Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • cosminvlad95

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut! Am si eu o problema: cand apas pe acceleratie motoru nu urca in turatii imediat ce apas,ci dupa ce apas pe acceleratie aprox 0,5 cm(are putina intarziere cum se zice).
Si in mers cand de ex:sunt in treapta a2a la 2500rpm si iau picioru de pe acceleratie masina „da in nas” si cand reiau acceleratia tot la fel „ da in nas” si dupaia incepe sa traga.
Poate fi de la EGR sau ECU? multumesc!
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
da... si clapeta acceleratie
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Unde ati gasit voi clapeta acceleratie la y17dt ?
@cosmin , cu fenomenul tau m-am chinuit si eu o vreme. La un moment dat foloseam pedalele ca un incepator tot incercand sa trec cumva discret peste ,,datul in nas,,. Am curatat EGR , am verificat daca nu urca motorina in mufele ECU ....... am studiat mm cu mm furtunasele vacum , electrovalvele, turbina, senzor MAP, 3 diagnoze in care nu se gasea nimic ....in fine ..... Surprinzator si neasteptat am scapat de fenomen prin resoftare. Adica ceva de genul ,,unde dai si unde crapa,,. Acum nu zic ca si la tine asta ar fi solutia dar in cazul meu asa s-a rezolvat.
De atunci zici ca masina abia asteapta sa-i calc pedala de acceleratie ...nici o ezitare , nici un stranut , nici o pauza de gandire. Si-mi aduc aminte ca inebuneam cand imi calculam depasirile. calcam pedala si nu se intampla nimic sau primeam o ,,mini-frana de motor,, .....ca dupa un timp masina sa priceapa ca vroiam sa accelereze !
  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
o diagnoza ai facut? ne-ar fi de folos valorile si parametrii de fct....
eu banuiesc debitmetru de aer cu probleme
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR