Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sunt eu singurul cel care este de parere ca intalnirea motociclistilor de azi a fost o nesimtire nemaivazuta? As vrea sa-l vad eu pe desteptul ala care a aprobat inchiderea bulevardelor joia intre orele 18-19:00. Este o jignire ceea ce fac, tot orasul este paralizat... 100m in 25 minute pe Kiseleff ! Si totul sub motivul ca motociclistii mor din cauza masinilor. Dar uita sa spuna cum merg pe o roata strazi intregi, cum intra in intersectii la 200km/h, cum nu stiu ce-i aia banda continua, semafor, sensuri interzise, prioritati samd. sau cum vin cu esapatia pana la geamul masinii la stop si isi tureaza motoarele in semn de "pfoai, eu motociclistul si tu cu caruta, da-te din calea mea"
Skip ads

  • shogun

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1981 2.0S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Fiecare padure cu uscaturile ei... Sa nu uitam ca am mai avut si marsuri de taximetristi(si ei cu un comportament similar cu ce ai zis mai sus..) si marsuri de camionagii...Aste e.. aici traim si trebuie sa ne suportam unii pe altii
Sincer nu cred ca aia care isi dau impresiile astea si-au cumparat motocicleta din pasiune ...niste putzoi care si-au luat "aspirator"...si de parerea asta sint mare parte din motociclisti.O sa isi gaseasca fiecare stilpul lui... e o chestiune de timp.
  • free ride

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2007 Ilfov
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
din pacate voi pe patru roti nu constietizati faptul ca pe sosea nu sunteti singuri in cazul unui impact tu te alegi cu o bara zgiriata eu cu o fractura...din pacate nu ai inteles nimic din marsul nostru vrem sa va facem contienti ca suntem si noi pe sosea si a te uita de doua ori in oglinda rerovizoare poate salva o viata...iar asta se intimpla pt ca o motocicleta este mai putin vizibila decit o masina...eu si acum am probleme dupa urma unui inconstient care nu sa asigurat iar eu m-am ales cu doua fracturi...pt mine un impact de la 50km/h la 0 poate fi fatal...merg cu motocicleta din pasiune la fel si majoritatea prietenilor mei sunt si uscaturi printre noi nu neg dar pina la a ne face 'putzoi' este cale lunga dealtfel simt ca limbajul vostru vine dintr-o frustrare pe care nu o inteleg...iar pt cei ce au inteles ce am scris nu le doresc un stilp ci doar asfalt uscat si sa ne bucuram de jucariile noastre
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Dupa cum ai vazut eu unul nu m-am legat in primul rand de voi motociclistii, ci m-am legat de faptul ca acest mars nu trebuia permis joi seara intre orele 18:00 si 19:00 in ora de trafic maxim. Cat despre inconstienta unor motociclisti, nu cred ca nici macar tu nu o poti nega, suntem toti oameni si vedem cu totii cat de multe greseli fac motociclistii in trafic. Iar in conditiile astea este ciudat sa vii sa te plangi de greselile altora. Cand o sa mearga si motociclistii asa de "curat/ordonat" cum ar trebui, atunci le voi da dreptate perfecta sa se lege de masini sau de alte categorii de trafic, sa faca oricate marsuri vor ei. Nu spun ca nu exista motociclisti care sa respecte regulile de circulatie in totalitate si sa mearga "a la carte" dar din ce vad eu in trafic, acestia sunt muuult mai rari decat cei care incalca toate regulile posibile.
Cu toate acestea, acesta nu este un topic in care subiectul principal sa fie comportamentul motociclistilor sau al automobilistilor pe sosele, ci ziua in care a fost facut acest mars in conditiile in care inca mai exista sambete/duminica. Eu unul respect toate regulile de circulatie, asa ca nu vad de ce a trebuit sa fiu eu pedepsit de motociclisti, sa nu ma pot deplasa in oras deoarece acesta fusese blocat.
Am sa incerc sa nu mai postez, deoarece eu am spus cam tot ceea ce vroiam. Asfalt uscat si pt tine si DBFE!
Skip ads

  • ser79ban

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mitingul a fost parte a ZilelorBucurestiului. Organizatorul este Prefectura Bucuresti la initiativa unui club moto si cu ajutorul comunitatii moto (si al Politiei Rutiere). Imi cer scuze pentru inconvenientele produse pe linga blocajele zilnice. La miting au participat atit motociclisti cit si scuteristi si biciclisti (fiind un miting ce avea unul din scopuri ca soferii sa constientizeze existenta celor PE DOUA ROTI). Stiu ca nu s-a vazut insa nu s-au executat manevrele pomenite (mers pe o roata strazi intregi, intrat in intersectii la 200km/h). Aceste manifestari au fost interzise si descurajate.
Din pacate, manifestarile de genul "donut", "burn-out", turat motorul pina ajunge pe zona rosie a turometrului si se inrosesc tobele de esapamant, neacordarea de prioritate, mersul pe contrasens, depasirea fara a se asigura, neoprirea la culoarea rosie a semaforului, intoarcerea peste linie continua, si multe astfel de "eroisme", sunt executate atit de motociclisti cit si de automobilisti insa nu definesc niciuna din aceste comunitati, numarul celor care fac asaceva fiind defapt foarte mic in comparatie cu numarul de membri ai comunitatilor.
Adevarat este insa si faptul ca putini soferi am vazut victime ai unui accident Auto-vs-Moto. De aceea va rog, atit pentru binele motociclistilor cit si pentru binele automobilistilor, asigurati-va de doua ori la orice manevra in trafic pentru ca pentru drumuri mai sigure, trebuie sa ne respectam reciproc.

si acum, doua dintre reportajele de la Antena1 despre acest eveniment
http://www.antena1.ro/index...amp;currentPage=1
http://www.antena1.ro/index...amp;currentPage=1
  • andreizr1

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Manta 1976 20e
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
respectele mele organizatorilor acestui eveniment!
  • sorin59

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eee...daca bucurestiul ar fii blocat numai din cauza mitingului moto..ce bine ar fii! in loc sa privim ca o nesimtire acest eveniment,sau ora cand el sa produs ar trebui sa ne puna pe ganduri ca si ei sunt participanti in traficul asta infernal din bucuresti...si din cate stiu eu este prima manifestare de acest gen.Ieri a fost blocat b-dul intre arcul de triumf si casa presei tot la o ora de varf pentru ceva de genu ''ziua fara masini sau ziua biciclistilor""...pentru asta pe cine mai faci nesimtit?Da eu sunt si motociclist..dc ai fii si tu sunt convins ca ai vedea lucrurile din ambele puncte de vedere...!Respect organizatorilor marsului moto la care am si participat!..PRIVESTE DE 2 ORI IN OGLINZI INAINTE SA FACI ORICE MANEVRA. respect tuturor!


Ultima modificare facuta de sorin59 la Dum 23 Sep, 2007 6:07 pm, modificat de 2 ori in total
  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
sam_mntn: cam asta e ideea unui mars, sa vii vazut.
Iti propun, in scopul convingerii tale personale, sa incerci macar un scuter si sa mergi 100% regulamentar cu el. Vei observa cum la stop masinile te ignora si fac dreapta prin tine, etc. Dupa o saptamana ai sa incepi sa te bagi in fatza si sa incerci sa scapi cat mai repede de masinile care stau in paralel cu tine, e o chestie de auto-conservare.

Si da, esti singurul care crede ca a fost o nesimtire, asta zice ceva.
Skip ads

  • HellRyder

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Rekord 1978 2.0i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ideea unui mars este sa fii vazut. Daca marsul ar fi avut loc Duminica noptea intre ora 4 si ora 5 chit ca veneau un milion de motociclisti sa defileze pe niste strazi perfect goale ca sa nu incurce pe nimeni nu ar fi avut nici a mia parte din efectul pe care l-au avut asa, blocand Bucurestiul la o ora de varf. Daca pentru ora in plus cat au fost prinsi in trafic soferii o sa scada cu macar 10% numarul accidentelor cu motociclisti morti si/sau raniti grav, eu personal cred ca mitingul a avut un mare succes.
In general in tara asta suntem obisnuiti sa fim pasivi. Nu este asta solutia! Daca vrei sa se indrepte ceva, sa se FACA ceva, trebuie sa iti faci auzita opinia. SI asta nu pe forumuri, pentru ca legiuitorul nu sta pe forumuri, ci IN STRADA, cu zgomot, cu deranj, si cu presa.

Numai bine!
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
consider ca ar trebui organizate mai multe astfel de marsuri...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Consider ca ar trebui organizate cursuri de " cum sa nu fii nesimtit " atat in randul automobilistilor , tir-istilor , taximetristilor cat si motocislistilor .

1. Am vazut automobilisti care imi dau flash-uri in oras si ma injura si imi taie fata pt ca sunt gropi , este o singura banda iar eu merg cu 50 ca altfel imi rup masina .
2. Am vazut tiristi care stau langa mine la stop , eu eram cabrio si taranii accelerau masina ( era vorba de vreun roman sau o raba ) ca sa ma afume pe mine ...distractia naibii nu asa !
3. Am vazut taximetristi care in goana dupa clienti iti taie fata , te injura ca mergi regulamentar , etc.
4. Am vazut si motociclisti care la 2 noaptea traverseaza orasul la 10.000 de ture cu tobe sport ca sa vada lumea ce muschi au ei .

Peste tot sunt uscaturi si dobitoci . Problema ingrijoratoare este ca aceste 4 specimene au devanit regula si nu exceptia !
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Bertone, nu puteai sa spui mai bine. Aceste cursuri de minim bun simt ar trebui predate la scoala de soferi. De doua ori mai mult decat orele de traseu sau de legislatie! Si eu am remarcat faptul ca in bucuresti nu mai esti lasat sa mergi legal de ceilalti participanti la trafic.

@ealex, nu am fost singurul care consider ca a fost nesimtire, cam toti cunoscutii mei gandesc lafel, si au fost post-uri inaintea ta care mi-au dat dreptate, asa ca nu te grabi sa arunci vorbe gratis, citeste tot topicul eventual, nu pe jumatati Arrow "Si da, esti singurul care crede ca a fost o nesimtire, asta zice ceva."...
Eu tot imi pastrez parerea ca astfel de mars-uri in timpul saptamanii pot fi facute in orasele in trafic care permite inchiderea unor bulevarde, nu in bucuresti, unde orice straduta inchisa se simte in trafic.

Oricum dupa postul lui ser79ban am inteles care a fost ideea si m-am linistit, am incercat sa-i inteleg si pe motociclisti asa ca ceea ce ai zis m-a deranjat sincer, avand in vedere mesajul din "asta zice ceva" eu nu am incercat sa jignesc pe nimeni, cer o nota de reciprocitate.
Multumesc. Wink
Skip ads

  • free ride

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2007 Ilfov
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
priviti aici ce inseamna sa te asigurii de doua ori inainte de a merge mai departe....http://www.thinkroadsafety.gov.uk/campaign...ia/howclose.mpg
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
free ride, nu se vede filmuletul!
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
bertone a scris:Consider ca ar trebui organizate cursuri de " cum sa nu fii nesimtit " atat in randul automobilistilor , tir-istilor , taximetristilor cat si motocislistilor ....



Ideea asta incercam sa o implementam in Timisoara la o scoala generala,ca in locul orelor de Educatie Civica sau Religie (la care oricum nu participa nici jumatate dintre elevi sau nu se face nimic legat de numele celor 2 discipline) sa vina in fiecare saptamana cate un politist care sa predea notiuni minime de legislatie rutiera. Cred ca ar trebui incercat chestia asta in cat mai multe scoli, astfel copii vor fi invatati de mici (dinainte de a obtine carnetul, dar in timp util ptr cei care vor avea scutere) cu regulile de circulatie si vor deveni mai constienti de ce obligatii au ei (ca pietoni sau soferi, sau de scuterist/motociclist/biciclist) precum si ce obligatii au soferii.
ideea e ca vor fi si cateva ore practice cu copii dusi in poligon sa vada ce distanta are nevoie o masina ca sa opreasca de urgenta, sa vada cum se vede din masina intr-o oglinda retrovizoare, sa-si da seama care e perspectiva unui sofer.
ma gandesc ca printre forumisti sunt destui care sunt parinti sau au vreo legatura cu scoala, propuneti astfel de ore sa fie introduse in scoli. cred ca in timp vor aparea avantajele, daca incerci sa educi populatia inca de tanara.

in rest numai de bine!
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu nu sunt parinte - inca - dar m-i se pare o idee excelenta!
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
l_stoian79 a scris:
bertone a scris:Consider ca ar trebui organizate cursuri de " cum sa nu fii nesimtit " atat in randul automobilistilor , tir-istilor , taximetristilor cat si motocislistilor ....



Ideea asta incercam sa o implementam in Timisoara la o scoala generala,ca in locul orelor de Educatie Civica sau Religie (la care oricum nu participa nici jumatate dintre elevi sau nu se face nimic legat de numele celor 2 discipline) sa vina in fiecare saptamana cate un politist care sa predea notiuni minime de legislatie rutiera. Cred ca ar trebui incercat chestia asta in cat mai multe scoli, astfel copii vor fi invatati de mici (dinainte de a obtine carnetul, dar in timp util ptr cei care vor avea scutere) cu regulile de circulatie si vor deveni mai constienti de ce obligatii au ei (ca pietoni sau soferi, sau de scuterist/motociclist/biciclist) precum si ce obligatii au soferii.
ideea e ca vor fi si cateva ore practice cu copii dusi in poligon sa vada ce distanta are nevoie o masina ca sa opreasca de urgenta, sa vada cum se vede din masina intr-o oglinda retrovizoare, sa-si da seama care e perspectiva unui sofer.
ma gandesc ca printre forumisti sunt destui care sunt parinti sau au vreo legatura cu scoala, propuneti astfel de ore sa fie introduse in scoli. cred ca in timp vor aparea avantajele, daca incerci sa educi populatia inca de tanara.

in rest numai de bine!


Cam tarziu sa implementati in scoala generala . As sustine o idee de genul educati copii acasa , in familie , pana la 7 ani . Pt ca la scoala generala , a doua ca renume din Buzau , la clasa a7a , se mananca seminte in clasa la ore si se canta " din gat " manele . Iti dai seama cand vor fi astia cu BMWuuuu pe mana cu ghiul implementata , ca nu le mai ajungi la nas ? Dar daca ii dadeai una in gura cat era mic si incercai sa-l inveti ce-i ala respectul ...poate mai aveai o sansa .
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
vinovati sunt profesorii ca le permit dar sa stii ca in TM eu nu am auzit de clase intregi sa faca asa, padure fara uscaturi nu exista dar sa nu exageram... sau vrei sa faca parintii legislatie rutiera asa cum fac si educatia sexuala? Macar la partea sexuala copilul cand e curios, intreaba pe unu sau altu, se uita la un film sau testeaza, in schimb daca ii place sa conduca o face pur si simplu si i se rupe de lege si pana face 18 ani o sa fie prea tarziu.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:....dar sa stii ca in TM eu nu am auzit de clase intregi sa faca asa....


nu am zis ca se face...am zis ca se incearca sa se introduca chestia asta... am un coleg al carui tata e la Pol Timisoara si am aflat ca sunt in discutii cu o scoala generala (nu stiu exact care dara daca esti interesat pot sa intreb) sa se introduca in programa astfel de ore experimental. daca iese bine poate se va extinde chestia si la alte scoli sau in alte orase. totul depinde de conducere scolii cat de receptiva e la propunere...si bineinteles depinde si de cum va fi pusa in practica. oricum daca alti parinti in alte orase au posibilitatea sa discute cu directiunea scolilor sau sa ia legatura cu conducerile politiilor locale poate s-ar putea face asa ceva in mai multe orase si scoli... mai stii, poate se aude mai sus si se ia o masura la nivel national, nu sunt tare optimist despre asta dar nu se stie...

nu zic ca sistemul asta e perfect si ca in 10 ani o sa avem soferi super disciplinati, dar cel putin se incearca ceva, si daca 10% din elevi raman cu ceva in cap tot e un castig...sunt 10% mai putini viitori soferi indisciplinati Smile.... hai ca o dam in offtopic. topicul era despre altceva Smile
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
acesta este videoclipu care vroia sa ni-l arate free ride. din pacate am avut un prieten motociclist care nu mai este printre noi... am inteles ca a fost vina lui desi mergea regulamentar s-a ridicat prea repede din curba si a ajuns pe contrasens. soferul care venea din sens opus s-a trezit cu el in fata. pana cand o sa ajungem ca in I Robot mai dureaza. pana atunci o sa mai avem parte de accidente de toate tipurile. de la motociclisti care se strcoara printre masini la semafor pe linia continua la taximetristi care taie calea pentru a lua clienti; la tir-isti care provoaca accidente intentionat si nu in ultimu rand la accidente provocate de pietoni si biciclisti. am vazut la stiri zilele trecute un accident din cauza unui taran care mergea cu martoaga pe sosea fara sa aibe vesta reflectorizanta asa ca eu ca incepator care am permisu de 4 luni mi-am invatat lectia deschide bine ochii ca daca nu ii deschizi joci volei la dinamo. dar cred ca si norocul conteaza. bafta ppl asfalt uscat si drumuri lungi fara opriri la service
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati

Chestionar

Trebuia permisa aceasta intalnire?
Da 60%
Nu 40%
20 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR