Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • Andrei™

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Calibra 1992 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2007

  • Mesaj Privat
multumesc mult BC77JIM
Skip ads

  • BC77JIM

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
cu placere
  • roskatu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2009

  • Mesaj Privat
am cumparat si eu o calibra si asa cum am luato asa o tin in poatra...este o calibra cu motorul de 2000 16v SFI din 91 . nu mai potneste ... nu sunt mecanic dar am desfacut bujiile si sunt ude cu benzina .(adica scot bujiile le curat dau o cheie le scot iar si sunt fleasca) un mecanic caut sa se priceapa la tipul asata de masina
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Bujiile dau scanteie?
Skip ads

  • roskatu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2009

  • Mesaj Privat
mctoto a scris:Bujiile dau scanteie?
da.. bujiile dau scanteie
  • yo_ice2005

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

Dupa cum zice si topicul: Proaspat Calibrist.
Vreau sa va zic in primul rand ca am ramas uimit cand de frumoasa e masina in realitate, adica atunci cand e a ta si o admiri:P, decat in pozele de pe net.
As avea si eu nevoie de cateva sfaturi ca un incepator ce sunt:
- computerul de bord nu prea ma asculta si nu ii merg toate functiile (ex: cati km mai am de parcurs cu benzina din rezervor, consumul mediu...). Probabil are nevoie de resetare sau diagnoza si nu stiu unde as putea sa merg;
- becul de la ABS mi se aprinde daca ploua, dar abs-ul functioneaza (nu am verificat cu becul aprins:|);
- tocmai ce mi s-a comunicat ca radiatorul de AC e fisurat si trebuie schimbat. Are cineva unul de vanzare si cam cat sunt preturile la dezmembrari daca a cumparat cineva ca sa pot sa negociez la telefon Neutral?
P. S. Modelul e C20NE 8v din '94.

Mss,
Catalin
  • dragomir_ionut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
yo_ice2005 a scris:Salutare,

Dupa cum zice si topicul: Proaspat Calibrist.
Vreau sa va zic in primul rand ca am ramas uimit cand de frumoasa e masina in realitate, adica atunci cand e a ta si o admiri:P, decat in pozele de pe net.
As avea si eu nevoie de cateva sfaturi ca un incepator ce sunt:
- computerul de bord nu prea ma asculta si nu ii merg toate functiile (ex: cati km mai am de parcurs cu benzina din rezervor, consumul mediu...). Probabil are nevoie de resetare sau diagnoza si nu stiu unde as putea sa merg;
- becul de la ABS mi se aprinde daca ploua, dar abs-ul functioneaza (nu am verificat cu becul aprins:|);
- tocmai ce mi s-a comunicat ca radiatorul de AC e fisurat si trebuie schimbat. Are cineva unul de vanzare si cam cat sunt preturile la dezmembrari daca a cumparat cineva ca sa pot sa negociez la telefon Neutral?
P. S. Modelul e C20NE 8v din '94.

Mss,
Catalin

Bec ABS se aprinde in bord cand ploua - Verifica mufele de conectare ale senzorilor la fiecare roata, e posibil sa iti intre apa in mufe si unu ldin ei sa iti transmita semnal aiurea la unitatea ABS.
Radiator de A/C fisurat - se poate remedia insa depinde unde este fisura si cat de mare e. Sfatul meu este sa nu iti cumperi unul sh, mai ales daca e luat dupa o masina ce a stationat f mult si nu s-a folosit A/C-ul o perioada de timp. Daca iti pui sh ai mari sanse sa iti crape si ala. Pe hella sau nissens ai sa gasesti undeva la 500-600 ron, nou nout si cu ocazia asta iti innoiesti si agentul frigorific totodata uleiul din instalatia de A/C.
Pentru a-ti vedea defectele semnalate de BC ii poti face testul cu agrafa (poti da search pe acest forum si gasest imodalitatea). Insa pana acolo, asigura-te ca ai conectata bine mufa la BC (cea din bord), sonda litrometrica iti indica nivelul real de carburant... Si ar mai fi cativa pasi.
Daca ai aplicat cate ceva din ce ti-am scris aici da-mi un pm si iti trimit manualul de reparatie pt Opel Calibra. Te poate ajuta si el f mult cu cunostinte elementare de mecanica in domeniul vehiculelor.
Numai bine.
  • solsolsol

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Calibra 1996 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
BC77JIM a scris:piesa din imagine este regulator de presiune a carburantului
tin sa anunt ca un regulator de presiune a carburantului are pretul de la 150 ron in sus
Skip ads

  • solsolsol

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Calibra 1996 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
mik23n2 a scris:salut:) orice piesa de calibra gasesti in Pacurari la Autocenter, te duci cu certificatul acolo,sau la Unix auto ( pe splai , cum mergi din tudor catre facultatea de Automatica si Calculatoare),imediat dupa AC este Unix Auto , sa te uiti atent ca nu prea se vede din cauza copacilor...

dar la ce mecanic ai fost tu ? nu i ai zis lui Bbbbb..... oul ala sa fie atent? cea mai ieftina solutie ar fi niste ,,nituri ,, eu de ex. la masina mea chiar acuma am dat comanda de bara fatza ca era rupta reparata si vai de capul ei

In ceea ce priveste problema cu farul , mergi la un electrician Very Happy eu nu stiu prea multa electricitate:).... la un electrician din service ( cam 50/60 ron te costa)...by the way... pune i Xenon ( eu cu farurile care le aveam...cand am luat masina nu vedeam nimic)

Pune si tu niste poze ceva ,cu masina ta:D... calibristi din Iasi se intalnesc DUMINICA la ora 20:00 in fatza Palatului Culturii ( sau tot pe acolo prin centru cum ar fi Parcare Moldova in caz ca e vreo manifestatie la Palat)

Daca ai alte intrebari sau intrebari , te ajut cu placere, id mik23n2

O Duminica frumoasa


Piese si accesorii tuning se mai gasesc si pe Canta la Best Auto Shop au preturi bunicele stiu ca se da si un discount daca platesti toata suma in avans ceva de genul
  • cRsEbA

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut tuturor baietilor cu calibre si fara RESPECT PENTRU ACEASTA MASINA Very Happy Am un mecanic pentru voi si inca unul care repara numai acest model de masina 0762885215 se numeste alex este un prieten deal meu care imi repara mie calibra de fiecare data o modifica cum vrei ii face orice vrei Very Happy omul este dumnezeul lor pot spune ca munceste frumos si ieftin Pe aceasta criza :d deci sa nu va fie rusine sa sunati sa puneti o intrebare am si eu un c20xe un SFI care am ceva probleme haideti sa va spun termeni lor si sami spuneti daca imi ia bine sau nu acest mecanic : deci masina imi baga ulei in apa din cauza la chiuloasa si imi mege in nas e mie imi ia 9 milioane sami faca asa sami rectifice chiuloasa sa o repare ca se si rectifica cand se da jos garnitura de chiuloasa schimb nuji fise ulei filtru ulei filtru benzina si mana de lucru credeti ca e mult 10 mil? sa imi dea masina la cheie fara sa mai faca figuri e parerea mea este ca nu
  • cRsEbA

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Imi ia asa sa fiu mai explicit ce imi face la masina de 11 mil mie imi schimba garnitura de chiuloasa imi schimba toate furtunele de la masina imi rectifica chiuloasa imi pune alte bujii noi nu facaturi de buji de 20 de mi fise noi uleiul plus filtrul de ulei nou si mana de lucru asta include aia 11 milioane care ma costa pe mine plus ca imi face si catalizatorul ca se poate sa fie din multe chesti ca imi da in nas deci Sunatil cu incredere va spun eu ca face treaba buna
  • ionuthagi

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Calibra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cum pot sa fac rost de un manual pentru opel calibra?ma ajuta cineva?
Skip ads

  • maryus89

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ce ulei trebuie sa pun la C20Xe?
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
10w40 cauta ceva de la castrol, Poti sa pui si cu 5W dar exista riscul sa il consume repede sau sa iasa pe la garnituri, depinde de starea motorului.

eu personal pun Edge 10w60, se simte difernta vara.
  • Shefu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Sau 10w60 de la Motorex made in switzerland Razz

Este foarte bun dar din pacate nu sunt multe service-uri care il au pe stoc.
  • etapiterie

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salutare sunt nou pe forum si nu stiu unde anume trebuie sa postez.am o problema si sper ca voi sa ma ajutati.
Mi sa gripat motorul nu mai vrea sa mai invarta si nu mai face nimic.la ce anume trebuie sa ma astept? multi spun sa-l schimb cu totul altii spun ca am decat supapele strambe.hellp
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pana nu desfaci nu vei avea de unde sa sti.
Afla cam cat te-ar costa sa-l refaci si cauta sa cumperi un motor bun si apoi vezi care e mai avantajos.
  • etapiterie

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2012

  • Mesaj Privat
nu ma pricep la partea de mecanica ma pricep doar la tuning interioare si cred ca o sa cumpar un motor si rezolv problema.
  • C20ne Brasov

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Calibra 1996 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salut! Am si eu un Opel Calibra de cateva zile si am 2 probleme.Motorul se incinge foarte repede,iar in bord nu imi indica apa. Care sa fie problema?
  • Andrei_1987

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Calibra 1992 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salut , iti functioneaza electroventilatorul ?(posibila cauza incalzire motor), in bord nu-ti indica deoarece este stricat senzorul temp apa sau nu este conectat .o zi buna
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR