Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • andreicristea

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspunsuri,incep sa ma interesez in bucuresti pentru resoftare
Skip ads

  • smarcel1981

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! Am gasit in dezmembrari MID cu 26 pin + 12 pin si maneta stergator cu butoane. Problema e ca daca am conectat la baterie de 9V (pin 1 mid la borna + si pin 2 la borna - ) afisajul se vede doar din anumite unghiuri si e putin luminat. Mentionez ca becurile functioneaza amandoua, bateria este noua, linii intrerupte nu se vad .
Este posibil sa fie defect MID-ul sau nu am legat eu cum trebuie bateria. O fi trebuind una de 12V sa imi lumineze cum trebuie? Va rog sa ma ajutati. Merci.
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Pin 1 la +
Pinii 4 si 5 la -
  • tuodrel79

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
andreicristea pentru resoftare te poate ajuta maiandrei
Skip ads

  • smarcel1981

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
La Mid 26 pin (mufa galbena) + 16 pin , am descoperit ca pin 1 se pune la + si pin 2 la - exact ca si la tid. Am legat la bornele de la masina si s-a luminat cum trebuie.
Am insa o noua intrebare. Stie cineva configuratia pinilor la o astfel de mufa (repet galbena si cu 26 pin)? Trebuie de exemplu sa leg maneta de la stergator de mid si nu stiu cum. O alta intrebare ar fi legata de cea de-a doua mufa (16 pin). E folosita exclusiv la telefon, sau trebuie sa trag si acolo ceva fire?

MID-ul are pe spate codurile: GM 90 379 234 Siemens 5wk7 441

Gabytzuxxl ce zici tu cred ca se aplica la Mid 32 pin. La mine nu se intampla nimic daca fac cum zici tu.
gabytzuxxl a scris:Pin 1 la +
Pinii 4 si 5 la -

  • smarcel1981

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
O sa raspund tot eu, cerandu-va ajutorul in continuare pentru montare. Se pare ca am nimerit un MID de tip vechi care foloseste amandoua mufele: 26 + 12 pin pentru BC. Dupa cum ziceam si mai sus codurile de pe spate sunt : GM 90 379 234 Siemens 5wk7 441
Am gasit de asemenea si diagrama referitoare la ordinea firelor pe un site din UK: [url= http://www.vauxhallownersne.....useful]Diagrama MID 26+12 pin[/url].
Am facut o schema cu firele pe care le am trase in mufa galbena , firele de la mufa care intra in MID-ul achizitionat si diagrama gasita pe siteul din UK.
Sper sa ma imi puteti zice ce/cum trebuie sa fac.

PS. Banuiesc ca mid-ul asta se poate reprograma altfel ma chinui degeaba.


  • Cdc

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salutari tuturor,
Imi poate remedia cineva un tid ,contra cost?
Cu multumiri.
  • Gerrard

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Cdc a scris:salutari tuturor,
Imi poate remedia cineva un tid ,contra cost?
Cu multumiri.



E alt topic pentru asa ceva, cauta dupa : "Cum remediezi display'ul (TID) la vectra B (tutorial)" eventual intreaba pe acolo.....
Skip ads

  • smarcel1981

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Imi poate zice cineva unde este si cum ajung la ECU la Vectra B Z16XE, pentru a trage firele necesare functionarii unui MID? Si mai indraznesc cu o cerere. Pin-outul ECU la motorizarea asta unde il pot gasi? Multumesc
  • tuodrel79

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
smarcel1981 a scris:Imi poate zice cineva unde este si cum ajung la ECU la Vectra B Z16XE, pentru a trage firele necesare functionarii unui MID? Si mai indraznesc cu o cerere. Pin-outul ECU la motorizarea asta unde il pot gasi? Multumesc

sal
ECU pin 55 - MID pin 31---- in tabelul de la pag 1 nu conectat dar tu il conectezi
ECU pin 47 - MID pin 27-----Fuel consumption signal
ECU pin 5 - MID pin 15 ---- il poti trage si de la intrerupatorul de frana
mufa de la ecu la care trebuie sa o desfaci este cea de jos , firele care ies din ea se duc in cutia cu relee ,situata deasupra abs-ului
e putin cam complicat de desfacut mufa ca sati vina mai usor trebuie sa scoti tabla din jurul ecu
daca intampini problema te pot ajuta cu placere ca eu miam consumat neuronii vro 2 zile dar am reusit pana la urma iti urez bafta
  • x-vdc

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salut!Am si eu 2 problemute:1-daca am un mid de pe un omega, merge pus pe vectra?daca da trebuie neaparat sa am si maneta de la stergatoare cu acele butonase sau pot folosi butoanele de pe mid?
2-ende se afla ecu la vectra b-x1.8xe?asta ca sa pot traga firele alea la mid
?
  • Gerrard

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
x-vdc a scris:Salut!Am si eu 2 problemute:1-daca am un mid de pe un omega, merge pus pe vectra?daca da trebuie neaparat sa am si maneta de la stergatoare cu acele butonase sau pot folosi butoanele de pe mid?
2-ende se afla ecu la vectra b-x1.8xe?asta ca sa pot traga firele alea la mid
?



Eu asa stiu ca merge de la omega, dar i-ti trebuie si maneta. de ecu nu stiu, cauta prin tutorial...
Skip ads

  • x-vdc

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2009

  • Mesaj Privat
ammai citit pe aici si se pot adapta butoane.cat despre ecu nu am gasit nimic.MULTUMESC ORICUM!
  • PopiX

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut, de 2 zile am montat si eu mid pe masina, am fost fericitul posesor al unei mufe tid plina, imi functioneaza tot destul de ok cred ....cred pentru ca este in mile si galoane. Singura problema de care nu pot scapa este de eroarea (atentionarea) Headlight tail light, daca puteti sa imi spuneti si mie ce pin de pe mid este responsabil cu asta ( eventual culoare) pentru ca nu stiu ce sa ii mai fac. O zi buna !


Ahh, unde se poate face o resoftare de mid in prahova...si ce bani ?
  • PopiX

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2008

  • Mesaj Privat
prima parte am rezolvat, trebuie corectat in tutorialul lui Thanos, pinul 17 trebuie legat la masa, nu la plus !

Multumesc Marius Andrei !
  • mihai85

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara! Stie cineva dak am avut TID si am cumparat un MID, pana am timp sa montez Mid-ul pot sa il pun pe mufa de TID? Imi afiseaza ceva?

Multumesc anticipat
Mihai

L.E. Am un Vectra B 1997, X16 SZR.
  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mihai85 a scris:Buna seara! Stie cineva dak am avut TID si am cumparat un MID, pana am timp sa montez Mid-ul pot sa il pun pe mufa de TID? Imi afiseaza ceva?

Multumesc anticipat
Mihai

L.E. Am un Vectra B 1997, X16 SZR.


nu poti, nu e compatibila
  • costel147

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2010

  • Mesaj Privat
[quote="mihai85"]Buna seara! Stie cineva dak am avut TID si am cumparat un MID, pana am timp sa montez Mid-ul pot sa il pun pe mufa de TID? Imi afiseaza ceva?

salut . cred ca nu se potriveste mufa . daca nu ai ce face cu acel tid , lasa un mesaj pe prv . sau costis_ro@yahoo.com. mid nu am gasit si al meu este defect. nu mai afiseaza aproape nimik. tnx.
  • DonzDonz

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor,
Sunt nou pe aici. o descriere rapida: opel vectra B2 din 2001 (2000 edition) cu y20dth, radiocass: ccrt700 (casetorfon cu telefon pe romaneste) comenzi pe volan.
precizez ca maneta de stergatoare are in dotare cele doua butoane R + S si la apasarea lor simultan afiseaza ceva de genu:
"037 3
046 14972"
adica eu inteleg ca nu imi afiseaza (ca sa pricep eu) consumul (instantaneu, mediu, mixt, combustibil ramas,etc)
mai precizez ca masina a fost cumparata (de tata) in 2006 si a fost adusa din belgia (am numerele provizorii de belgia + meniul era in belgiana si a fost trecut in english la o reprezentata opel cu vreo 50E pe vremea aia). ca sa dau mai multe detalii spun ca display-ul meu (nu stiu daca e MID sau TID) arata unele mesaje gen :"brake pad" adica de schimbat placutele de frana, cere codul casetofonului dupa ce se scoate borna, si e ok. dupa cateva testari atunci in 2006 ni s-a confirmat ca acei km din bord ar fi cei adevarati (la vremea aia vreo 127.000) acum are 199.600. dupa o recenta rezolvare a unei probleme pe tester (resetarea martorului airbag dintr-o greseala novice) cel de la service a zis ca nu mai exista nici o eroare in computerul de bord.
dupa lunga mea descriere intreb scurt si la obiect: aceasta masinuta poate afisa consumul de combustibil, cel ramas si restu cele? exista optiunea aceasta pe ea?
Multumesc mult si imi cer scuze daca nu m-am facut bine inteles!

Atasez o poza de la un alt membru pentru a ma face inteles, difera doar valorile.

  • radutu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salut! stie cineva unde se poate face o resoftare MID in iasi?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR