Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  3. Mic Dictionar Explicativ
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
hai ca pe mine m-ai bagat in ceatã. la ce te referi cu kick-down? aseara am pus si eu maneta de pilot pe G y20dth. s-a montat maneta si atât. pe langa faptul ca era cablata, nu o fost nevoie nici de activare. astept acum un drum lung in care sa ma relaxez si eu si picioarele.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
probabil ca se refera la decuplare cand apesi pe frana nu la dezactivare...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ma refer ca poti accelera folosind maneta, ca si cum ai apasa direct acceleratia la podea.

Sau in cazul in care sa zicem ai setat pilotul la 100km/h cand erai intr-a 5-a, apoi ai apasat frana sau ambreiajul din deverse motive, apoi cuplezi a 3-a si-i apesi butonul 'O' preset (prin care îi ceri 100km/h, ca inainte). Pilotul face kick-down pana viteza masinii ajunge la 102km/h moment in care viteza coboara la 100km/h si continua de acolo.

Eu am tempomat pe cablu si acesta accelereaza ca si cum as apasa acceleratia la podea atunci cand îi dau o trepta inferioara si îi cer ca masina sa revina la viteza initiala.
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
acum am inteles. cum spuneam astept un drum lung pe care sa pot testa mai multe posibilitati.
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
dorin-b a scris:Nu stiu cum se dezactiveaza tempomatul din frana (probabil calci pedala de mai multe ori) dar va asigur ca daca apesi o singura data pe frana (fara ambreiaj si fara ca turatia sa scada sub 1500) dupa care apesi butonul (-) masina se duce accelerat la viteza prestabilita. .

Dorin , nu imi mai aduc bine aminte , sunt pe tempomat , calc frana fara a mai apasa pe (-) , atunci viteza nu ar mai avea de ce sa creasca si atunci tempomatul nu mai este activ. Nu este nevoie de apasari mai multe ale pedalei , dar o sa verific cand ies la un drum mai lung si revin.
  • BlueOpel

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Buna seara, La astra G y20dth, trebuie pusa doar maneta cum a zis mariusapostol? sau nu e o regula ca ele sa fie deja "activate - setate" si trebuie umblate in calculatorul masinii dupa aceea?
P.S. nu stiu sigur care este dar cred ca ECU. Smile). O seara buna.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai mufa cu 4 fire langa volan, e suficient sa montezi maneta.
  • BlueOpel

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
nu stiu daca o am... dar maine dau capacul acela jos, e interesant pilotul asta:P
Skip ads

  • Jurca
  • *
  • 8 mesaje
  • din 08 Dec 2014
  • Insignia 2011 W0LGT8EY9B11087
  • Timis
  • Jurca

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2011 W0LGT8EY9B11087
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Am un Opel Insignia Sport Tourer an 2011 pe care am pilot automat si as vrea sa va intreb cum se precedeaza cu el?
Am mers cu tempomatul si cand il cluplez imi apara in bord un ceas de culoare alba(1), cand mi-am ales viteza respectiva si il cuplez se face verde!(2) Ok, dar vreau sa va intreb daca il las pe 1 are ceva, daca nu-l cuplez o preioada de 10km de ex.?
Merci fain.
  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
@ BlueOpel - Al meu Caravan din 2001 nu avea cablaj tras in bord cand i-am pus tempomat Sad
Foarte util si comod pe autostrada, de la Bucuresti pana la Fetesti, apoi dupa taxare pana la iesirea de pe autostrada nu am mai apasat pe acceleratie decat la ceva depasiri. Mersul pe autostrada devine periculos de monoton, mai ales daca nevasta (a)doarme in masina...
  • denis_09

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 1992 C16 NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
an un astra g x16xel din 99 si vreau sa ii montez si eu pilot dar nu gasesc motoras cablu acceleratie daca ma puteti ajuta cineva va rog in rest am montat totul
  • radurusu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2013 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am un Opel Astra J 1,7 diesel 110 cai Sportstourer din 2013. Am observat ca am o problema cu tempomatul. Pana la viteza de 80km/h cupleaza fara probleme dar peste 80km/h nu mai pot sa il cuplez. Ati mai intalnit careva problema asta? Care o fi rezolvarea?
Skip ads

  • radurusu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2013 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am fost in service autorizat Opel pentru diagnoza dar cei de acolo nu au fost in stare sa imi spuna clar care este problema. Nu apare niciun fel de eroare la diagnoza. Ei presupun ca ar fi vorba de un senzor care nu functioneaza cum trebuie dar nu sunt 100% siguri si nu vor sa isi asume raspunderea pentru schimbarea senzorului deoarece le-am spus ca nu sunt dispus sa platesc senzorul nou si manopera daca nu se rezolva problema. Service-ul a scris despre problema la Opel Germania dar zic ei ca nu au primit raspuns.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Trebuie facuta diagnoza in mers, astfel incat "maestrul diagnostician" sa vada ce se intampla peste 80 km/h.
Ar putea fi o problema legata de bujii, EGR, electrovalva turbo sau regulator presiune pompa.
  • radurusu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2013 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ei au masurat votajul senzorului de pe masina mea si l-au comparat cu voltajul unui senzor de pe o masina identica noua. Am spus ca le platesc senzorul si manopera daca se rezolva problema dar nu au dorit sa isi asume raspunderea. Spun ca ar trebui sa comande acest senzor si daca nu el este de vina nu il pot returna. Eu nu pot sa platesc o piesa degeaba daca nu imi rezolva problema asa ca nu am mai facut nimic. Tin sa precizez ca e vorba de un service autorizat opel nu de unul de graj. Acum nu stiu ce alte solutii pentru rezolvarea problemei as mai avea,
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Despre ce senzor e vorba ?
  • radurusu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2013 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ceva senzor cu bile gen accelerometru. Nu stiu exact cum ii zice. Mi-au zis ca pretul lui este in jur de 1000 de lei.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Senzor cu bileeeee ? Accelerometruuuu ?
Si e service autorizat Opel ?
Or fi crezut ca ai nava spatiala.
Eu zic sa-ncerci in alta parte.
  • radurusu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2013 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Smile) as incerca dar nu stiu unde. Eu sunt din Baia Mare. Numai daca nu merg in Cluj sau in Satu Mare dar sincer sa fiu nu mi-as pierde o zi degeaba numai ca sa isi dea si altii cu parerea. Dupa cum spuneam eram dispus sa le platesc si celor din Baia Mare asazisul senzor dar nu au dorit sa isi asume raspunderea in cazul in care problema nu era de la acel senzor. Consilierul de acolo zicea ca a trimis o cerere de informare la fabrica dar nu a primit raspuns. Oare chiar asa sa fie?
  • radurusu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2013 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Smile) as incerca dar nu stiu unde. Eu sunt din Baia Mare. Numai daca nu merg in Cluj sau in Satu Mare dar sincer sa fiu nu mi-as pierde o zi degeaba numai ca sa isi dea si altii cu parerea. Dupa cum spuneam eram dispus sa le platesc si celor din Baia Mare asazisul senzor dar nu au dorit sa isi asume raspunderea in cazul in care problema nu era de la acel senzor. Consilierul de acolo zicea ca a trimis o cerere de informare la fabrica dar nu a primit raspuns. Oare chiar asa sa fie?
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale
  3. Mic Dictionar Explicativ

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR