Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu e chiar asa de complicat, cel la care am vazut aeroterma data jos era doar cu ceva simt tehnic in el si a reusit in 4 zile sa o rezolve cu tot cu facut piese. Deci om care nu desfacuse in viata lui asa ceva si nici nu avea prea multe scule sau experienta a reusit. Si lui cei de la Opel i-au cerut un pret de nu se mai oprea din injuraturi cit am stat sa-l ajut.
Acum ca ei schimba aeroterma complet e bine, poate au informare service ca bla bla si mai bine inlocuit.
Skip ads

  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am fost la dealer...se stia de problema, avand in vedere ca a fost campanie de rechemare....le-am spus ca mi se pare cam "romaneste" sa ai campanie de rechemeare si sa nu suni clientii...mi s-a spus ca urma sa se remedieze la revizie..ma rog..o schimba pe garantie, probabil saptamana viitoare.
Acum putin offtopic...unde as putea sa consult toate campaniile de rechemare avand in vedere ca buburuzu iasa din garantie in 3 saptamani si poate mai sunt si alte bube care inca la mine nu au aparut?
Multumesc
  • dianaba

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Buna tuturor,
Imi poate spune cineva cum se numeste aceasta piesa de la pompa de apa? Am fost la un magazin de piese auto si mi s-a spus ca nu se poate cumpara din magazin separat ci trebuie sa cumpar intreaga pompa. Poate imi puteti spune va rog si daca asa este sau o pot gasi si separat.
Am un Opel Corsa C. Nu stiu daca trebuie sa dau si alte detalii pentru ca nu ma pricep aproape deloc la asta.
Multumesc anticipat.
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Daca nu ma-n sel acea''piesa'' este de fapt racordul pentru furtunul de antigel care vine de la aeroterma din habitaclu.Din cate stiu acel racord este presat in corpul de antimoniu al pompei de apa.Se poate incerca confectionarea unuia din bronz si presat in locul celui rupt.
Skip ads

  • dianaba

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2010

  • Mesaj Privat
"piesa" are filet,dar a ramas in pompa de apa.este rupt de la baza pompei de apa.nu stiu cum sa reusesc sa scot partea rupta din pompa.daca o sa cada bucati de plastic in pompa de apa o sa fie problema?ma gandeam sa-l toc asa marunt si sa-l scot apoi sa pun apa in vasul de antigel sa astept sa se incalzeasca motorul si sa arunce apa (+bucati de plastic ce au mai cazut in pompa) prin acel orificiu.
  • aecrim

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Risti sa strici motorul in sensul ca acel plastic de care vorbesti poate ramane intepenit undeva pe traseu. Daca nu-ti permiti sa cumperi o pompa noua, incearca la dezmembrari. Altfel ramai in drum cand ti-e lumea mai draga (cu improvizatii).
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
sfatul meu ar fi sa cumperi una noua sau macar una de la dezmembrari.Este foarte probabil sa ramai cu msina in drum.Nu costa o avere o pompa de apa(intre 200-250 ron).nu merita sa faci tot felul de improvizatii
  • dianaba

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Merci mult de raspunsuri. Imi puteti recomanda un magazin de piese (online sau nu) unde sa pot gasi? autoa sau autokarma sunt ok? Conteaza si marca pentru pompa de apa, citisem undeva pe forum de Hepu (noua pe autokarma era putin peste 400ron) sau pot lua si una mai ieftina?
Skip ads

  • aecrim

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Amandoua sunt relativ bune. Depinde ce vrei sa faci cu masina: vrei s-o tii pentru tine sau vrei s-o dai mai departe (desi in varianta asta sa nu te ajunga blestemele Smile)). Cum crezi tu ca este mai bine pentru tine, insa trebuie sa tii cont de raportul calitate/pret. Masinile depind foarte mult de grija acordata de proprietarii sau utilizatorii lor.
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
iti recomand eu un magazin de piese auto DEKA AUTO,au preturi foarte bune (eu personal cumpar de foarte mult timp piese de acolo)Iti las si un nr de telefon daca te intereseaza 0722.140.128 -bogdan
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
UP
  • adi1974

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2004 z10xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2010

  • Mesaj Privat
salut,astazi ma-m pus sa caut senzorul de temperatura exterioara findca nu merge deloc si am gasit aceasta piesa in locul unde ar fi trebuit sa fie senzorul,si nu stiu ce este. Question
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@adi1974
aia e mufa de la senzor la care sunt taiate firele plus ca senzorul iti lispeste
cumpara un senzor si repara mufa prin lipirea altor fire si verifica deca mai sunt firele in apropierea grilei fata
presupun ca si acea mufa ai gasit-o tot in zona asta
  • adi1974

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2004 z10xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2010

  • Mesaj Privat
da ai dreptate este in acea zona o mufa cu 4 fire care era mufata cu piesa din poza si in fata sint 2 fire taiate din scurt,chiar la baza cuplei din interior.multumesc de raspuns.
  • danyristea

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Vreau sa cumpar aceasta piesa dar nu stiu exact cum se numeste si ce sa caut pe net. Daca ma poate ajuta cineva cu denumirea exact si poate un link de la un magazin online.



  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Delcou, inauntru ai un senzor Hall care mai face figuri, vezi daca nu scapi cu inlocuire fire + lipituri. Daca are joc axul altul si gata. Verifica si 'lulea'.
Motorul tau pare a fi C14NZ (vezi in CI), completeaza in profil ca sa stie lumea de ce motorizare vorbesti.
  • nicuiry

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
asta?
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Vã cer și eu ajutorul în identificarea unei piese.
Am vãzut cã scrie semering, dar oare cu ce se ocupã și unde se monteazã?
Google m-a bãgat și mai mult în ceațã - se pare cã existã mai multe feluri de semering...


  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
E simering vibrochen dar pentru modele vechi 12SV, 12ST, 13N, 13NB, 13S, 13SB, la tine pe X12XE nu merge.
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:E simering vibrochen dar pentru modele vechi 12SV, 12ST, 13N, 13NB, 13S, 13SB, la tine pe X12XE nu merge.

Motorul e X12SZ, dar bãnuiesc cã tot nu merge. Mulțumesc pentru rãspuns!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR