Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • lucci

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Galati
  • Masina: Agila 2003 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am 6000 de km de cand am schimbat distributia si cand se incalzeste motorul se aude ca un disel un mecanic mi-a spus ca am cativa tacheti care bat aceastia ar putea fi cauza ( mentionez ca la inceput pana se incalzeste nu este asa zgomotos), si pompa de apa nu am schimbato.
Skip ads

  • geeeorge23

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Astazi am schimbat arcurile pe spate si cel de pe stanga era mai tasat' de acolo si troncaneala. Pe langa arcuri am schimbat tamburi,rulmenti'saboti'acc saboti'prezoane,cilindrii franare
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
lucci a scris:am 6000 de km de cand am schimbat distributia si cand se incalzeste motorul se aude ca un disel un mecanic mi-a spus ca am cativa tacheti care bat aceastia ar putea fi cauza ( mentionez ca la inceput pana se incalzeste nu este asa zgomotos), si pompa de apa nu am schimbato.

Ceva nu e bine facut, schimba uleiul mai intai. A curatat sorbul ?
  • lucci

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Galati
  • Masina: Agila 2003 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am 10 cu 40W blue Tronic si sorbul nustiu daca la curatat
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Uleiul este gros pe iarna, acum merge. Pai ce distributie a schimbat daca face ca una neschimbata ?
  • lucci

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Galati
  • Masina: Agila 2003 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2009

  • Mesaj Privat
mia spus ca zgomotul poate fi de la culbutori sunetul este ca un tacanit dar cand se incalzeste este accentuat, atunci cand am schimbato se auzea tare bine doar ca avea tacanitul asta si acum parca sa accentuat am inteles ca se mai pot regla sau ceva de genul.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Culbutorii nu se regleaza, schimba uleiul.
  • razz9303

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Germania
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua Opelisti in special Agilisti, a venit vara motorul se incalzeste mai repede si m-am pricopsit cu un tacanit ciudat unii zic ca e de la distributie si pot sa merg cu ea altii ca trebuie schimbata urgent , altii spun ca imi bat tachetii din cauza uleiului neschimbat de aproape 15.000 , il schimb maine uleiul am un 15w30 de la kauflaund trimis din germania din cate am inteles acesta e bun doar vara ,la iarna bag un 0w30 sau 5w30...pana acolo mai am de facut kilometri. Tin sa mentionez masinuta mea Opel Agila 1.2 16v 75 caluti din 2001 cu 128.000 km reali adusa din germania in iarna. Masinuta a fost ingrijta dusa mereu la control am o carte de service la ea dar nu prea inteleg eu prea multe fiind totul in lb germana. Am facut si un video sa fie treaba mai clara:

Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Schimba distributia si pune ulei pentru ele, 0W40 hai 5W40/5W50 pe vara.
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
O nelamurire, la mine de exemplu vasul de expansiune arata diferit si este situat in alta parte fata de cel din filmarea colegului. Care este explicatia?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
El are model 2003-> , interesant ca masina e 2001
  • Lyonel

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Daca e fabricata spre sfarsitul anului 2001, asa arata compartimentul motor. A mea e fabricata in ian.2002 (sau feb., in orice caz, una din aceste dadoua variante) si inmatriculata in aug.2002 pt.prima data, in Germania. Bineinteles ca s-au folosit componente in mare parte fabricate in 2001, ca dealtfel si proiectul utilizat in ultima parte a anului care tocmai se incheiase.
Am poze cu motorul meu pe la subiectele "ulei...", "distributie", etc.
Skip ads

  • zzz

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2013

  • Mesaj Privat
salut.
am o agila 2001,motor 1000.
am cumparat masina cu distributia in zgomot.
s-a schimbat distributia.
motorul are un tichait atit la relanti cit si in turatie.
s-a desfacut motorul,tacheti sunt ok(tari).
s-a schimbat 2 pistoane cu biela cu tot.
s-a montat la loc totul si tot tichaie.
numai aceasi bataie.
nu-mi pot da seama ce este.
bolt?piston?
am lungit fisele de la bobina de inductie,s-a scos pe rind fiecare dar tot se aude zgomotul.
dc ma poate ajuta cineva cu o idee.
multumesc.
  • Lyonel

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Poate ca e valva recuperare vapori benzina. Tacaneala e starea ei de normalitate. Are tutorial @dancuciureanu:"Fuel evaporation system Agila".
  • zzz

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2013

  • Mesaj Privat
este o singura tacaneala.
  • razz9303

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Germania
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Deci eu am model 2003 dar masina mea e fabricata in 2001? interesant time travelers sau prototip reusit?
Aa. si tin sa mentionez am schimbat uleiul si filtrele , am bagat acel 15w40 si a cam inceput sa se relaxeze ca sa zic asa acel zgomot infernal nu se mai aude atat de tare...uleiul din ea saracul era negru tuci, filtrul facut praf nu stiu cum mai circula uleiul prin el...sa vedem cum evolueaza treaba si poate mai spre iarna ii facem si distributia Oare?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sa spunem ca speli motorul cu zeama de 15W40, schimba de urgenta distributia, vezi maiandrei si edurd33 la publicitate, igi faci temele mai inatai !
  • Lyonel

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Pun si eu in discutie un anume zgomot pe care l-am sesizat mai demult, de la motor, cu certitudine, caruia nu i-am dat importanta dar care poate fi un semn rau sau ceva normal in conditiile pe care le voi descrie.
Despre ce e vorba: la coborarea unei pante, cand fac frana de motor, se aude un harait, nu stiu cum sa-l descriu dar alta interjectie mai potrivita ca "hrrrrrr..."nu gasesc. Sau sa ma exprim asa, se aude un concert de tacaneli ca si cum toate pesele din motor ar intra in rezonanta si ar sta sa se imprastie din cauza turatiei fortate. Daca accelerez, haraiala aia dispare.
Ieri, in parcare, facand niste teste, cu ocazia curatarii EGR, am turat motorul in gol si la o anumita turatie iarasi am auzit haraiala. Simt ca nu-i a buna!Un astfel de zgomot l-am intalnit cand am reparat un aspirator. La un moment dat, rotorul care facuse joc la un rulment intra intr-o trepidatie care ii impiedica practic rotatia normala si iesea fum din carbuni, nu alta.
V-as spune ce cred eu dar mi-e sa nu influentez raspunsurile voastre. Hai totusi...sa fie tachetii? Repet, in tractiune nu face asa niciodata, doar in gol si doar la o anumita turatie, sa zic, in jur de 2000 rot/min. Mi-am facut tot felul de ganduri si la axele cu came. Ar putea ele sa joace intre semicuzineti si chiulasa in aceasta maniera, doar la o anumita turatie. Eu nu cred, dar cine stie?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ulei in cutie mai ai ?
Cutia face zgomot cand accelerezi sau in frana de motor, sau pe loc, depinde ce rulment e pe duca, sau ulei lipsa...
  • Lyonel

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2012

  • Mesaj Privat
La asta nici ca ma gandeam! Pe loc, cu schimbatorul pe liber, e posibil? O s-o verific oricum! Lasasem chestia asta la "diverse". intr-a 5-a se aude un fluierat la cutie dar stiu macar sigur ca e de la cutie. Asa mi se auzea la Dacie intr-a 5-a, ceva mai tare dar nu ma deranja rau. Iar la Dacie, slava Domnului, o verificam nu gluma. Asta e straina si trebuie sa studiez inainte! E material de studiu, nu-mi fac griji. Nu stiu cat ulei mai am in cutie!
Sunt bulversat de aceasta varianta. Chiar si cu maneta schimbator viteze pe liber poate sa huruie ceva prin cutie?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR