Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • kosty000

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2012 A20DTH (LBS)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
astra h ,achizitionata de curand,masina a fost atinsa si partea electrica reparata ,(faruri si semnalizari), aiurea.acum,sa fiu cat mai exact,nu ajunge tensiune pe firele care ajung la semnalizarile din far.cele din aripi si spate functioneaza.pe ecran imi arata ca nu merge semnalizarea stanga si dreapta si deasemenea,becurile functionale, licare foarte repede.va rog sa ma ajutati ,se pare ca nu este nimic intrerupt ,probabil vreo piesa defecta.va multumesc anticipat.si offtopic,la cat se schimba distributia?,am 100.000 km rulati
sunt nou pe forum ,am folosit functia magica,fara succes
Skip ads

  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Faptul ca luminile functionale licare foarte repede se datoareaza tocmai nefunctionarii semnalizatoarelor de pe aripi. Este exact ca si cum ai avea un bec ars. Daca nu te pricepi foarte bine la partea electrica, mai bine cauta un electrician care sa stie ce face. Am vazut si auzit de destule masini care s-au transformat in torte din cauza interventiilor aiurea la partea electrica.
Cat despre distributie ... cred ca trebuie sa dai mai multe detalii despre motor.
  • kosty000

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2012 A20DTH (LBS)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nu am umblat eu ,tocmai electricianul mi-a spus ca la semnalizarile din aripi ajunge curent , ca la cele din far nu.mai mentionez ca pentru a avea semnalizare pe far a tras curent de la semnalizarile de pe aripi.
  • ANSWERS

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2004

  • Mesaj Privat
schimba URGENT electricianul ........ chestia cu tras curent de colo colo tine pe la dacia ...... si nici acolo nu vad un motiv sa faci asa ceva .........
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
licare repede deoarece pe firele de pe aripa sunt legate 2 becuri din cate am inteles. bine ca nu ti-a tras un buton in bord pt semnalizarea stanga Wink
  • kosty000

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2012 A20DTH (LBS)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
aveti dreptate,stiam ca semnalizarea din far e legata de cea din aripa,dar din moment ce nu ajunge curent si electricianul nu a gasit buba ,ma gandesc ca am sa aflu ceva folositor de la voi inainte sa desfaca aiurea toata instalatia.vreau sa ma duc la el cu o eventuala solutie oferita de cei care se pricep sau cei care au mai patit-o,de aceea inca o data va cer ajutorul
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pai este foarte simplu... Daca ti-a tras curent de la semnalizarea de pe aripa inseamna ca firele de semnalizare din far au ramas neconectate, iar asta este echivalent cu bec ars.. Adica masina ta simte ca nu are conexiune in capatul firelor de semnalizare din far si te antentioneaza ca ai becul ars... Sigur asta este problemata pentru ca asa imi liarea si mie cand mi s-a ars becul semnalizare fata(far) dreapta... Cat despre electrician - incearca sa-i explici ca este o mica-mare diferenta intre Dacia 1310 (1980 toamna) si Astra H (2000 si ceva cat are a ta)...

Bafta.
  • kosty000

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2012 A20DTH (LBS)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
repet,nu ajunge curent la semnalizari far,ce trebuie verificat in situatia asta. Crying or Very sad
Skip ads

  • ANSWERS

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2004

  • Mesaj Privat
nu vad ce nu este de inteles ... trebuie verificat cablajul de catre o persoana competenta .... nu cred ca cineva are raspuns de genul : la 12.23 cm de mufa cutare este buba
  • kosty000

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2012 A20DTH (LBS)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
vad ca incet incet ajungem la un punct comun,e ,din ce mufa pleaca acele cablaje sau care ar fi buba daca eliminam posibilitatea ca firele sa fie intrerupte,va rog sa scuzati insistenta,daca sincer aici pe forum este unul dintre putinele locuri unde pot afla ceva concret
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Mah....poate un fir care duce la semnalizare s-a smuls din lacasul lui; sau poate s-a rupt pe undeva pe drum...ideea ca din cate stiu eu nu exista nici un telepat printre noi care sa iti spuna EXACT unde sa cauti problema... Mai departe trebuie sa rezolvi tu... Si anume : du-te la un electrician adevarat care sa stie de unde pleaca firul de semnalizare, care este traseul sau si sa urmareasca sa vada unde este intrerupt... Mai multe informatii de atat nu o sa-ti dea nimeni pentru ca nu are cum...

Bafta...
  • kosty000

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2012 A20DTH (LBS)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nu merge nici pe stanga nici pe dreapta de aceea suspectez ca ar fi vreo piesa
Skip ads

  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca trebuie sa afli daca semnalizarile fata au siguranta separata... Eu nu pot sa te ajut aici...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR