Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • alexaandru15

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut...tocmai miam cumparat un bord cu turometru....se aprind toate...dar turometru nu functioneaza....bordul are acelasi cod cu bordul fara turometrul....din ce am citit pe aici...tre sa leg un fir la bobina de inductie.....OK dar unde.....la bobina si unde la bord....eu in mufa care o bag in ceasuri....am un pin liber....acela corespunde nr 2 de pe mufa..acolo trebuie sal bag?...va rag ajutatima
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sal,ar fi bine sa spui si ce motor ai.Intr-adevar,firul lipsa din mufa este cel de la turometru.Eu stiam ca toate instalatiile de benzina au si firul de turometru.Vezi sa nu fie facut rezerva si izolat in spatele mufei.Trage si tu langa una similara,dar cu turometru,si vezi ce fire are in plus fata de tine,pe la motor pe acolo.
  • alexaandru15

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2008

  • Mesaj Privat
....motorul e c14nz...iar eu nu am nici un prieten cu kadett...in afara de voi de pe forum Smile
  • alexaandru15

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2008

  • Mesaj Privat
sa nu se considere up....doar updatez... problemele:(......deci am maontat pana la urma bordul...am montat si turometrul...si merge....dar e alta prbl acuma de fapt 2....Nu se misca acul care arata temperatura decat pana la marginea de sus patratelului albastru..cu toate ca dupa bordul vechi trebuia sa fie pe undeva pe la jumate...ca era incins motorul.....si a 2..Acul de benzina nu sa misca decat tot pana la prima linie de benzina ...cu toate ca eu aveam 35 de l de benzina....deci pe bordul vechi imi arata ca era la penultima linie....astept rezolvari de la voi
Skip ads

  • alexaandru15

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2008

  • Mesaj Privat
nu vreau sa se considere up....dar sincer nu vrea sa raman cu masina in pana prostului ptr ca nu vad cata benzina am in rezervor..va rog ajutatima
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
alexaandru15 a scris:Salut...tocmai miam cumparat un bord cu turometru....se aprind toate...dar turometru nu functioneaza....
pai cum asa..
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
alexaandru15 a scris:Salut...tocmai miam cumparat un bord cu turometru....se aprind toate...dar turometru nu functioneaza....
pai cum asa..acum merge ?Si cum s-a rezolvat?de pe ce masina era ala daca tu ai 1.4?Din cate vad s-ar putea sa-ti lipseasca vreo masa..Ai un fir negru separat de mufa in spatele ceasurilor.L-ai bagat?Are papuc tot negru,mama pe fir si tata pe ceasuri.Vezi masa mtorului,cea care e legata de la caroserie la cutie,la capacul de a 5-a,de regula mesterii nu il mai pun,`ca nu trebuie` ala...
  • alexaandru15

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2008

  • Mesaj Privat
pai toate se aprindeau....dar era motoru rece deci nu aveam de unde sa stiu de indicator temperatura....iar la cel de benzina...nu a avut timp sa se ridice....ca daca am vzt ca nu merge turometru am oprit motorul....si deabea dupa ce am tras un fir de la bobina...a mers turometrul...am fqt o tura pe la mine prin cartier si atunci am obs ca nu mergeau indicatoarele...bordul lam luat de pe un kadett 1.6 benzina
  • autocosti

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2009

  • Mesaj Privat
incearca sa schimbi si sonda litrometrica, poate nu se pupa cu bordul nou cea de pe masina, dar inainte de toate pune firul de la sonda litrometrica la masa si vezi daca se ridica acul de nivel la maxim, la fel si cu cel de temperatura, daca nu se ridica la maxim e o problema atunci.
  • alexaandru15

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cei aia...te rog fi mai explicit ca nu stiu la ce te referi...multumesc
  • costel.diaconu

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Sonda care intra in rezervor si are un plutitor si iti indeca nivelul de benzina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR