Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Am uitat sa va spun ca am reusit sa pun volanul cu comenzi .M-a costat 200 ron la Di-Bas montajul .Este super ok . Mai am CC si CB si ma mai lisistesc .

Bafta !
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
200 Ron? Jupuiala pe fata pentru un lucru ce se face in 20 min. Dar pentru ca iti trebuia garantia...Ce sa-i faci, tara tuturor posibilitatilor...
  • alexandru_petcu

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salutare!

se poate folosi o spirala de la vectra b1/b2, pentru adaptarea la o astra g?

Multumesc!
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
revin cu aceasta problema ... am un astra classic 2007 1.6(z16xep) am inteles cam de ce am nevoie , nelamurirea mea este daca cablaju comenzilor pe volan este tras pana la spirala sau nu ... mi-ar fii de folos o poza sa desfac sa vad daca am acea mufa
Skip ads

  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Nu poti sa te lamuresti , decat daca desfaci carcasa si te uiti .Dar iti spun sigur ca ai mufa pentru spirala comenzi .

Bafta,
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si eu as vrea pe viitor sa am comenzi pe volan la classic II sa inteleg ca cablajul e facut si mai imi trebuie doar spirala volan?
Se poate adapta la un volan ce nu are comenzi sau trebuie sa cumpar un volan cu tot cu comenzi?
  • gherasimmarian

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2009

  • Mesaj Privat
B74LEL a scris:
LDivora a scris:Asta nu e adaptor, ci spirala care face legatura intre volan simplu, fara comenzi(4 fire=2 claxon+2 airbag) si restul instalatiei electrice, permitand rotirea. La volanul cu comenzi, spirala are 6 fire de cablaj (2 claxon+2 airbag+2 comenzi).


Salut ,

Azi m-am lamurit . Am luat spirala dar mufa galbena nu sta prinsa de suportul albastru .E libera . Cine mi-a vandut-o cu volanul , spune ca se prinde de airbag .Asa e ?

Multumesc .






sal ai reusit cu comenzile sunt in aceias situatie am si volanul si spirala ce alceva ar mai trebui sa caut sa cumpar
  • marian_k07

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2009

  • Mesaj Privat
sal
am o astra h cu comenzi pe volan,sau tocit foarte tare cele doua butoane care se rotesc.credeti ca gasesc aceste comenzi separat?
cineva mia spus ca trebuie sa cumpar volan cu totu.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
se gasesc separat, trebuie doar sa fii atent la coduri si producator
  • marian_k07

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2009

  • Mesaj Privat
nu te supara JE, sti cumva si cat ar costa?aproximativ.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cauta aici: https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=13
sau pe okazii
sau pe e-bay
  • gherasimmarian

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2009

  • Mesaj Privat
LDivora a scris:Da, operatia asta tocmai am facut-o eu, iti mai trebuie spirala de sub volan care trebuie sa aiba 6 conductoare (2 airbag, +, claxon, comenzi, masa), acum ai una cu 4 (2 airbag, +, claxon). Si evident dupa aceea schimbi Cass-ul daca ai CAR300. Nu se schimba nici un soft.

De ce nu pui toate datele in profil. De unde sa stim ce fel de Astra ai, macar codul motorului pune-l. Si editeaza-ti semnatura cu datele masinii, o sa apara dupa un numar de postari.






Sal am vazut ca ai reusit sa faci modificarea cu volanu poate imi poti descrie mai pe larg am si volanul si spirala dar nu stiu ce imi mai trebuie sa leg casetofonul cu comenzile
Skip ads

  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
d1nutzuu a scris:revin cu aceasta problema ... am un astra classic 2007 1.6(z16xep) am inteles cam de ce am nevoie , nelamurirea mea este daca cablaju comenzilor pe volan este tras pana la spirala sau nu ... mi-ar fii de folos o poza sa desfac sa vad daca am acea mufa


@d1nutzuu, la mine cabalajul era tras de la volan pana la casetofon. Am montat comenzile, am schimbat spirala, am montat CDR-u, si asta a fost Smile
Tinand cont de faptul ca masina mea e din 2000, si avea firele trase, e foarte posibil sa le ai si tu. Pentru linistea ta, mai bine verifici. Oricum, nu e mare lucru sa tragi doua fire de la volan pana la player.
  • gherasimmarian

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2009

  • Mesaj Privat
bbmt a scris:
d1nutzuu a scris:revin cu aceasta problema ... am un astra classic 2007 1.6(z16xep) am inteles cam de ce am nevoie , nelamurirea mea este daca cablaju comenzilor pe volan este tras pana la spirala sau nu ... mi-ar fii de folos o poza sa desfac sa vad daca am acea mufa


@d1nutzuu, la mine cabalajul era tras de la volan pana la casetofon. Am montat comenzile, am schimbat spirala, am montat CDR-u, si asta a fost Smile
Tinand cont de faptul ca masina mea e din 2000, si avea firele trase, e foarte posibil sa le ai si tu. Pentru linistea ta, mai bine verifici. Oricum, nu e mare lucru sa tragi doua fire de la volan pana la player.


Sal a mea e tot editie 2000 astra G CC dar are casetofon trebuie sa schimb sa pun CD ?

daca ai facut poze cand ai montat spirala am vazut ca are o mufa cu 6 fire poate trebuie sa schimb doar cablurile poate spirala are deja 6 conductori pe ea, am si spirala dar mam incurcat ca nu stiu cum sa scot capacele de sub volan
restu mam descurcat ms mult astept cu nerabdare raspunsul tau Very Happy
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu am poze, dar treaba nu e complicata deloc. Ca sa scoti capacele de sub volan trebuie sa invarti volanu la 90 de grade stanga/dreapta. Ai sa vezi suruburile. Dupa ce ai scos capacele de sub volan, vezi daca ai firele sau trebuie sa le tragi tu.
Casetofonul, daca e minim CAR400, nu trebuie sa-l schimbi, numai daca vrei tu Smile

Bafta.
  • gherasimmarian

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2009

  • Mesaj Privat
bbmt a scris:Nu am poze, dar treaba nu e complicata deloc. Ca sa scoti capacele de sub volan trebuie sa invarti volanu la 90 de grade stanga/dreapta. Ai sa vezi suruburile. Dupa ce ai scos capacele de sub volan, vezi daca ai firele sau trebuie sa le tragi tu.
Casetofonul, daca e minim CAR400, nu trebuie sa-l schimbi, numai daca vrei tu Smile

Bafta.

am desfacut suruburile de spe laterale stanga dreapta volan care sunt mascate de capac si cel de desupt dar nu am resut sa scot mai are cleme unde mai este prins sa nu rupt ceva
ms
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Capacul de jos mai are un surub in partea de jos. Nu-l vezi numai daca bagi capul sub volan. Iti trebuie o cheie torx (nu mai stiu de cat).

P.S. Am vazut ca ai gasit si surubul de jos. Scuze. Cele doua capace se imbina cu niste cleme de plastic (din fabricatie). Cu miscari usoare stanga/dreapta, sus/jos, ar trebui sa se desfaca.
Bafta.
  • gherasimmarian

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2009

  • Mesaj Privat
bbmt a scris:Capacul de jos mai are un surub in partea de jos. Nu-l vezi numai daca bagi capul sub volan. Iti trebuie o cheie torx (nu mai stiu de cat).

P.S. Am vazut ca ai gasit si surubul de jos. Scuze. Cele doua capace se imbina cu niste cleme de plastic (din fabricatie). Cu miscari usoare stanga/dreapta, sus/jos, ar trebui sa se desfaca.
Bafta.

ok ms mult daca nu o sa ma descurc o sa te mai deranjez pe forum
ms mult
  • gherasimmarian

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2009

  • Mesaj Privat
gherasimmarian a scris:
bbmt a scris:Nu am poze, dar treaba nu e complicata deloc. Ca sa scoti capacele de sub volan trebuie sa invarti volanu la 90 de grade stanga/dreapta. Ai sa vezi suruburile. Dupa ce ai scos capacele de sub volan, vezi daca ai firele sau trebuie sa le tragi tu.
Casetofonul, daca e minim CAR400, nu trebuie sa-l schimbi, numai daca vrei tu Smile

Bafta.

am desfacut suruburile de spe laterale stanga dreapta volan care sunt mascate de capac si cel de desupt dar nu am resut sa scot mai are cleme unde mai este prins sa nu rupt ceva
ms


am reusit in final nui f greu dar nu am avut trase firele de dupa spirala la radio cd
defapt este unu singur dar pe comenzi pleaca doua nu prea am inteles dece dar functioneaza
as vrea sa stiu daca al doilea fir e de la ledurile de iluminat
sau daca la tine cand pui pozitia ai leduri sub comenzi aprinse !
ms astept raspunsul tau ..
  • Popey500

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2010

  • Mesaj Privat
salut, in urma citirii acestui topic, m-am uitat si eu la spirala pe care o am.
Am facut pozele astea, am inteles ca trebuie sa aiba 6 fire, volanul meu nu are comenzi, dar exista posibilitatea sa am deja spirala care sa aiba firele?
Masina este o Astra G 1.6 16v.



Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR