Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Crisberna

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Poate sa-mi spuna cineva,daca antigelul Aral G 12 pt -40 gr C,se amesteca cu apa sau se pune asa nediluat? Eu am fost la un service si mi l-a pus asa nediluat cu apa,iar cineva mi-a zis ca ar trebui diluat. Are ceva daca nu e diluat,ma gandesc ca poate nu trebuie,mentionez ca bidonul are cam 1 litru. Va multumesc mult !
Skip ads

  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca e concentrat si trebuia amestecat cu apa (de regula jumi-juma). Dar citeste ce scrie pe bidon, ca s-ar putea sa fie deja preparat.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Din cate imi amintesc, la G12 e cam asa:
- fara apa: -40*C
- 2:1 (2 parti antigel, una apa): -27*C
- 1:1 (jumi-juma): -20*C
E decizia ta cum il folosesti, oricare e OK daca nu se trece sub pragul minim. La mine e cam 2:1.
  • Crisberna

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Crisberna a scris:Poate sa-mi spuna cineva,daca antigelul Aral G 12 pt -40 gr C,se amesteca cu apa sau se pune asa nediluat? Eu am fost la un service si mi l-a pus asa nediluat cu apa,iar cineva mi-a zis ca ar trebui diluat. Are ceva daca nu e diluat,ma gandesc ca poate nu trebuie,mentionez ca bidonul are cam 1 litru. Va multumesc mult !
Va multumesc pt sfaturi ! Cred ca am sa folsesc varianta : 2 parti de antigel si una de apa pt - 27 gr C. Am o intrebare : poate sa-mi spuna cineva unde ar fi cea mai buna benzina,la ce statie de benzinarie? Eu am o masina fabia din 2002 si cand am luat-o mi-a zis sa pun numai premium 99+ de la Petrom. Asa am facut din noiembrie pana acuma,dar la ultimul plin am pus aprox 50 de litri,desi rezervorul este de 45 de litri.Am observat apoi ca masina nu-mi mai merge rotund atunci cand schimb din viteza a 2 a in a 3 a si apoi cam la fel din a 3 a in a 4 a,parca trage mai greu motorul. Apoi,cam de doua ori mi s-a intamplat,cand eram in mers in viteza a treia si aveam cam 40 la ora,motorul parca dadea sa se opreasca si atunci am mai accelerat putin si nu s-a oprit,insa m-a ingrijorat. O fi oare de la benzina ?! De asta va intreb,daca puteti sa ma sfatuiti ce benzina ar fi mai buna si de la ce statie ? Mentionez ca la capacull de la rezervor,imi scrie ca pot pune premium 95 fara plumb,insa eu i-am pus numai 99,gandind ca e mai bine pt masina in viitor. Va multumesc anticipat !
Skip ads

  • vicogeo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Crisberna a scris:... dar la ultimul plin am pus aprox 50 de litri,desi rezervorul este de 45 de litri...

unde au intrat restul de 5 litri?

eu m-as duce la protectia consumatorului cu bonul de benzina si talonul masinii si sa ii reclam ca fura benzina la pompa....
  • Crisberna

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2008

  • Mesaj Privat
vicogeo a scris:
Crisberna a scris:... dar la ultimul plin am pus aprox 50 de litri,desi rezervorul este de 45 de litri...

unde au intrat restul de 5 litri?

eu m-as duce la protectia consumatorului cu bonul de benzina si talonul masinii si sa ii reclam ca fura benzina la pompa....
ala de la pompa mi-a zis ca are si o rezerva si intra acolo
  • Crisberna

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Crisberna a scris:
vicogeo a scris:
Crisberna a scris:... dar la ultimul plin am pus aprox 50 de litri,desi rezervorul este de 45 de litri...

unde au intrat restul de 5 litri?

eu m-as duce la protectia consumatorului cu bonul de benzina si talonul masinii si sa ii reclam ca fura benzina la pompa....
ala de la pompa mi-a zis ca are si o rezerva si intra acolo
deci sa inteleg ca beznina nu e buna?
  • vicogeo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Crisberna a scris: deci sa inteleg ca beznina nu e buna?


parerile sunt impartite. eu unu am folosit doar de 95 (asa cum este recomandat in cartea masinii) si sunt foarte multumit.
Alti au pus de 99 si sunt multumiti sau chiar au observat un consum mai mare.
TU decizi.

la chestia cu "rezerva" iti propun sa faci un plin la alta benzinarie sa vezi daca intra aceeasi cantitate...(evident incearca sa
ai exact aceeasi cantitate de benzina inainte sa faci plinul).
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR