Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Pentru interesati, va astept parerile despre acest subiect.
http://www.geocities.com/ca...in_automotive.htm
Daca completati chestionar, motivati va rog optiunea.
Numai bine
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am votat NU . Presiunea gazelor de esapament este prea mica pentru a antrena marea masa de aer din spatele masinii ... daca consumul de energie este mai mare decit beneficiile atunci ...

Citeam undeva despre reducerea presiunii aerul exercitata la inaintarea unui vehicul prin aplicarea unui cimp electromagnetic de mare intensitate pentru a "separa" - disocia componentele din aer . Se pare ca metoda a dat rezultate dar cantitatea mare de energie consumata pentru disociere era prea mare in raport cu beneficiile .

Se stie ca aerul "curge" mai eficient pe o suprafata "rugoasa" ...
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Aia cu spike-ul electromagnetic este valabila la avioanele hipersonice si probabil chiar va avea utilizare imediata (in acel domeniu).
In "speta" noastra cu un lucru nu sunt lamurit: din cate stiu, aerul nu curge asa cum este prezentat acolo (ca un fluid ideal), de ex. pe bordurile de fuga (de ex. luneta spate sau podeaua portbagajului) au tendinta sa se formeze turbioane. Mai este si problema ca in viata reala de foarte multe ori exista vant care poate fi din lateral sau spate, lucru care iti altereaza puternic caracteristica aerodinamica atat de bine calculata pt. o "curgere" ideala. In concluzie cred ca cheltuielile finale ar fi prea mari pt. productia de masa a automobilelor mai ales pt. niste rezultate bune doar in anumite conditii.
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
In functie de inclinarea lunetei (spate) putem avea mai multe feluri de curgeri. Peugeotul ala 406 are o luneta destul de lin inclinata, este posibil ca modelarea asta sa fie destul de buna.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
nu cred ca putem vorbi de efect coanda la autoturisme, nu prea sunt autoturisme cu rectie si cum zicea si iso, gazele de esapament cred ca daca s-ar elimina si in fata nu ar fi mare diferenta

daca vrei sa tai aeru mai bine, incearca sa mosifici podeaua masini asfel incat sa curga aerul mai bine pe sub masina, desi cred ca efectul nu e simtitor
eu la a mea ii pusei un eleron SI 0 REZULTATE, poate doar placebo


edit: stiti de ce calibra e mai performanta ca vectra? kg si cx-ul
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
@DB77AAA
In generala TOATE eleroanele puse pe masini "domestice" au un rol pur decorativ, iar pe autostrada pe viteze peste 100 km/h rezistenta intampinata de masina este mult mai mare decit apasarea realizata pe sosea. Unele nici nu au foma care sa realizeze apasare.
In cauzul caravanului tau, am la mine in garaj o poza cu geometria studiata pentru un eleron pentru a imbunatati ceva (nu doar stilul)
  • n3v001

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Off topic pentru ca recunosc ca subiectul asta ma depaseste: eleroanele acelea minuscule stil "coada de randunica" care sunt puse pe BMW seria M au vreun alt efect in afara de cel decorativ? Poate stie cineva
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Daca e vorba de asta:
http://www.mitsubishi-motor...pdf/2004/16E.pdf, atunci o sa-ti dai seama.
Sau asa ceva:

http://www.autospeed.com/cm...3061/article.html
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Chestionar

Sanse sa mearga
DA 7%
NU 50%
PREA COMPLICAT PENTRU A FI APLICAT 42%
14 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR