Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • D@N
  • OP
  • 40 mesaje
  • din 02 Mar 2007
  • Zafira Tourer 2012 2000
  • zalau
  • D@N

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: zalau
  • Masina: Zafira Tourer 2012 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
crezi ca daca si face toate acestea asi avea un consum mai scazut la motorina? ar putea fi una din acestea cauza de consum ridicat?
poti sa-mi traduci cu, cuvintele tale ce e ala EGR? Very Happy
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pentru EGR da o CAUTARE pe EGR
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
maiandrei, vezi ca probabil tuningul a facut sa cresca foametea ce combustibil a masinii tale! La a mea care e automata nu a reusit sa ia mai mult de 11l tot in Bucuresti. Si cred ca e mai multa greutate decat la tine la masina si nu mai zic la sofer pe acelasi motor Y 2.0 DTH!
Oricum e rusinos, comparand Zafira cu VW Sharan de 1,9 TDI, la consum.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ufff ufff ufff
In urma tuningului, consumul a scazut, nu a crescut. S-a vazut imediat dupa remapare, in februarie anul trecut. Cand consumul mediu in oras scazuse de la 10.3 la 9.7. Ehhh ce vremuri...
Ai vazut consumul meu minim de 3.5%?
Alt exemplu: am fost cu Pony si Supapa in Austria. Am alergat masinile ca pe hotii de cai. Eu (remapat) am scos 6.7%, Pony (neremapat) a scos 7.1%. Da, probabil un carcotas ar spune ca oricum e mult. Dar carcotasul nu stie cum am mers noi.

Chiar voiam sa te intreb - cat ai vrea sa consume motorul asta ca sa nu il mai consideri gurmand?
Te-ai gandit vreodata ca poate ai piciorul prea greu?
Ce viteza medie ai cand scoti 11%?
Ma crezi ca, in evaluarea unui consum mediu, viteza medie CONTEAZA?
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
"Mesaj Ieri - 09:12 pm
Ma bag si eu... in Bucuresti am consum mediu acum de 12.5 - 13, la o viteza medie de 11km/h. Si culmea, nu sunt deloc suparat. La traficul asta, e normal - mai ales ca am si termostatul blocat pe deschis.
In Munchen am avut consum mediu de 7.4%. Viteza medie 25 km/h.
In carte e trecut 7.6."

Deci la asta m-am referit ca doar in Bucuresti locuiesc si eu, nu?

Poate eu eram pe la Unirea si tu erai pe la Muncii. Evident alta viteza de deplasare, nu?

Chiar cu piciorul meu greu, masura 46, nu am reusit sa scot mai mult de 11l/100 km. Desigur, nu neg ca daca vreau, o scot si in 8 l, chiar in trafic aglomerat, folosind pedala de gaz cat sa te injure toti din spate. Consumul asta cred ca la o cutie manuala o reusesti mai greu sa-l atingi.

Cu 1,9 TDI de la o firma concurenta nu am depasit 8-9 l in oras indiferent de conditiile de trafic si masura la pantof.
Acum aste e, am pariat pe opel merg mai departe ,dar urmatoarea cred ca nu o sa mai fie Opel sigur.

Pentru cei care nu ma cunosc, consumurile sunt facute cu o Zafira 2003 Y20DTH cutie automata si cauciucuri de iarna noi.Masina fata cip tuning la motor!
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Si tot nu ai zis ce viteza medie aveai. Sau poate am dreptate si nu intelegi cat de importanta e? Ai impresia ca in Bucuresti toata lumea obtine fix aceeasi viteza medie? Ca se confrunta cu acelasi trafic?
Ca sa nu lungim aiurea discutia, facem o comparatie realista. Oricand ai tu chef, parcurgem impreuna acelasi traseu si comparam consumurile.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Cu placere!
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
SUPER! Cand sa fie? Weekendul asta sau in una din serile sapt viitoare?
Cine se mai inscrie la maratonul Y20DTH?
Skip ads

  • D@N
  • OP
  • 40 mesaje
  • din 02 Mar 2007
  • Zafira Tourer 2012 2000
  • zalau
  • D@N

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: zalau
  • Masina: Zafira Tourer 2012 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Uitasem sa va spun ca acel consum de 11-12 la suta in orash micutz ca zalaul il scot folosind cam jumatate din traseu viteza a 4 si a 5-a cu pilotul automat despre care se zice ca ar regla cel mai bine consumul, dar ma mir ca asa ar fi,
e betzivan opelul zafira ce mai Sad si eu sunt la parerea lui maiandrei in legatura cu viitoarea mea masina care sigur nu va mai fi opel dar probabil tot una din aceiasi clasa avand in vedere spatiul mare existent la acesta clasa.
  • D@N
  • OP
  • 40 mesaje
  • din 02 Mar 2007
  • Zafira Tourer 2012 2000
  • zalau
  • D@N

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: zalau
  • Masina: Zafira Tourer 2012 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
sper ca faceti doar o comparatie de consum la viteza legala in orash nu o liniutza Razz Smile)
nu vrem sa va vadem maine seara la protv Wink
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Nu avem sanse cu masinile noastre!
  • D@N
  • OP
  • 40 mesaje
  • din 02 Mar 2007
  • Zafira Tourer 2012 2000
  • zalau
  • D@N

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: zalau
  • Masina: Zafira Tourer 2012 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
heheheehhe, de ce crezi asta? cand e motorul incalzit si intra turbo zboara pe drum Smile
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sa mergi pe asemenea geruri cu un motor cu aprindere prin compresie (DIESEL) fara termostat PERFECT stiut fiind faptul ca arderea este influentata foarte mult de factorul temperatura ,sigur nu trebuie sa mai intrebi despre consum,performante,depuneri de reziduuri,uzura.Termostatele de Opel raman ori deschise complet ori deschid mult prea devreme ori pe la jumatatea cursei si asta la cam toate masinile care au depasit 2-3 ani,asa ca trebuiesc inlocuite ori de cate ori incep sa-si iasa din parametri daca vrem sa avem un motor mai mult de 2 ierni.Treaba cu pus cartoane nu-i chiar in regula atat timp cat schimbul de caldura se face oricum,dar indicata in loc de nimic,ori pana ajungem la destinatie.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sa mergi pe asemenea geruri cu un motor cu aprindere prin compresie (DIESEL) fara termostat PERFECT stiut fiind faptul ca arderea este influentata foarte mult de factorul temperatura ,sigur nu trebuie sa mai intrebi despre consum,performante,depuneri de reziduuri,uzura.Termostatele de Opel raman ori deschise complet ori deschid mult prea devreme ori pe la jumatatea cursei si asta la cam toate masinile care au depasit 2-3 ani,asa ca trebuiesc inlocuite ori de cate ori incep sa-si iasa din parametri daca vrem sa avem un motor mai mult de 2 ierni.Treaba cu pus cartoane nu-i chiar in regula atat timp cat schimbul de caldura se face oricum,dar indicata in loc de nimic,ori pana ajungem la destinatie.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
si eu sunt la parerea lui maiandrei in legatura cu viitoarea mea masina care sigur nu va mai fi opel dar probabil tot una din aceiasi clasa avand in vedere spatiul mare existent la acesta clasa.
Question
Daca tie iti este greu sa rezolvi citeva probleme minore atunci cumpara un VW minarit sa vezi acolo consum Laughing .
Iti vind Agila mea, in Iasi (foarte aglomerat) nu papa mai mult de 7L pe iarna cu drumuri de 3km.
Conteaza starea masinii in primul rind nu producatorul !
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Pana acum am avut o groaza de masini pe mana toate exploatate fara menajamente. Din toate pot afirma ca VW a fost singura marca care si-a meritat renumele. Cel putin pana la anul de fabricatie 2003.

Masini in comparatie:
VW Passat 1989-367.000 km facut personal 150 000
VW Sharan 2000- 300.000 km facut personal 240 000
Nissan Patrol 1996 270 000 km facut personal 60 000

Opel Frontera 1999- Cea mai mare catastrofa!
Opel Omega 1998
Nissan Sunny?
Ford Mondeo 2000
Citroen Berlingo 1996
Nissan Teranno 2 ?

Si mai sunt masini cu care pot continua lista. Cele care nu am specificat nr de km facuti de mine cu ele personal sunt cele pe care le-am folosit ocazional si sub 10 000 km. Dar si eventualele probleme ale acestea erau cunoscute fiind la colegi din aceiasi firma.

In schimb la Opelul (2003) meu, personal, deja sunt cam satul de mici probleme, care dupa parerea mea tin numai de calitatea/pret fabricantului.
Sa enumar?
modul regulator climatronic
inchidere geam electrica spate drt
bielete anti ruliu, capete bara, bucsi bara stabilizatoare
cauciuc acoperitor air bag volan rupt
autocolant negru usi imbatranit si crapat
far stanga urechile de fixare din plastic ordinar
bujie incandescenta motor (prima in intreaga mea experienta diesel)
scartait scaun sofer
stut plastic ordinar de la retur din vasul lichidului de racire
furtunase retur motorina de la injectoare
mai astept motor si poate inchid lista.
  • D@N
  • OP
  • 40 mesaje
  • din 02 Mar 2007
  • Zafira Tourer 2012 2000
  • zalau
  • D@N

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: zalau
  • Masina: Zafira Tourer 2012 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
pfuuuuuuuuuuuuuu nene stai rau de tot!
2003 zici? nasol Sad
si mie imi scartzaie scaunul de la sofer, anul trecut in vara l-am dat jos l-am intors invers si am pulverizat putzin sptay de ulei si a tacut o perioada de 6-7 luni, acum a inceput iara dar e prea frig sa repet operatziunea.
Cu radioatorul de la clima cum stai? cam 4 ani merge si se sparge Sad
Eu am pus nou primavara trecuta ca e neagra si se incalzeste ca bivolul cum da soarele cum se incinge, in rest e in stare foarte buna , mai sunt si mici anomalii dar nu-s importante gen scartzait ecranul de la dysplaiul de la radio si de la ceas, s-a rezolvat cu o bucatzica de hartie :)sau faptul ca eleronul de la portbagaj nu se inchide din prima, dar ce sa facem ? sunt la mana a doua frate asta e nu pot fi brici daca sunt folosite de alcineva.
Imi place discutia asta Smile
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
D@N a scris:pfuuuuuuuuuuuuuu nene stai rau de tot!
2003 zici? nasol
si mie imi scartzaie scaunul de la sofer, anul trecut in vara l-am dat jos l-am intors invers si am pulverizat putzin sptay de ulei si a tacut o perioada de 6-7 luni, acum a inceput iara dar e prea frig sa repet operatziunea.
Cu radioatorul de la clima cum stai? cam 4 ani merge si se sparge
Eu am pus nou primavara trecuta ca e neagra si se incalzeste ca bivolul cum da soarele cum se incinge, in rest e in stare foarte buna , mai sunt si mici anomalii dar nu-s importante gen scartzait ecranul de la dysplaiul de la radio si de la ceas, s-a rezolvat cu o bucatzica de hartie :)sau faptul ca eleronul de la portbagaj nu se inchide din prima, dar ce sa facem ? sunt la mana a doua frate asta e nu pot fi brici daca sunt folosite de alcineva.
Imi place discutia asta

bre, tu cite kile ai ca pe automaticu' il stiu Very Happy Very Happy
a mea e din 2001 si n-a scirtzit scaunu' neam!
  • D@N
  • OP
  • 40 mesaje
  • din 02 Mar 2007
  • Zafira Tourer 2012 2000
  • zalau
  • D@N

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: zalau
  • Masina: Zafira Tourer 2012 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Very Happy, Very Happy
cam 130 Razz
  • D@N
  • OP
  • 40 mesaje
  • din 02 Mar 2007
  • Zafira Tourer 2012 2000
  • zalau
  • D@N

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: zalau
  • Masina: Zafira Tourer 2012 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
sa intzeleg ca scaunele nu sunt facute sa reziste la peste 100 de kg? Smile Smile =))
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR