Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Buna,
Am o Vectra B din iulie '97 cu motor de 1.6 (X1.6XEL), de care nu sunt prea multumit (consum mare, masina lenta, consum ulei mare, ceva probleme cu EGR, etc). Ma intereseaza sa-l schimb cu un motor de 1.8, (X1.8XE), de exemplu.
Are cineva idee daca se poate, si cam care ar fi riscurile?
Trebuiesc schimbate si cutia viteze, ECU, planetare si alte cele?

Multumesc anticipat pt. raspuns.
Skip ads

  • ManiacuV6

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2005

  • Mesaj Privat
de putut se poate sigur.
In primul rand se schimba motorul, planetarele,fuzetele in care intra planetarele, ecu,dak ai mid sau tid trebuie reprogramat , cutie viteze si cam atat
  • sbirlut

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2005

  • Mesaj Privat
curios, eu am citit pe alte forumuri de opel ca motorul de 1.6 X1.6XEL e comparabil cu 1.8 X1.8XE din punt de vedere al perfomantelor si la un consum ceva mai mic (normal pin ala urma ca dor are ceva mai putina cilindree Very Happy ).
Oricum nu cred ca merita efortul sa schimbi motorul .. incerca sa dai masina la schimb cu una de 1.8.
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Daca aveai o masina de acum 20 de ani, probabil se merita... La asta iesi MULT mai ieftin si cu MULT mai putin stres daca o dai si iei una 1.8 direct...

Un motor de 1.8 cu tot ce iti trebuie pe el nu stiu daca il scoti sub 1500 Euro la superoferta + manopera + nervii ... iar daca o vinzi si iei alta nu te costa nimic...
Skip ads

  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Slick a scris:
Un motor de 1.8 cu tot ce iti trebuie pe el nu stiu daca il scoti sub 1500 Euro la superoferta + manopera + nervii ... iar daca o vinzi si iei alta nu te costa nimic...


Am gasit la shrot in tm un motor de 1.8 cu tot cu ECU si cutie viteze la 500 Euro..
Intre timp s-a dat si nu ma mai intereseaza sa-l schimb, am ajuns la concluzia ca aveti dreptate, mai bine schimb masina (peste cel putin 5 ani); pana atunci insa, trebuie sa-mi schimb insa ECU, ca singura remediere a "celebrului" cod 1602 Evil or Very Mad
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Wtf ? da-mi si mie nr de tel unde ai gasit tu... Eu motor de-al meu fara ecu si fara pompa de injectie si fara cutie de viteze am gasit la 1500Euro...
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Slick a scris:Wtf ? da-mi si mie nr de tel unde ai gasit tu... Eu motor de-al meu fara ecu si fara pompa de injectie si fara cutie de viteze am gasit la 1500Euro...


Nu am nr. de tel. al patronului pt. ca am fost acolo (stiam de la o cunostinta de shrot-ul respectiv); daca vrei ma duc si-l intreb si ti-l dau; oricum, mi se pare monstruos de mare pretul gasit de tine...explicabil intr-o oarecare masura pt. ca e diesel???!!!
  • sbirlut

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2005

  • Mesaj Privat
@ john_taff : vorbesti de shrotul din cale buziasului ? - daca da am eu numarul de telefon acasa si pot sa il posez dupa masa.
@slick - am intrebat in TMA la shrotul despre care vb si azi dupa masa sau cel tirziu miine dimineta ma suna sa imi spuna ce motore disel de Vectra B pote sa aduca si la ce preturi.
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
sbirlut a scris:@ john_taff : vorbesti de shrotul din cale buziasului ? - daca da am eu numarul de telefon acasa si pot sa il posez dupa masa.
@slick - am intrebat in TMA la shrotul despre care vb si azi dupa masa sau cel tirziu miine dimineta ma suna sa imi spuna ce motore disel de Vectra B pote sa aduca si la ce preturi.


Da, la Ilie; am aflat de el de la baiatul care mi-a reparat clima, mi-a facut recomandari bune. La unele chestii mi s-a parut scump, da' la motor asta era pretul acum 2 luni.
  • dadutzu85

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
am cumparat recent din germania un opel vectra b, caravan 2.0 dti. cod motor x20dth (euro 2), masina este super, sunt foarte incantat de ea dar am intampinat o problema: taxa care este 17.000 ron. m-am uitat pe catalogul celor de la rar pt. masini euro 3 si am gasit masina ca a mea dar cu cod motor y20dth. acum intrebarea mea este daca schimb motorul si pun unul y20dth mi-o omologheaza ca fiind euro 3?
mentionez ca am facut deja rar-ul la masina.
  • dodoGTP

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
eu zic ca da o vor omologa dar sa schimbi si catalizatorul (din cate estiu eu nu e in motor).nu cred ca renteaza cat dai pe motor, manopera montare , catalizator plus taxa de poluare intre 1100 si 1600 de euro pt norma de poluate euro3(nu stiu exact cat e verifica si tu pe www.mfinante.ro, descarci programul), mai bine o bagi la dezmembrari si te duci sa iei alta
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Eu m-am interesat la RAR pt. motorul meu.Vroiam sa schimb X10XE euro 2 cu Z10XE euro 4.Raspunsul a venit foarte categoric:pe aceste masini nu au fost omologate motoare euro 4 >>deci nu puteti.
Daca totusi doriti neaparat sa schimbati acest motor cu unul e4 puteti merge la Bucuresti pt. Testul dinamic .
In functie de rezultatele testului masina va fi omologata individual cu norma respectiva.
Costul testului este de ~600 euro.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR