Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Off Topic : Azi-noapte , dupa ce am intrat pe Giurgiului(la vreun km) dinspre Eroii Revolutiei am fost oprit de Politie(3 echipaje) si mi-au fript o amenda(2puncte penalizare, 2 puncte amenda, 78ron, 39ron platibili in 48 de ore) pentru ca m-a prins radarul cu 67km/h . Habar nu am unde m-a prins(veneam dinspre Tineretului),cert e ca nu pe Giurgiului ca aveam 100+ Embarassed .

Ideea e in felul urmator : avand in vedere ca e prima mea amenda, poate plati altcineva in locul meu amenda(din cate am inteles la CEC la Udriste sau Alba Iulia) ?

Multumesc anticipat !

Toate cele bune !



[edit:Mr.Opel] topic despartit din discutia Amplasament camere video.
Skip ads

  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sigur ca se poate...important e sa aiba procesul verbal de contatare. Pe la noi poti plati si la oficiile postale (sigur ca si la voi)...daca nu e aglomerat te tine maximum 2 minute..banii sa ii dai ca de restu...se ocupa ei!
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu e mai bine aici -> http://www.ghiseul.ro/ ? Smile
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc , Mihai ! Insa "Plata amenzilor de circulatie aplicate in municipiul Bucuresti cetatenilor romani cu domiciliul in Bucuresti sau cetatenilor straini cu resedinta in Bucuresti " . Eu locuiesc in Bucuresti, insa am domiciliul in Bacau Sad . Deci , nu se aplica .
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:Multumesc , Mihai ! Insa "Plata amenzilor de circulatie aplicate in municipiul Bucuresti cetatenilor romani cu domiciliul in Bucuresti sau cetatenilor straini cu resedinta in Bucuresti " . Eu locuiesc in Bucuresti, insa am domiciliul in Bacau Sad . Deci , nu se aplica .


Pai si de ce nu spui asa de la inceput... normal ca ai derutat pe toti, crezand ca esti bucurestean... daca ai domiciliul in Bacau la fel ca si masina, atunci platesti acolo...
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Fara suparare, dar m-ati derutat rau de tot . Am intrebat un politist de la rutiera si mi-a zis ca pot plati la CEC-ul de la Udriste sau Alba Iulia . Sa ma duc la Bacau si sa ma intorc m-ar costa 120ron doar benzina Shocked , sa platesc o porcarie de amenda de 39ron .
Va merge maine prietena mea la CEC la Udriste sa vada daca intr-adevar se poate plati si voi reveni maine cu un raspuns .

Multumiri !
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:Fara suparare, dar m-ati derutat rau de tot . Am intrebat un politist de la rutiera si mi-a zis ca pot plati la CEC-ul de la Udriste sau Alba Iulia . Sa ma duc la Bacau si sa ma intorc m-ar costa 120ron doar benzina Shocked , sa platesc o porcarie de amenda de 39ron .
Va merge maine prietena mea la CEC la Udriste sa vada daca intr-adevar se poate plati si voi reveni maine cu un raspuns .

Multumiri !


Se pare ca s-a mai schimbat sistemul:

sursa: http://bpr.b.politiaromana....ntrebari.htm#FAQ3

Unde se pot achita procesele verbale de constatare si sanctionare a contraventiei ?
Amenzile privind circulatia pe drumurile publice se fac venit integral la bugetele locale si se achita la Casa de Economii si Consemnatiuni РCEC- S.A., la casieriile autoritatilor administratiei publice locale ori a altor institutii publice abilitate sa administreze veniturile publice locale, indiferent de localitatea pe a carei raza functioneaza acestea, de cetatenia, domiciliul, sau de resedinta contravenientului ori de locul sav̢rsirii contraventiei, precum si la ghiseul unic din punctele de trecere a frontierei de stat a Romaniei.
Cei care au domiciliul în municipiul Bucuresti si au fost sanctionati contraventional pentru o fapta savârsita în aceasta localitate pot achita amenda on-line, accesând site-ul www.ghiseul.ro.
De asemenea, contravenientii mai pot achita si pe loc, la agentul constatator, jumatate din minimul amenzii prevazute de lege, pentru amenzile în cuantum de pâna la 20 puncte-amenda


Ultima modificare facuta de GabiB77 la Dum 23 Sep, 2007 11:25 pm
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ok, incerc sa fiu mai explicit . Mai sus am precizat ca am domiciliul in Bacau, de aici rezulta ca masina este inmatriculata in Bacau, pe talon scrie acelasi lucru, in pv scrie domiciliat in Bacau .
Iar , daca se plateste in orasul de resedinta, cu scuzele de rigoare mi se pare un mare bullshit .

Numai bine !
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
vezi ca am edit-at mai sus... cu toate ca termenul asta "bullshit" se potrivea bine cu avatar-ul tau Very Happy

Deci se poate... problema e sa fie la curent si desteptii de la CEC sau administratia locala unde o sa platesti... ca ei de obicei spun ca nu au legatura intre sucursale...bla, bla, bla
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos de ajutor , Gabib77 !

Termenul ala se potriveste perfect cu ceea ce se intampla in tara asta de 2 lei (desigur si cu avatarul meu Razz ).

Toate cele bune !
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
am platit mai demult la CEC la Udriste o amenda pt contraventie savarsita in capitala de kkt, deci s-a putut...

stiu, in semnatura scrie Bucuresti, dar am domiciliul in Buzau, unde e inscrisa si masina ... si unde am casa ... si nu platesc chirie ... si mai multe ca m-am enervat pe jegul asta de capitala

Rolling Eyes
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
bogdanene a scris:
stiu, in semnatura scrie Bucuresti, dar am domiciliul in Buzau


Pai tocmai aia e ca langa avatar-ul tau scrie Buzau Very Happy
Skip ads

  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
am modificat ... e tarziu si n-am somn
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Amenda nu are legatura cu localitatea de resedinta, ci cu localitatea pe raza careia s-a platit amenda. Acum cativa ani trebuia inclusiv sa le trimiti chitanta la politia pe raza careia s-a petrecut intalnirea cu poolitaiul.
  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
acum 1 an am luat amenda pt viteza in BV (unde am si domiciliul), a 2-a zi am platit-o in SB la un oficiu postal, si am dus chitanta la Politia BV.
pana acum nimic, se pare ca a fuctionat sistemu Confused
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
BV-31STE - Asta ar insemna ca , dupa ce a fost achitata amenda trebuie dusa chitanta la politie sau se aplica doar daca ai luat amenda intr-un judet si il achiti in altul ?

Eu nu inteleg de ce nu functioneaza sistemul de plata pe loc, la agentul constatator . Rolling Eyes

LE: Am gasit informatia : " Dupa efectuarea platii, în termen de 15 zile, procesul-verbal împreuna cu o copie de pe chitanta de plata a amenzii se preda de catre contravenient agentului constatator sau se trimit prin posta unitatii de politie din care acesta face parte. În cazul achitarii on-line a amenzilor contraventionale nu mai este necesara nici o alta formalitate" .

Din nou, cred ca e o mare porcarie, acum urmeaza sa umblu sa-l gasesc pe Nea Caisa, de mi-a dat amenda...... Mad
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:LE: Am gasit informatia : " Dupa efectuarea platii, în termen de 15 zile, procesul-verbal împreuna cu o copie de pe chitanta de plata a amenzii se preda de catre contravenient agentului constatator sau se trimit prin posta unitatii de politie din care acesta face parte. În cazul achitarii on-line a amenzilor contraventionale nu mai este necesara nici o alta formalitate" .

Din nou, cred ca e o mare porcarie, acum urmeaza sa umblu sa-l gasesc pe Nea Caisa, de mi-a dat amenda...... Mad


Nu, le trimiti prin posta. Iti recomand sa iti faci o copie la chitanta, in caz ca le pierd baietii. Pe nea Caisa lasa-l sa il caute un tir, ceva... sa invete ca vanatoarea are riscurile ei
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Gata, a achitat prietena mea amenda la Udriste, acum urmeaza sa duc alea la sectia de politie .

Multumesc tuturor pentru ajutor !

Toate cele bune !
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
jE a scris:
Nu, le trimiti prin posta. Iti recomand sa iti faci o copie la chitanta, in caz ca le pierd baietii. Pe nea Caisa lasa-l sa il caute un tir, ceva... sa invete ca vanatoarea are riscurile ei


Pai de ce sa mai faci copie, cand ai chitanta in mana...?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
my mistake. intr-o vreme trebuia sa le trimiti originalul.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR