transporturi speciale, altele decât cele stabilite prin hotãrâre a Guvernului, în condiþiile legii.
(3) Jandarmeria Românã rãspunde solicitãrii magistratului de a participa, împreunã cu acesta, la efectuarea unor acte procedurale.
Art. 20. - (1) În îndeplinirea atribuþiilor prevãzute la art. 19 alin. (1) ºi (2), Jandarmeria Românã se bazeazã pe concursul autoritãþilor publice ºi al persoanelor fizice sau juridice, care furnizeazã, la cerere, date ºi documente necesare îndeplinirii atribuþiilor stabilite prin lege.
(2) Pentru îndeplinirea atribuþiilor, jandarmii aflaþi în misiune folosesc armamentul ºi mijloacele tehnice din dotare, potrivit dispoziþiilor legale.
Art. 21. - Pe timpul stãrii de urgenþã, Jandarmeria Românã continuã sã îºi îndeplineascã misiunile specifice, asigurând totodatã aplicarea prevederilor ordonanþelor militare prevãzute în decretul de instituire a acestei stãri.
Art. 22. - (1) Pe timpul stãrii de asediu, la mobilizare ºi în timp de rãzboi, Jandarmeria Românã, pe lângã atribuþiile prevãzute la art. 19, în calitate de componentã a forþelor armate, îndeplineºte ºi urmãtoarele atribuþii:
a) executã paza, protecþia ºi apãrarea obiectivelor stabilite de autoritãþile militare, altele decât cele la care se asigurã pazã militarã în timp de pace;
b) participã la descoperirea, capturarea sau la neutralizarea inamicului desantat ori debarcat pe teritoriul þãrii, în locurile de dispunere a unitãþilor sau subunitãþilor de jandarmi;
c) participã la apãrarea unor localitãþi;
d) asigurã paza bunurilor aparþinând domeniului public sau privat, în cazurile de evacuare impuse de acþiunile inamicului;
e) participã la acþiunile de înlãturare a efectelor loviturilor executate de cãtre inamic din aer, cu mijloace de nimicire în masã, incendiare sau clasice;
f) executã, în cooperare cu alte forþe abilitate, acþiuni pentru descoperirea, capturarea sau neutralizarea elementelor paramilitare care activeazã pe teritoriul naþional;
g) participã la acþiuni de evacuare a populaþiei, control ºi îndrumare a circulaþiei, de escortare a prizonierilor de rãzboi ºi pazã a acestora în obiective din zona interioarã, de dirijare ºi îndrumare a refugiaþilor, pazã ºi apãrare a unor zone cu destinaþie specialã;
h) participã la anunþarea ºi trimiterea la celelalte unitãþi ale Ministerului Administraþiei ºi Internelor a personalului necesar pentru completarea acestora, în condiþiile legii;
i) coopereazã cu celelalte componente ale sistemului de apãrare ºi securitate naþionalã pentru asigurarea ºi protecþia mobilizãrii ºi participã la asigurarea punerii în aplicare a ordonanþelor militare, potrivit legii;
j) executã orice alte atribuþii ºi misiuni privind apãrarea þãrii, potrivit legii.
(2) Pe durata stãrii de rãzboi, Jandarmeria Românã se subordoneazã operaþional autoritãþii militare naþionale la nivel strategic.



acel aliniat q) se refera la incalcarile legate de atributiile jandarmeriei, enumerate mai sus. nu la orice alte incalcari. nu ma amendeaza jandarmeria ca u am depus bilantul pe anul trecut sau alte traznai.
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Azi am depus plangere scrisa la jandarmerie. Au venit un jurist si un ajutant, au inregistrat cererea si mi-au zis ca luni ma duc direct la comandant. Si mi-au mai zis ca am dreptate 100%, ca un jandarm nu are drept sa verifice decat CUI si certificat constator. Super de treaba, au zis ca institutiile de stat se tem de plangeri din partea persoanelor fizice. Interesanta treaba...
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu zic sa ai mare atentie! e o vorba romaneasca: "draga, draga pan' ti-o baga!" Embarassed
  • mayday

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2007

  • Mesaj Privat
daca dai in judecata o institutie de stat nu de costa nimic! oricum cred ca tu sau magazinul tau a suparat pe cineva! poate vrea altcineva sa deschida acolo magazin(vazand ca merge bine magazinu)! eu zic ca ai facut alegerea cea mai buna! bafta in continuare si sa ne zici si noua ce ai mai rezolvat.
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Am contract pe spatiu inca 1 an juma, nu are cine sa deschida ceva acolo. Va zic eu care e problema, sunt tanar. Azi iara au fost pe acolo, si nu au mai intrat la mine. Azi am pus camere cu audio. Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR