Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Aici nu ma refer direct la vectra A,calibra si astra F(care au bordul asemanator)...pot fi si de omega,kadett,corsa...etc.
deoarece martorii sunt 'universali' si poate trezeste acest subiect interesele celor ce vor folosi la maxim resursele indicatorilor de bord pt a obtine informatii despre starea de functionare a autovehiculului! in mod normal pe majoritatea autoturismelor sunt o gramada de martori neutilizati,doar cei principali sunt utilizati (ulei,baterie,semnalizare,faza lunga,frana de mana,avertizare)
Am folosit socluri de becuri normali de la kadett...din acelea patrate desi la bordul meu de astra F era rotund locasul unde intra martorul dar si acestea sa potrivit la fix.

In primul rand am decis utilizarea ledurilor pt iluminarea martoriilor si mai precis cele albe(gen lumina soarelui,un pic galbuie) deoarece cele albe ca 'gheata' sau xenon schimba culoarea martorilor si nu imi place+sunt mult mai puternice si deranjante noaptea!

teoretic trebuia sai pun o rezistenta de 565Ohm dar am inseriat una de 1kOhm ca sai reduc din putere!

am atasat cateva poze cu procesul de modificare(scuze de calitatea pozelor dar au fost facute cu telefonul!)



Desi in poza se vede cam naspar dar in realitate acel fascicol grupat (punct luminos) nu are asa mare intensitate intrun punt!
optional se poate slefui din partea superioara a ledului asa scade intensitatea ledului(in acest caz se poate renunta(daca este nevoie,nu am testat,dar luni am sa fac si acest test) la rezistenta de 1k si se poate inlocui cu una de 565Ohm...sau aproximativ)


Daca careva are vreo sugestie cum sa conectez si ceilalti martori sau completare am sa le iau in considerare!
Multumesc
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
azi am slefuit ledul si iese super,nu mai 'strange' lumina intrun punct!
am vrut sa pun ceva poze dar cu telefonul foarte prost au iesit Sad
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Si ai idee la un Astra G caravan cum pot activa de exemplu martorul de carlig de remorca , cel verde, dar in alte scopuri ?
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu cum este spatele bordului la Astra G,dar daca nu are folie(cablaj) unde sa intre martorul ci doar un loc unde intra martorul tot cu socru se poate pune un martor cu soclu si firele le tragi de unde doresti tu!

la astra F are loc pt soclu si am pus un led cu soclu+am tras fire de la frana si intrerupator faza scurta!(ca eu nu aveam trase firele)
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
uite o poza ca sa intelegi despre ce am vb.(acest bord este de astra F)


  • Alexandru Vlad

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Este OK ideea ta! Am si eu o intrebare: imi poti spune ce semnifica ceilalti martori? (de exemplu acela cu beculet care l-ai postat tu)
Multumesc anticipat!
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Martorul de faza scurta.
uite AICI vei gasi detali in legatura cu martori
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR