Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
aceste fonduri sunt asigurate la randul lor?
in companiile de asigurari cam asa se lucreaza

daca ionionionionion tiriac fura averea lu jupanu, cu mine ca cotizant ce se va intampla, voi trai cu aer?
daca vreau pensie si daca mai apuc atunci va trebui sas fac niste investiti imobiliare, sau in aur, ca sa fiu sigur ca am ce cheltui la batranete.....
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris: va trebui sas fac niste investiti imobiliare,

dejeaba... s-a luat cam tot.... Laughing

desi de 2 luni bag la greu reclame pt "alt lider mondial" Wink si am citit si parti din legea 411, tot am o usoara umbra de scepticism d-aia v-am si dat linkul acela din Evenimentul...

BTW, care-i frate Adevaratu' lider mondial? (suna ca "adevarata mama omida"...) sa ma bag si io la el...
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
toti sint lideri mondiali, fiecare insa are mondialu' lui.

ing zice ca e cel mai are ca are 75mil clienti. aig zice ca el e cel mai mare, ca are 65 mil clienti. deci fiecare cu mondialu' lui.
  • cristian78

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2007

  • Mesaj Privat
este o nebuloasa (d.p.d.v. al omului de rand )

Eu dau bani unui "tip/firma/particular" care timp de 25 de ani o sa beneficieze de banii mei. Asa o sa se intample cu cateva milioane de romani. Acea firma deabia dupa 25 de ani o sa isi faca probleme de unde da banii inapoi. Deci statul ma obliga sa dau bani la un particular. Dar poate eu nu vreau pensie , de ce ma obliga ?


Ultima modificare facuta de cristian78 la Mie 19 Sep, 2007 7:33 pm
Skip ads

  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
ehe..pai te obliga ca se gandeste statul la tine cum ca nu prea tii la viitorul nepotilor stranepotilor urmasilor tai si la batranetea ta , si cat esti tanar cheltui banu...asa te obliga sa fii un om "chibzuit", si sa tii banul la ciorapii lor Smile

eu stau totusi si meditez..eu de ex nu mai sunt salariat, am propria firma deci cel mult imi iau dividende..pensie obligatorie teoretic nu voi avea ci doar cea facultativa.

pentru cei ca mine s-a introdus ceva obligatoriu?
sau vine Statul si zice: na, vei ajunge la batranete cersetor...macar sa ajung la batranetea aia..le-as zice eu..
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Gata. m-am lamurit cum e cu "liderul mondial". Fiecare e lider mondial pe un anumit segment de piata. Dar strategia de marketing este ca nu specifica pe ce domeniu sunt lideri.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
se cheama minciuna prin omisiune....
da' tot o minciuna e....
  • cristian78

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2007

  • Mesaj Privat
toata treaba e gandita mai mult sau mai putin. Cotizatiile cele mai mari vor veni de la cei de la oras.... oras unde e poluarea cea mai mare, unde suntem radiati de antenele gsm si de telefoanele mobile, unde mancarea e plina de conservanti (unii chiar interzisi in multe tari) cancerigeni. Va dati seama ca nici nu va fi nevoie sa faca vreo investitie ca tot vor avea de unde sa dea cati va ani o pensie celor care vor apuca!

Totusi ma voi interesa in ce conditii urmasii mei pot beneficia de pensia mea.
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Hai sa discutam un pic mai constructiv despre pensiile astea private.
Un prieten ma tot bate la cap sa ma fac agent, ca e foarte avantajos, unele companii de asigurari dau comisioane grase.
Eu ma gandeam altceva: de ce sa nu facem noi un mare grup si sa adunam acesti bani (pe care in mod normal ii incaseaza agentu') pentru clubul nostru?
Sumele nu sunt deloc de neglijat (~100 lei/persoana), cei care se ocupa cu asa ceva probabil nu vor recunoaste.

Multi dintre noi suntem obligati sa aderam la ele (ma refer acum la pilonul ala 2). De ce sa nu o facem in beneficiul nostru?
Ce ziceti?

LE: comisionul ala difera foarte mult. Hai sa nu dezbatem cifra aia momentan, ci doar sa vedem daca facem ceva impreuna sau fiecare pe cont propriu.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
e o idee buna, numa ca eu spre exemplu sunt in tratative pentru a deveni agent....... si nu as vrea sa-mi pierd comisionul de la pensia proprie......., iar in alta ordine de idei am observat ca mai sunt si altii in situatia mea, iar unii sunt agenti (primi deza cateva mp cu vinolamine)
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:Hai sa discutam un pic mai constructiv despre pensiile astea private.
Multi dintre noi suntem obligati sa aderam la ele (ma refer acum la pilonul ala 2). De ce sa nu o facem in beneficiul nostru?
Ce ziceti?

@maiandrei... sa stii ca eu as fi de acord cu chestia asta, mai ales daca s-ar aduna bani suficienti cat sa facem rost de o scula de diagnoza sau materiale promo de care sa beneficieze membrii. acuma nu am fost eu foarte activ pe forum si nu stiu cati or sa aiba incredere in mine, dar sa stii ca ma ofer pentru asa ceva. (dar cu tot respectu, trebuie vazut ce impozite mi se vor lua pe aceste comisioane Smile )

Oricum, practic din cauza asta m-am bagat de ajent... ca sa mai amortizez din debitmetru Very Happy
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am citit informatiile despre pilonul 2 de la mai multe societati si am ramas masca.
inprimul rind toate investesc cam la fel. pina aici nu e nimic ciudat. dar...
1. fiecare fond isi pastreaza banii la alta banca, desi are propria banca in grup. si sint "imperecheate" cite doua (de exmeplu ing la brd, brd la ing - daca le tin minte bine, bcr la bancpost, bancpost la bcr). si undeva scrie ca se percepe taxa pe depozitele astea! nici nu e de mirare ca se fac perechile astea. daca si-ar tine banii in propria pusculita nu ar putea sa ia comisioane pe ei.

apoi
2. apare un comision de 0.05% din totalul activelor PE LUNA. adica in fiecare luna, din tot ce acumulez eu, procentul asta mi-l ia fondul. pare insignifiant, nu? dar dupa un timp de acumulare (care se poate calcula), nu cumva procentul asta inseamna mai mult decit depun eu lunar? si atunci activele mele de fapt scad, nu cresc. in felul asta volumul activelor se stabilizeaza la un plafon maxim care nu mai poate fi depasit. (daca imi storc amintirile de matematici, matematici actuariale si celelalte legate probabil ca se poate si calcula plafonul asta).
atunci, de ce sa mai particip la acest fond? mai bine fac depozit in banca, macar acolo iau o dobinda, nu dau bani de la mine.

3. inca inainte de declansarea actiunii, cind nimeni nu avea nici un client, s-au stabilit la fiecare si onorariile celor care fac auditul anual. variatiile sint uriase. de la sume infime (daca sint raportate corect pe unde am citit) la sume foarte mari, desi auditorul e acelasi si face acceasi munca la fiecare. ernst&young e auditorul care mi-a sarit in ochi, dar mai sint 2 in situatii asemanatoare.
de ce variatiile astea? de unde vor fi platiti?

in speranta ca ati avut rabdare sa cititi pina aici, poate ma lamureste cineva daca si unde gresesc, in special legat de punctele 1 si 2. eventual dintre cei care sint deja agenti.

multumesc pentru rabdare si bunavointa.
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
BINE zici !
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
are cineva pensie privata sau asigurare de viata la vreo firma de asigurari ?
Daca da la cine si ce parere are despre asa ceva ?
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu am pensie privata la ING. Ma deranjeaza de 3 ori pe an: o data pe an ca sa-mi spuna cat e soldul, inca o data sa-mi spuna La multi ani de ziua mea iar a 3-a oara sa-mi spuna La multi ani de ziua numelui.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ai asigurare de viata atasata ei ?
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
daca te referi la pensiile private obligatorii (pilonul 2), nici una nu are atasata asigurare de viata.
eu am la Generali si in fiecare luna primesc mail in care-mi zic ca s-a virat contributia lunara si cate unitati de fond am acumulate

Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR