Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • neuradu

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2007

  • Mesaj Privat
apropo de imaginea 2
pune si o imagine cu suspensia fata
problema mea este ca dupa ce am intrat sub masina am vazut ca pe cele 2 planetare exista 2 nuci! de cauciuc care aparent stau in gol si pot fi mutate stinga dreapta usor cu mana
ce sunt?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mansoanele alea stau pe teava de planetara si gliseaza, sunt puse pentru echilibrare, pozitia lor este trecuta in TIS, se curata si se fizeaza ca sa nu se mai miste cu silicon. Daca sunt in pozitie aiurea apar vibratii la anumite viteze, intra in rezonanta ca sa zic asa.
Ma uit in TIS si va dau dimensiunile de pozitionare, si la mine se plimbau pina m-au enervat intr-o buna zi de tot.
  • cost

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Agila 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut.
Zgomotul descris de Teo si george_fusneica , l-am avut si eu. Acu ceva timp o desteapta a intrat in mine, asa ca am ajuns cu masina in service. Dupa ce s-a terminat reparatia, cand sa iau masina se auzea un scartait finut si numai din interior. S-a constatat a fi tamponul de la motor, cel din spate.
Pana cand au dus cei de la service tamponul am avut surpriza sa aud cand treceam peste denivelari zgomotul pe care-l pomentiti si voi (clanc, clanc pe spate stanga), zgomot destul de puternic. Cu cineva in spate nu se mai auzea.
Am mers in service sa schimb tamponul, au ridicat ei masina pe elevator si le zic si de zgomotul meu, ne uitam noi la spate si vedem ca arcul de la roata din stanga nu se aseza bine, practic ultima spira din partea de jos a arcului trebuie sa se infasoare in jurul "suportului" de pe bara (nu stiu cum se cheama dar se vede in poza postata de Dan). Au rotit arcul pana s-a asezat l-a locul lui si asta a fost tot. De atunci nu am mai auzit acest zgomot .
Probabil la denivelari, cand masina se ridica de fund, arcul se detensioneaza si nefiind asezat cum trebuie joaca sus-jos si scoate acel zgomot, mai ales ca am observat ca in partea de jos a arcului nu e nici un fel de manson, practic fiind fier pe fier.
Verificati si voi, la mine nu se mai aude acel zgomot.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
M-am uitat la mine si arcul sta perfect in talere, trebuie sa mai caut sursa de zgomot.
Skip ads

  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
poate cautam impreuna dane intr-o zi cu soare, cu masinile una langa alta si ne uitam comparativ sa vedem daca toate sunt la fel.
mentionez ca si la mine dispare cand e masina incarcata si apare atunci cand sare de cur in sus (posibil sa fie de la ansamblul arc-amortizor)
  • sebby75

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut, domnilor!
Dupa iarna asta capricioasa ma confrunt cu o problema delicata.
Este vorba de un zgomot metalic care in prima faza se manifesta usor, scurt la plecarea de pe loc si devine din ce in ce mai pronuntat si mai lung ca durata in momentul efectuarii virajului la dreapta in special (au fost momente cand s-a auzit si cand am virat stanga dar mai scurt).
Am facut de curand ITP-ul si la testarea in service-ul lor am constatat ca pivotul inferior dreapta avea joc, motiv pentru care l-am schimbat, dar zgomotul a ramas acelasi. Se banuieste ca ar putea veni de la planetara de pe patrea dreapta. Este foarte ciudat!
Daca a mai intampinat cineva o problema asemanatoare am rugamintea de a ma sprijini in rezolvarea acestei probleme.
Cu multumiri,
Sebby
  • cristea ninel

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 z10se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
va salut
am si eu o problema cu masina ,opel agila 973cm din 2001.
am venit pe autostrada soarelui cu viteza mai mare ca de obicei,pe drum nu am auzit nimic in masina .cand am ajuns acasa ,am auzit un zgomot in partea de langa fulia motorului ,ca un huruit infundat cu motorul la relanti.
se aude ca un pacanit mai mult .
cand accelerez mai scade un pic in intesitate .nu cred ca este de la lantul de distributie pentru ca pe acela il stiam ,masina are 93000 km .face ca un motor diesel si se aude mai mult afara nu si in habitaclu .eu il aud pe la fulia motorului .eu m-am gandit la pompa de apa ,daca poate cineva sa-mi dea un sfat ,sa ma ajute la depistarea defectului ,va multumesc foarte mult .
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pune o cheie pe intinzator si il comprimi, scoti cureaua. Acum pui mana si vezi ce este: rulment intinzator sau pompa apa.
Skip ads

  • cristea ninel

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 z10se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
va multumesc ,am sa ma uit sambata si va spun cum e .
  • cristea ninel

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 z10se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am scos cureaua si am verificat ,problema este la pompa de apa,acolo freaca ceva,probabil rulment sau palete ,nu stiu cum arata in interior si face zgomot mai tare acum .
Acum nu stiu ce sa cumpar ,care sant mai bune ,sant diversi producatori ,pretul este apropiat la toti -220-260 ron .
Va multumesc pentru ajutor ,
  • cristea ninel

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 z10se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am rezolvat si cu tamponul,l-am uns cu un spray si nu mai scartaie .
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Zgomot tampon motor -> https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=9600
Cu pompa nu ai ce face, alta noua. Daca vrei am pe cineva dator la mine cu 160lei care a terminat masina (dauna totala), pompa este Hepu si are 1 saptamana maxim 200km facuti, pompa eu am montat-o pe masina deci stiu ce rahat maninc, daca o vrei e perfect ca pe mine chiar ma intereseaza sa-mi recuperez datoria.
Skip ads

  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Teo a scris:Stimati agilisti...
Am si eu o mica problema cu Agiluta mea (vezi garaj). Cand rulez pe suprafete accidentate....exemplu iau o groapa (oricat de mica ar fi ea) doar cu una din roti se aude un fel de troncanit pe spate dreapta. Zgomotul seamana cu acela pe care il face toba cand se loveste de podea......

george_fusneica a scris:
Am si eu acelasi zgomot de ceva timp.... nu ma mai deranjeaza.. se manifesta exact ca la tine.. probabil un element din trenul de rulare loveste usor o zona sonora din caroserie, nu cred sa fie ceva grav.

dancuciureanu a scris:Zgomotul descris de Teo si george_fusneica il am si eu pe spate, nu prea conteaza cit de incarcata e masina, pare sa se auda din dreapta spate de parca ar lovi toba in ceva sau o mufa ceva ar bate in tabla...


Acelasi zgomot a aparut si la mine de acum 2-3 saptamani.
Sunt momente in care nu apare indiferent de denivelari, insa aproape tot timpul este prezent.
Arcul nu pare deplasat de pe taler, toba are colierele de cauciuc intregi, am tras cat am putut
de tot ce era pe acolo (am avut masina asezata pe roti) - nu am reusit sa obtin zgomotul.

Voi ati reusit cumva sa-i depistati cauza ?

In alta ordine de idei, vreau sa-mi schimb amortizoarele spate si as opta pt. Monroe gaz (pret bun),
credeti ca sunt o.k. ?
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu am gasit o cauza plauzibila. Schimba amortizoarele numai dupa test amortizoare. Nu arunca banii. Eu stiu ca La Agila mea am pus bitubular, gaz ulei, asa iesea pe cod.
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am facut test amortizoare (acum vreo 2 ani): test eficienta
- stanga spate eficienta =39
- dreapta spate eficienta =100 (foarte ciudata valoarea - poate a fost influentata de amortizorul stang ineficient)
Eficienta acceptata >= 45

Ma gandesc ca daca tot umblu sa gasesc cauza zgomotului, sa imbrac cu furtun primele doua spire de la capetele
fiecarui arc (ca la batrana dacie) si daca tot demontez arcurile sa-mi schimb si amortizoarele.

Despre Monroe intrebam mai mult legat de fiabilitate, amortizoare numai ulei sunt extrem de scumpe,
as fi vrut Monroe Reflex dar nu am gasit compatibile Agila. Asa ca am gasit Moroe gaz (de fapt gaz+ulei,
ca nu exista numai gaz) la vreo 145 lei bucata.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am sa ma uit in tis, era o chestie cu trancaneala spate si ei spun ca se pune furtun pe arc. Parca am mai dat un copy, caut si mai pun unul aici. Momentan asta e cea mai mica problema pentru mine, trebuie sa schimb compresorul de AC, bobina e arsa de la contact slab Evil or Very Mad , deci arsa la modul fum nu caca de siguranta termica sau dioda.
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pana repara Dan compresorul Wink, am gasit eu unde era postat, adica aici.


(Caldura mare, monser. C'esti copil?)
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Stiam de postul respectiv (de fapt le cam stiu pe toate de la sectiunea Agila), insa nu stiu daca acolo era cauza
si rezolvarea. Practic arcul spate nu a avut o protectie in partea de jos niciodata si nici zgomot nu a facut.
In partea de sus din foto apare piesa nr.17 ''Damper ring, upper spring seat" a carei uzura cred ca ar putea da
respectivul zgomot. Daca am timp si ma lasa vremea in weekend-ul asta sper sa desfac si sa vad care e treaba.

Pt. Dan: Daca numai bobina e compromisa (si nu a decalit ce mai era pe acolo) tot mai rentabil ar fi de schimbat
numai ea, in plus nu se pierde freon si nu exista riscul de a se impurifica cu mizerii instalatia.
  • cristea_

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ascultand cu stetoscopul (o surubeltita) montata pe surubul din mijloc al capacului axelor cu came, am sezizat o "tacaneala" mult mai pronuntata decat pe celelalte suruburi.
sa fie de la tacheti supapelor admisie a cilindrului 2?
distributia este noua.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Poate fi de la tacheti sau culbutori dar eu as verifica strangerea suruburilor de la semicuzineti arbori came, e boala curenta. De asemenea poate tacani de la mizerie pe circuit ungere sau ulei vascos, pana nu face motorul cateva minute de functionare sau sa ajunga la 88grdC tacane ca uleiul este vascos.
Strangere suruburi semicuzineti = cauta 'ax came rupt' la sectiunea Corsa, mai e si pe la Astra clasic 2-3 si Corsa D ceva (ei au avut rechemare la reprezentante).
Mai poate fi de la o distributie prost reglata...
Pune o poza cu ce gasesti sub capac culbutori.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR