Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Asa cum zice si titlul...cat ma costa manopera la schimbarea amortizoarelor pe fata?... Amortizoarele le cumpar eu si ma duc cu ele la mecanic.. Eu am vorbit cu un mecanic la care am mai fost si care mi s-a parut ca lucreaza bine si mi-a cerut 1 mil. Parerea mea e ca mi-a cerut un pret rezonabil... Voi ce parere aveti?...
Skip ads

  • pony_burn

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
intre 50 si 100 ron e ok.
eu le-am schimbat cu un prieten, mi-a luat 3-4 ore sa le schimb pe toate 4. daca are rampa, le schimba mai repede.
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
El mi-a zis ca dureaza 2-3 ore.. Din cate stiu eu nu are rampa..poate a "inventat" vreuna de cand nu l-am mai vizitat eu (o luna)... Deci e ok 100 lei.. Ok.. Merci..
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
100 ron....cel mult !
Skip ads

  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Revin...m-am gandit mai bine si o sa fac un mic efort financiar si o sa le schimb si pe spate... Acum avand in vedere noua ecuatie cam cat m-ar costa?... Repet : doar manopera...
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nydu2007 a scris:100 ron....cel mult !


P.S. : nu mai exista RON si ROL... De fapt nu mai exista ROL deci a mai ramas decat RON care nu mai trebuie specificat... Asta mi-a zis si mie cineva mai demult..si avea dreptate... Wink
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu le-am schimbat pe cele de pe spate. Treaba a durat cam 45 de minute iar pretul manoperei a fost 100 lei la Di Bas.

Bafta
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca tot schimbi amortizoarele pe fata este neaparat sa faci si unghiurile deoarece se modifica la schimbarea amortizoarelor.
Skip ads

  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:Daca tot schimbi amortizoarele pe fata este neaparat sa faci si unghiurile deoarece se modifica la schimbarea amortizoarelor.


Si e bine sa schimbi si flansele de amortizoare, cat si rulemntii de flansa.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu nu am facut asta si sincer nu vad rostul,(masina mea avea 193000km) am curatat si degresat rulmentii, si i-am umplut cu vaselina buna si erau ca noi.Rulmentii au o miscare mica si daca tot trenul de rulare e in stare buna nu se uzeaza aproape deloc.Nu trebuie schimbati decat daca e uzura majora, ceea ce nu prea se intampla decat la cei care nu au grija de masina si nu schimba la timp bielete, pivoti, capete de bara etc. Flansele l-am comparat cu unele noi si erau mult mai bune ale mele decat cele ne-originale noi. Va las pe voi sa trageti concluziile ce trebuie si ce nu trebuie schimbat.
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
sunt locuri de unde iti cumperi amortizoare si ti le monteaza ei pe gratis (cel putin asa am vazut in cj) , daca au si service Smile
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:Eu nu am facut asta si sincer nu vad rostul,(masina mea avea 193000km) am curatat si degresat rulmentii, si i-am umplut cu vaselina buna si erau ca noi.Rulmentii au o miscare mica si daca tot trenul de rulare e in stare buna nu se uzeaza aproape deloc.Nu trebuie schimbati decat daca e uzura majora, ceea ce nu prea se intampla decat la cei care nu au grija de masina si nu schimba la timp bielete, pivoti, capete de bara etc. Flansele l-am comparat cu unele noi si erau mult mai bune ale mele decat cele ne-originale noi. Va las pe voi sa trageti concluziile ce trebuie si ce nu trebuie schimbat.


Parerile sunt impartite... avand in vedere cat costa un rulment-el din ala si cat e o flansa, ar fi bine sa fie schimbate si alea ca sa nu mai fi nevoit in scurt timp sa platesti alta manopera pentru demontat... daca la 193000 de km nu aveai uzura in rulmenti sau la flansa considera-te un norocos, am prieteni care le-au schimbat de 2 ori si nu au decat 150k km... si au fost piese GM, nu "chinezarii"
Skip ads

  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salut
fratilor e mult mai usor sa le schimbi personal(spatele)e mai ieftin si daca esti cu un prieten te mai si distrezi , mie mi-a zis cineva ,,daca vrei sa le schimbi personal cea mai grea operatie este sa dai roata jos ,, are dreptate
th
  • pony_burn

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
teodor a scris:salut
fratilor e mult mai usor sa le schimbi personal(spatele)e mai ieftin si daca esti cu un prieten te mai si distrezi , mie mi-a zis cineva ,,daca vrei sa le schimbi personal cea mai grea operatie este sa dai roata jos ,, are dreptate
th


spatele da, la fata m-am chinuit putin mai mult (rugina pe piulite)
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Saptamana trecut le-am schimbat eu pe fata, pe mine nu ma costat nimic pt ca era dator un coleg si mi-a rezolvat el masina intr-un service si nici nu la-m intrebat cat la costat...la ce serviceuri am fost eu mia cerut 120 fara tva, anul trecut cand am schimbat pe cele din spate ma costat 80 de lei, dar vezi ca garantia la ele (amortizoare) se da daca se face intr-un service autorizat!
Eu nu am avut prob cu ale mele si are 17.000 de km decad le-am pus pe cele pe spate la control au fost ok.
Cele pe spate se schimba usor dar sa ai sculele necesare altfel te chinui.

bafta
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc mult de raspunsuri... Le-am schimbat cu 200 lei pana la urma...si acum dupa ce am vazut in ce consta schimbatul sunt de acord cu cei care au zis ca pe spate cel putin e usor si poate sa o faca oricine are putina vointa si indemanare... Pe fata e putin mai complicat dar m-as baga si acolo...Wink Numai ca acum nu mai e cazul... Very Happy
  • Spadolini

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2012

  • Mesaj Privat
daca mai are cineva nevoie de schimbat amortizoare stiu undeva in bucuresti prin drumul taberei care schimba cu 150 fata si 100 spatele cam in 3-4 ore e gata!
50 revizia; 50 placute; 250 distributia;
si orice la partea electrica, eu am super multumit
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR