Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • john_shukarul

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salutare.
Nu de mult am un Opel Vectra C fabricatie 2004 motor 2.0 dti. Adusa din Austria 120.000 km reali. Lucrurile stau in felul urmator. Eu inainte am avut o dacia solenza care era foarte rigida. Opelul este foarte moale mai ales in oras pe drum putin denivelat sare rau de fund in sus ....parca e o barca...si pare instabila partea din fata pe sosea.Fata nu topaie asa rau dar are tendinta de miscare stanga dreapta...daca intelegeti ce vreau sa spun. Amortizoarele sunt pe gaz.Nu stiu ce sa va zc de uzura, nu curge nimic dn ele, nu scartaie deloc si nu troncane deloc. Oare asa sunt aceste opeluri moi pe sosea? Sau mi se pare mie..?
Skip ads

  • 69MED

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Siret
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Are control de stabilitate ?
  • john_shukarul

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Da are, dar cum ar putea influenta asta masina?? La mine cred ca e ceva uzura...pe drum drept masina se tine foarte bine !!!
  • Alexandru Vlad

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
probabil ca trebuie sa te obisnuiesti cu ea!
este o masina usurica si comfortabila dar foarte precisa!! Smile
Skip ads

  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Si la mine face la fel. Asa ca nu te speria !!! Smile
  • 69MED

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Siret
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Stiam la controlul de stabilitate este mai sensibila , pentru faptul ca stabilitatea este controlta de calculator prin presiune in amortizoare , si la o defectiune de sistem sa mearga aiurea . Iar la faptul ca este usurica , nu cred ca un disesel de 2.0 este usor . Eu am o Astra G 2001 17DTI si are goala 1.300 kg . Eu cred sa nu fie o defectiune de sistem de stabilitate . Pe vremuri am avut o Dacie care mergea ca o barca . toate bune , cind am urcat-o pe rampa am vazut la arcul stinga spate jumate de spira rupta din partea de jos a arcului . Nu ar strica sa faci un control vizual ..
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
scuze ca ma bag, dar vectra c e o masina usurica? cite kilograme are? eu ma gindeam la cel putin o tona si jumatate.
  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Masina din semnatura, masa proprie 1503 Kg, nu cred ca e usurica.
Barca poate doar la dimensiunile interioare.
Stabilitatea la mine e super, am luat cateva curbe cu 150 - 160 iar cand aveam Astra caravanul din 2001 le luam cu mari emotii la 110 - 120, intradevar e GTS ceva mai joasa si mai tare in suspensii.
150.000 reali si la mine (vreau sa cred daca nu e masluita cartea)
Sa o stapanesti sanatos. In alta ordine de idei senzatia de viteza e alta pana te obisnuiesti, cu sotia mergeam cu astra la 110 si nu avea nimic dupa ce am luat vectra la 90 facea crize sa merg mai incet, dupa 3 luni nu o mai deranjeaza nici 140.
Bafta si numai bine tuturor!
Skip ads

  • 69MED

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Siret
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
interesanta chestie MARAMU " In alta ordine de idei senzatia de viteza e alta pana te obisnuiesti, cu sotia mergeam cu astra la 110 si nu avea nimic dupa ce am luat vectra la 90 facea crize sa merg mai incet, dupa 3 luni nu o mai deranjeaza nici 140. " Cind aveam Dacie daca mergeam cu prietena (actuala sotie) se ingrijora la peste 80km/h . Acum cu Astra la 120-130 km/h nu spune nik .
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
E ca faza aia: cand depaseam 80 la dacie e ca acum cand merg la 200 cu Opelul, aaa ba nu ca la 200 nu ai senzatia aia ca iti cad tablele de pe masina si volanul nu vibreaza Laughing cand eram incepator si mergeam pe Dacia lu' tata imi aduc aminte cum era socul cand am condus altceva: un Citroen XM (din ala cu perne hidraulice, motor de 125 de cai) prima masina straina Embarassed (prima experienta nu se uita niciodata Cool ) , eram pus si simplu stupefiat ca mergeam prima data in viata cu 130 pe A 2 si un varf de 150 Embarassed , treaba se intampla acum 4 ani dupa cateva luni de condus in legalitate(adica cu permis Razz), acum situatia s-a schimbat mult in bine am condus cateva zeci de masini straine care mai de care (A 6 2500 TDI... ), viteza nu ma mai sperie de mult timp ca m-am acomodat ... pana la urma te obisnuiesti cu fiecare masina
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
maramu a scris:Masina din semnatura, masa proprie 1503 Kg, nu cred ca e usurica.
Barca poate doar la dimensiunile interioare.
Stabilitatea la mine e super, am luat cateva curbe cu 150 - 160 iar cand aveam Astra caravanul din 2001 le luam cu mari emotii la 110 - 120, intradevar e GTS ceva mai joasa si mai tare in suspensii.
150.000 reali si la mine (vreau sa cred daca nu e masluita cartea)
Sa o stapanesti sanatos. In alta ordine de idei senzatia de viteza e alta pana te obisnuiesti, cu sotia mergeam cu astra la 110 si nu avea nimic dupa ce am luat vectra la 90 facea crize sa merg mai incet, dupa 3 luni nu o mai deranjeaza nici 140.
Bafta si numai bine tuturor!


conform cu datele furnizate de cartea masini greutatea de 1503 kg o are o masina cheala ,adica fara optiuni ...cu optiuni ajunge la un + de 40kg in functie de versiune poate si mai mult Cool auzi ...USURICA!
din cauza asta nici nu amortizeaza puntea spate la denivelari mari
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
La 1500kg o masina din clasa medie, mie personal mi se pare usoara.
Spun asta pentru ca desi este clasa compacta, astra mea are 1300kg si mi se pare usoara pentru momentele in care mi-o doresc confortabila.
Oare cum este vectra cu 200 de kg in plus si dimensiuni considerabile...?
Greutatea unei masini a fost mereu un factor primordial, unii constructori nu stiu cum sa scape de ea iar altii si-o doresc. Chestiune valabila si la femei Very Happy
Skip ads

  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ce rol are bara stabilizatoare....(bucsile de la bara stabilizatoare) ?
  • Sso1079

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
john_shukarul a scris:Salutare.
Nu de mult am un Opel Vectra C fabricatie 2004 motor 2.0 dti. Adusa din Austria 120.000 km reali. Lucrurile stau in felul urmator. Eu inainte am avut o dacia solenza care era foarte rigida. Opelul este foarte moale mai ales in oras pe drum putin denivelat sare rau de fund in sus ....parca e o barca...si pare instabila partea din fata pe sosea.Fata nu topaie asa rau dar are tendinta de miscare stanga dreapta...daca intelegeti ce vreau sa spun. Amortizoarele sunt pe gaz.Nu stiu ce sa va zc de uzura, nu curge nimic dn ele, nu scartaie deloc si nu troncane deloc. Oare asa sunt aceste opeluri moi pe sosea? Sau mi se pare mie..?


Salut,

Ce cauciuce ai pe fata (ce marca, nu ce dimensiuni)? Te intreb asta, pt ca si eu am avut aceeasi problema - tendinta de miscare stanga dreapta, pe fata, pana cand mi-a spus cineva sa pun alte cauciucuri. Aveam pe fata Matador (asa am luat-o). Dupa ce le-am schimbat, nu am mai avut acea senzatie deloc, dar am pus Matadorul pe spate, si s-a transferat problema acolo. Pleca spatele foarte tare daca luam o curba mai tare (adica aveam senzatia ca rupe aderenta). Ulterior am aflat (din mai multe surse)ca asta e problema genetica la majoritatea pneurilor cehesti/slovace (Matador, Debica, Sava, Barum), peretii laterali sunt foaret "moi". Nu spun acum ca pneurile aste nu-s bune deloc, doar ca sunt mai slabe. E adevarat, am descoperit ulterior ca era dus si un amortizor pe spate (chiar daca nu curgea nimic, nu batea, nimic). Cand am pus pe masina cele 4 pneuri iarna (Dunlop toate), zici ca era lipita cu super glue de curbe.
Cel mai bine, incearca la un service care are tester pt suspensie, fa-i un test fata spate si vezi ce pneuri ai pe ea.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nydu2007 a scris:ce rol are bara stabilizatoare....(bucsile de la bara stabilizatoare) ?

good point!
stabilitatea laterala este sustinuta de:
- bara stabilizatoare de torsiune...(tine cursa suspensiei ,asigura asieta masini(la orizontala cat mai posibil) in cazul in care se ruleaza intr-o "rana" cu diferenta de nivel stanga /dreapta,asigura un pararelism a-l rotilor si al puntilor...
bucsile leaga bara stabilizatoare de suspensie si de masina ,prin intermediul bieletelor antiruliu sau diferitelor subansamble diferite de la masina la masina...)
-talia cauciucurilor....
-presiunea in cauciucuri...
-arcuri si amortizoare...

acestia sunt factori mecanici
mai exista si cei electronici(esp,ebd,eps,etc)
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cred ca la mine asta era problema cu balansul masinii pe drum denivelat....
nu cred ca mi-au verificat aia bucsile alea de la bara stabilizatoare
cat costa asa ceva?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR