Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • aliciacat

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 sport 1,4 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am o CORSA model SPORT de 1,4, 16 V de doua luni, cu 97000 km la bord, ea fiind construita in 2002.Este adusa din Germania, cu km facuti in conditii optime pe autostrazile lor.Consumul mediu de 10 l/100 km in oras, este singurul lucru care ma supara. Credeti ca este normal? Ma asteptam la ceva mai putin, atunci cand am cumparat-o. Mi s-a spus ca motorul este impecabil dupa verificarea tehnica facuta.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
da consumul cred ca este normal daca porti 46 la pantof
incearca totusi sa raportezi nr de km efectuati la timpul de functionare al motorului
masina mea consuma peste 10 in targoviste si 8-9 in bucuresti, dar in targoviste fac dimineata 5 km in 10-15 min asa ca mi se pare ok consumul,

ce anume s-a facut la verificarea tehnica, adica ar tebui schimbate filtrele de aer, ulei, benzina, uleiul, eventual bujiile
  • malekAdi2

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Da,pare ok...e un consum pe care l-am avut si eu la Corsa mea cu acelasi motor.
Iarna consuma chiar mai mult...
  • aliciacat

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 sport 1,4 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2007

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:da consumul cred ca este normal daca porti 46 la pantof
incearca totusi sa raportezi nr de km efectuati la timpul de functionare al motorului
masina mea consuma peste 10 in targoviste si 8-9 in bucuresti, dar in targoviste fac dimineata 5 km in 10-15 min asa ca mi se pare ok consumul,

ce anume s-a facut la verificarea tehnica, adica ar tebui schimbate filtrele de aer, ulei, benzina, uleiul, eventual bujiile



Port 36 la pantof....adica n-o "calc" atat de tare....merg chiar subturat...(zice fiul meu). La verificare, am schimbat curelele de transmisie si filtrul de ulei cu tot cu ulei (firesc). De altceva n-a fost nevoie...cica...Trebuiau schimbate oare chiar toate filtrele? Oricum...multumesc pentru incurajare!
Skip ads

  • aliciacat

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 sport 1,4 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2007

  • Mesaj Privat
malekAdi2 a scris:Da,pare ok...e un consum pe care l-am avut si eu la Corsa mea cu acelasi motor.
Iarna consuma chiar mai mult...


Multumesc pentru incurajare!....Ma gandesc deja sa o vand....nu stiu daca voi face fata costurilor. Vine si iaranaa... Credeam ca-mi va spune cineva ce sa-i fac ptr. reducerea consumului. Problema e ca m-am si atasat de ea...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@aliciacat: te rog nu mai posta consecutiv, foloseste butonul edit
cat despre consum, acesta e influentat de multi factori. Drumuri scurte (cu motorul rece), aglomeratie, stst la semafoare, chiar si mersul subturat, pot sa creasca consumul. Filtre murdare, EGR murdar, sonde lambda obosite, injectoare infundate, sunt alte cateva motive pentru care consumul poate fi crescut. Cred, totusi, ca al tau consum e cam mare, poti sa il intrebi pe alxgudea, el are un caravan cu motor de 1.4, cat consuma al lui.
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
subscriu la ceea ce spune mesterul jE. vezi ca ai si un raspuns pe PM. da te rog detalii si vezi daca nu cumva ai probleme mici...filtre, etc.
a mea a mancat la drum de mare, dupa cum ti-am spus 5,8% ca la carte, drum lung, mers cu a 5-a intins, fara fortare. la oras...doamne ajuta! pune la socoteala faptul ca a mea are peste 1 tona...corsa ta e muult mai mica!
  • reaOp

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
incearca sa mergi cu ea mai turata, adica sa schimbi intre 2500 si 3000...ceva de genul. este motor mic si este de turatie, il chinui daca il tii subturat. si eu patesc la fel. dispare benzina din rezervor cand merg subturat. am un prieten cu o corsa C tot cu 1.4 16v, la prima masurare ia iesit 15 in oras....dar mai mult alergata
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Subscriu , daca mergi subturat incearca sa nu mai faci acest lucru . Am tot motor de 1.4 16v(generatie mai veche-X14XE, ce e drept) , dar problema consumului am intampinat-o si eu dupa achizitionarea masinii, in Bucuresti consuma intre 10-11l/100km , mergeam subturat, acum schimb la intre 3000-4000 rot/min(vezi ca astea sunt motoare de turatie, de ex. la al meu cuplu maxim e obtinut la 4.000rpm, banuiesc ca la tine se situeaza la aceeasi valoare -4000rpm) , consumul situandu-se in jurul valorii de 7,5l .

Succes !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR