Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • gvasile

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Am schimbat toate amortizoarele acum o luna. Toate bune si frumoase pana cand a inceput sa se auda un troncanit pe spate la denivelari. Am dat tot ce ar putea face zgomot afara din spate si am constatat ca zgomotul se aude in continuare. Amortizoarele sunt Bilstein cumparate de la fabrica de la Sibiu. Am intors problema pe toate fetele si am ajuns la concluzia ca diametrele interioare ale flanselor amortizoarelor sunt mai mari decat diametrele suruburilor de prindere si de aceea se creeaza un joc la denivelari. A mai avut cineva o problema ca asta ? Cum se poate rezolva ? Amortizoarele sunt in garantie si cand le-am cumparat mi-au cerut talonul ca sa vada exact ce amortizoare imi trebuie.
Skip ads

  • YO2LOV2

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu aceiasi problema - am crezut totusi ca amortizoarele sunt de vina cu toate ca sunt schimbate de 1 an culmea e ca sunt tot Bilstein . o sa verific , ar trebui sa se vada o urma de frecare acolo.
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Cand aveam Dacia, am pus Bilstein pe fata si in mai putin de jumatate de an unul dintre ele a curs. Poate pentru Opel sa le faca mai bune, dar eu n-am incredere. Nu vreau sa le fac antireclama, pur si simplu asta s-a intamplat!
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ati mai rezolvat ceva cu troncanitul? sunt curios de solutie... mersi anticipat
Skip ads

  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu am pus Bilstein pe spate de vreo doua zile si va ca totul e ok deocamdata. Pe ambalaj scrie in germana iar pe ele au un autocolant pe care scrie Germany. Vizual arata exact ca cele OE.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Am avut eu Bilstein... pe spate... au inceput sa trancane dupa ~3000km de imi venea sa le dau foc. Ulterio am cumparat niste SACHS care sunt ok pana in prezent.

Degeaba scrie Germany pe ele... sunt facute la Sibiu.
  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am vazut un pic mai inainte ca ai avut. De-acum le-am pus, asta e. Am zis sa incep cu spatele si daca sunt ok pun si pe fata tot Bilstein. Daca fac probleme am garantie la ele. Acuma, poate din 2009 le-au mai ajustat....poate....
Vad pe forum ca si la celelalte marci sunt nemultumiti.
  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
La sfarsitul lunii viitoare amortizoarele mele de pe spate implinesc un an. Pana in prezent sun OK. Trebuie sa le schimb si pe cele de pe fata. Cred ca voi pune tot Bilstein.
Skip ads

  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am schimbat iarasi amortizoarele spate la Astra, a treia oara in 6 ani. Le-am pastrat pe toate pana acum si le-am analizat ieri cand am facut curatenie prin garaj. Amortizoarele in sine n-au nimic, isi fac cursa lin si frumos fara probleme. Sunt convins ca problema cu troncaneala apare de la bucsa de jos care este de proasta calitate la tot ce gasim noi aftermarket (am verificat cu o fieratanie mai teapana pe care am bagat-o prin bucsa si am fortat-o un pic cu mana). Daca aveti curiozitatea, uitati-va la cum arata bucsa unui amortizor original care tine 150 000km si uitati-va la unul Sachs, Monroe, Boge, Bilstein sau de care vreti din magazinele romanesti care tine 10, 20 sau 30 000km. O sa pun o poza cu bucsa unui amortizor original pe care le-am pastrat (pe celelate le-am aruncat si nu m-a dus capul sa le fotografiez). Pe celelalte le gasiti prin magazine si puteti compara.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Zi multumesc ca e caravan, la hatchbackuri nu tine nici 2 ani ala original. Prea mult joc pe puntea spate.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
A mea a mers 6 ani cu cele originale pe drumurile din RO, am schimbat pe spate acum o luna, KYB...Astra H hatchback. Urmeaza fata cat de curand, sunt tot originalele si au zgomot la flanse si/sau rulmenti insa am sa schimb si amortizoarele daca tot duc masina in service sa umble pe acolo...
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
eu am pe astra f pe spate bilstein de 2 ani de zile, totul ok. Pe fata am Monroe de aprox un an, totul ok.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Cati km si prin ce orase?
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Dodo - se pare ca Brasov... nu se compara cu transeele din Iasi.
  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
xcuseme, ai amortizoare Bilstein pe fata?
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Am avut, intre timp am pus Kayaba fata spate. Cele bilstein deja aveau un joc destul de mare in ax, trancaneau..etc. Marfa buna fabricata la Sibiu.
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Cati km si prin ce orase?


aprox 15.000 - brasov, prahova, sibiu ....
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Pe spate la Dacia tatalui meu, am pus Bilstein in 2004 si acum in 2012, masina a ajuns la programul rabla, dar amortizoarele zici ca-s noi Very Happy
Masina facea saptamanal aprox 70 km din care 5 km drum de tara.
  • darius11

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2011

  • Mesaj Privat
SI eu am Bilstein si deja m-au lasat dupa jumatate de an , sunt proste rau mai ales ca sunt fabricate la Sibiu degeaba scriu pe ele made in germany e doar eticheta si mai vad comentari gen am avut pe dacie si ma tinut nuj cati ani pai dacia are greutatea la un opel , nu cred ca o dacie 1410 cum avea un vecin al meu de se dadea mare are 1780 kg si asta cu portbagajul gol ma refer la astra g caran , probabil o sa ma axez spre sachs!
  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare, am vazut pareri pro si contra la amortizoarele Bilstein. Detin o vectra b si am amortizoarele spate cam moi, ma gandisem sa pun Bilstein, a mai pus careva Bilstein pe spate la vectra?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR