Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
un tovaras a montat pe un A4 xenoane.
a costat 200euro cu montaj
as dori sa o dotez pe don'soara vectra cu asa ceva ,dar sunt un pic circumspect de calitatea si fiabilitatea lor.
omu zice ca se monteaza cam in 30minute si nu necesita modificari la faruri &stuff
sunt de provenienta china Wink ,aici am ceva dubii
ce ar trebui sa stiu despre ele?
a mai montat cineva asa ceva?
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am mai vazut o discutie pe tema asta undeva (daca imi aduc aminte unde o caut). se spunea acolo ca lumina de la xenoane e foarte puternica si e nevoie de faruri cu lupa (guguloiul ala de sticla) altfel orbesti pe cei care vin din fata. daca nu ai deja astfel de faruri, atunci ar trebui schimbate.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat

asta e poza de la vectra.
crezi ca sunt bune "guguloaiele"alea de ceva?
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
cred ca da. dar mai departe de asta nu stiu sa iti spun. oricum, chinezarie pe asa masina, mi-ar fi mila. mai bine pui becuri philips blue vision-nu-stiu-cum.
Skip ads

  • BiriV

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pardon de expresie .. te poti pi.....sha pe blue-vision. Pune xenon si nu mai sta pe ganduri, nici nu se compara. Sunt chiar ok si 'chinezariile'.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
pai ,are blue vision shit,dar nu prea face lumina cum mi-ar place mie+ ca de, xenoanele E la moda Very Happy
uitasem ....se da garantie 1 an
  • sven

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
daca montezi pe faza scurta nu orbesti pe nimeni , depinde cum iti sunt reglate farurile . eu recomand am montat pe toate masinile mele , toti dau garantie 12 luni chiar daca sunt fabricate in china , tara unde se fac mai toate electronicele .
  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
S-ar putea sa-ti iei injuraturi la greu de la soferii care vor fi orbiti de superxenoanele chinezesti. Kitul din fabrica are lupa, auto-leveling si alte chestii pe-acolo care-l fac nederanjant pentru ochii celorlalti. Ca sa nu mai vorbim de calitatea produselor made in china...
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:am mai vazut o discutie pe tema asta undeva (daca imi aduc aminte unde o caut). se spunea acolo ca lumina de la xenoane e foarte puternica si e nevoie de faruri cu lupa (guguloiul ala de sticla) altfel orbesti pe cei care vin din fata. daca nu ai deja astfel de faruri, atunci ar trebui schimbate.


Acum vorbesc si eu din ce am vazut la TV:
Astia de pe Discovery la emisiunea aia de cumpara masini mai vechiute, le reconditioneaza si apoi le vand au montat un set de xenoane (HID - high intensity discharge-cum le zic ei) fara a schimba cu ceva farul: pur si simplu au schimbat becul, au montat convertizorul sau ce-i ala si gata!
Nu s-a pus nici o secunda problema montarii unei lupe/stuff. Si cred ca UK are niste standarde ale draq la modificarea unei masini...
  • gp6722

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Vectra 2001 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:...se spunea acolo ca lumina de la xenoane e foarte puternica si e nevoie de faruri cu lupa (guguloiul ala de sticla) altfel orbesti pe cei care vin din fata. daca nu ai deja astfel de faruri, atunci ar trebui schimbate.

Cu totii am vazut in trafic masini cu instalatii de xenon montate ulterior. Si cred ca pe toti ne-a deranjat (mai mult sau mai putin) lumina lor. Si asta din cauza ca farul normal are suprafata oglinzii mare. Cu cit suprafata e mai mare cu atit e mai luminoasa si implicit mai suparatoare pt cei ce vin din sens opus. De aceea e nevoie de faruri cu lupa (vezi poza de mai sus a lui octav13). Oglinda are o suprafata mai mica iar lupa imprastie bine dirijat lumina pe carosabil. Nu in ochii celorlalti soferi. Tarile europene au impus ca producatorii auto sa insoteasca luminile cu instalatii de reglaj automat al inaltimii farurilor si cu instalatie de spalat. Un reglaj automat nu permite ca soferul sa isi regleaze farurile astfel incit sa vada el cit mai bine, adica cit de sus poate, si sa-i omoare pe cei de pe contrasens. La fel si in cazul unei masini incarcate sau a denivelarilor, acest reglaj asigura luminarea optima.
  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salut
bine bine dar stie cineva unde se poate monta xenoane(nu conteaza ca vin eu cu ele sau au ei)ma intereseaza atelierul de montat eventual
merci anticipat
th
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
pai la majoritatea centrelor de car audio monteaza si xenon. din cate am inteles e aproximativ 1 milion montajul.
Skip ads

  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
andrei006 a scris:pai la majoritatea centrelor de car audio monteaza si xenon. din cate am inteles e aproximativ 1 milion montajul.


mercic
am sa incerc
th
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
cu placere. daca esti din zona (sector 6) am auzit ca la razoare la alarm service sunt destul de priceputi baietii.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR