Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
as vrea sa aflu de la cei care aveti turometru daca ati sesizat o intarziere in indicarea turatiei:

la mine cel mai evident este cand opresc motorul: acul la turometru coboara de la ~900 ture spre zero foarte incet (5-10secunde) motorul fiind deja oprit - ma gandesc sa nu fie ceva de la cablaj/conexiuni.
Asa face si la voi in situatia asta?

mersi
Skip ads

  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Turometrul este electronic,nu are cablu.Suspectez o problema " mecanica "la acul indicator. Crying or Very sad
  • baron

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu nu am bord cu turometru la masina. As dori sa-i pun unul de la dezmembrari. Sunt probleme de compatibilitate la mufa? Am un prieten cu Vectra-A care si-a schimbat bordul punandu-si de asta cu turometru si i-a mers din prima. La Astra-F e tot asa?
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Baroane! Vezi ca gasesti second-hand bord cu turometru. Cablajul este facut, tu nu trebuie decat sa-l demontezi pe cel vechi si sa-l montezi pe cel cu turometru si ...gata! Bafta!
Skip ads

  • baron

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca e asa de simplu....
Pe de alta parte nu inteleg: turometru este o optiune? Pana si la Dacie e standard incepand cu anii '90 Rolling Eyes . Daca modelul meu e cat de cat dotat...nu inteleg de ce nu i-au pus un bord cu turometru desi toate conexiunile sunt pentru asa ceva... Rolling Eyes Question Rolling Eyes
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@baron-mai gandeste-te cu turometru pe dacii.....atat pe Solenza cat si pe Berline nu se monteaza turometru decat ca optiune...pe Solenza Europa nu exista turometru decat pe Confort care are cam 500 E in plus pentru vreo 4 chestii ....si la berline nu am mai vazut din 98 sau 99....de cand cu zambetul lui Iliescu...Mr. Green

Turometru se poate pune decat daca bordul care il ai se potriveste cu cel pe care vrei sa il pui ,au un cod ceva de genu W=1111.... Wink

Mai poate fi adaptat un turometru separat dar depinde unde il pui....eu am gandisem la asta dar acuma nu ma mai intereseaza.....mai bine merg la ureche.... Laughing
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In principiu turometrele folosesc ac. principiu, un fir direct de la bobina de inductie sau de la ECU (functie de model) mai rar gasesti masini la care sa nu se poata adapta turometru asta datorita unor aprinderi electronice controlate direct de ECU, insa si atunci se pot cauta alternative.
In concluzie, poti sa ii montezi turometru, daca pe varianta de motorizare respectiva s-a montat bord cu turometru.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
funny Very Happy eu am 2 fire verzi pt turometru presupun ca unu vine de la bobina, intra in bord si altu pleaca spre ECU Smile
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
NU este funny, firul pentru turometru vine de la bobina (la C20XE este un amplificator inainte de aceasta) sau de la ECU direct. La mine este prima varianta (si am ecalasi momtor pe masina chiar daca instalatiile motorului nu sunt identice). Posibil ca cel de-al doilea fir sa mearga la BC si nu la ECU.
  • deleted-67496

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Cand e cald tare afara. Turometru imi coboara in trepte din 300 in 300...ceva de genu. Bine....nu e ceva fix. Poate sa fie din 400 in 300 in 500. Coboara in trepte asta e ideea. Accelerez si coboara treptat. De ce oare?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vezi sa nu fie acul impins prea tare. Am avut un caz la un prieten care a vrut plasma si aia au impins acele ca idiotii, a ramas fara motorina prin Chei Oituz.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR