Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • LIVIU G

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am constatat, dupa un drum de cca 500 km, ulei de motor pulverizat pe ambele aparatori interioare ale rotilor fata si spate de pe partea stanga, precum si pe partea de jos a usilor din stanga. Nu am depasit 130/h.
La motor nu cursese nimic, pe dedesebt uscat. Masina mersese cu aceeasi putere fara sa se aprinda nici un bec in bord. Joja arata nivel zero la ulei. La service mi-au zis ca e dusa turbosuflanta, drept argument mi-au aratat ca bagase ulei de motor pe tevile de plastic si de cauciuc spre intercooler. Si ca axul are un joc de cca 15 microni. Intrebarea mea este daca si unde se repara asa ceva. Cat ar costa? Dau si garantie? Ca una noua si originala este cam 2.500 Ron. Mai pot merge distante scurte? Multumesc anticipat.
  • il20let

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Calibra 1993 c20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mai intai zi si tu ce motor are masina ta....bineinteles ca se poate repara...Daca esti din Bucuresti stiu unde se poate repara cu garantie 1An.Reparatia turbinei ar costa cam 250-300E.
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ti-as recomanda turbo power, cred ca sunt singurii mai dotati in domeniu. Daca mai mergi cu ea risti sa rupi axul ei sau sa o transformi in fier vechi, daca exista sansa sa iei una noua sau reconditionata se face cu cea veche la schimb REPARABILA, i-ai rupt axul sau uzura e prea mare bye bye. Vezi sa nu iti sara vreo bucata pe la supape sau in alte locuri.

Luni le trimit si eu una Smile

P.S. tare sunt curios cum naiba au detectat ei un joc in ax de 15 microni (0,015mm) cand micronul e a mia parte dintr-un milimetru, daca ai avea jocul asta ar fi o turbina beton Smile)
O mica pelicula de ulei pe furtunele alea nu e ceva anormal. Poate ti-a crapat intercoolerul si ti-a stropit ce acumulase in timp sau poate chiar vreo conducta.

Daca turbina ar fi de vina incat sa iti rada tot uleiul ai avea fumul foarte gros dupa tine dar oricum nu ti-ar stropi pe exterior.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Si la crapare intercooler sau furtune aferente lui, rezulta acelasi fum gros in spate si ulei prin fisura.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR