Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • mirceacr

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salut

Am facuri cu lupa pe faza scurta la Corsa Csi becuri H7 Philips Ultra...etc... , dar sunt nemultumit de lumina pe care o proiecteaza.
O problema este cauzata de becuri, pentru ca in varf sunt vopsite ca sa trimita lumina inapoi pentru farurile cu oglinda. Practic pierd cel putin 30% pentru ca lupa farului amplofica un varf de bec "mort".
Exista vreo solutie pentru a "descoji" vopseaua de pe varful becurilor ?!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Banui ca farurile cu lupa nu sunt Zizala (adica OEM)
Am dreptate?
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Afumate lupele!
  • mirceacr

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
jE a scris:Banui ca farurile cu lupa nu sunt Zizala (adica OEM)
Am dreptate?


habar nu am, sunt farurile originale ...de prin 2006 ..pe car ele-am mai polishat, au inca transparenta buna, insa nu stiu care e situatia lupelor
Skip ads

  • mirceacr

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
george_slz a scris:Afumate lupele!


Avand in vedere ca masina are 10 ani si farurile sunt inca cele originale ...sunt sigur ca lupele sunt afumate

exista vreo solutie pentru treaba asta sau trebuie sa le schimb

si totusi, problema cu becurile ramane, becurile cu vopsea pe varf sunt bune pentru faruri cu oglinda nu cu lupa
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
lupele sa fie afumate de la ce? Ai ramas fara becuri si ai pus lumanari? Smile
Din cate stiu eu, farurile cu lupa pentru halogene au oglinda in palnia lupei, deci "pata" aia de vopsea nu ar trebuis a te afecteze. Daca tii mortis poti incerca sa o dai jos, dar ai toate sansele sa vina jos cu tot cu sticla.
Daca farurile sunt "chioare" intai de toate incearca sa le reglezi, poate bat prin pomi/etc. In rest... daca masina nu e la tine de noua, sunt sanse sa nu fie originale (zizala) ci aftermarket (gen Depo, care imita zizala, dar sunt ... de plans)
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cauti becuri h7 pentru lupa. Se gasesc.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vopseaua aia este pe toate becurile si H7 si H4 si H1 si nu influenteaza cu nimic lumina vand in vedere ca filamentul acestora este pe axul becului deci lumina emanata pe aceasta directie este foarte mica.
cat despre fauri tine si de cum arata sau cum este oglinda acestora. din cauza umezelii ea se matuieste sau se decojeste in timp. cat despre marcile de faruri, eu am de la Depo si sunt exact ca cele originale cu xenon doar ca au costat mult mai putin si au sticla nu plastic la lupa. depinde probabil si de model si de firma. eu le-am ales pentru ca erau singurele care sunt exact ca si cele originale atat la design cat si dimensiuni.
la farurile cu lupa lumina este dispersata mult mai uniform si atunci in unele cazuri pare mai slaba decat la cele simple cu oglinda care focalizeaza lumina in anumite zone mai intens si in altele ai intuneric...
  • danielcristian

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Va salut,maine urmeaza sa aleg dintre doua Combo-uri dar am o dilema legate de faruri la unul dintre ele!Are faruri cu lupa cred,si nu stiu cat de perfomante sunt!Nu am poaibilitatea sa le fac o proba..sunt foarte nedumerit si pentru mine sunt foarte importante deoare circul mai mult seara.va atasez o poza.ms
  • mirceacr

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Vreau sa-mi schimb farurile de pe Corsa C. Au facut 10 ani , sunt matuite, probabil lupele sunt afumate..nu mai sunt multumit deloc de lumina.

Ce ma sfatuiti: sa iau tot faruri cu lupa sau cu oglinda ?! Ce marca ?!
Am vazut ca eista si faruri cu DLR pe led, insa nu stiu cat sunt de originale. Sunt de marca sau sunt anonime ?!
  • IonFive

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Cauta sa pui h7 Led, sunt mai scumpe dar MERITA din plin. Zici ca lupele pentru aceste modele sunt facute sa bata bine doar cu led.
  • gusteru29

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Incearca cu un Kit xenon, dar nu vei fi in legalitate.Exista riscul sa ramai fara talon la un control RAR si la ITP sa te respinga.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR