Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • karma
  • Suspendat
  • 25 mesaje
  • din 27 Sep 2006
  • Calibra 1993 C20NE
  • Ploiesti
  • karma

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Saptamana asta mi-am dedicat-o masinii ... am umblat pe la ea ... am pregatit-o de o iesire Cool ... si cand arunc o privire pe la motor ... dau cu ochiul in respectiva mufa atarna pe acolo pe sub vasul de ulei de la servo.
Are un fir maro si unul maro cu verde dupa cum se vede si in poza ... si firele se duc la un conector mare de sub vasul de ulei

M-am uitat eu pe acolo cam de unde ar putea fii ... si nu vad nimic ... masina merge ( un lucru bun de altfel ) Very Happy ... Calibra ... C20NE ... ms anticipat Smile





Skip ads

  • alex_t

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
cred ca este vorba de conectorul senzorului de temperatura exterioara pentru modelele cu BC. probabil ca tu nu ai. senzorul normal se afla in spoilerul din fatza. probabil s-a desprins si a cazut.
  • deleted-3353

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Mufa pentru senzorul de temperatura, e undeva pe la intaritura barii fata. Ce ai tu acolo poate fi o mufa de la altceva, probabil de la motoarele diesel (stiu, o sa spui ca-s nebun, dar este aceeasi instalatie electrica si la Vectra A care a avut si motorizari diesel).
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Exact aceeasi mufa este si la mine, la Vectra A, cam in zona acumulatorului.Nu stiu de unde ar putea fi, am intrebat si mecanici, nu mi-au raspuns.Tata are Vectra A 1.6 si nu o are.Poate se gaseste doar la motoarele de 2.0 comune de pe Vectra si Calibra (c20ne)
Skip ads

  • karma
  • Suspendat
  • 25 mesaje
  • din 27 Sep 2006
  • Calibra 1993 C20NE
  • Ploiesti
  • karma

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nu contest ca sunt instalatii comune ... Vectra cu Calibra ... dar de diesel nu cred ca e ... Very Happy ... au cu totul alta instalatie masinile diesel (asta am vazut la alte masini ... nu la Opel) Rolling Eyes ... o treaba serioasa era daca cineva stia de unde este ! ... nu se poate uita nimeni dupa mufa asta sa vada unde dumnezeu se duce Question
  • blue

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Calibra 1994 20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salut ..aceeasi masina o am si eu...numai ca eu am cautat mai adanc si am descoperit nu o mufa fara locsoru` ei..ci o sumedenie...vreo 10 mufe fie prin spatele bordului fie..pe la motor. Acum stiu ca pare ciudat, dar masina merge perfect, toata instalatia electrica merge perfect Embarassed Din cate am inteles masinutele astea au avut instalatia facuta ca pt o masina full...normal ca daca tu nu ai CB le`a ramas o mufa pe acolo de la un senzor de temp exterioara..sau daca nu ai eu stiu , alta optiune...la fel mufe in plus Smile (eu zic sa cauti in spatele ceasurilor...ar trebui sa dai de multe fire Very Happy)
ciao
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
nici eu nu as paria pe senzorul de temperatura ext dar tot ceva legat de BC, o mufa similara exisa la cele care au senzor pentru uzura placutelor de frana... sa fiu in locul vostru nu mi-as face griji cat timp toate accesoriile care echipeaza masina sunt in parametrii de functionare, precablarile acopera o gama larga de accesorii de la proiectoarele de ceata pana la BC, scaune incalzite sau mai stiu eu ce
  • florin66

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Calibra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2007

  • Mesaj Privat
mufa se leaga la un senzor care vine la baia de ulei in fata

  • jacsongt

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Calibra 1996 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2007

  • Mesaj Privat
e pentru modelele care au dotari suplimentare( ex: martor pt lichid spalare parbriz, martor pt lichid de racire etc) ..respectiva e de la martorul nivelului de ulei care te avertizeaza cand aceste este scazut
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR