Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • bufteadaniel

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: bacau
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Am fost la G&P Bc pentru o problema electrica (la un far) verificat baietii tre sa schimb faru` - da` nu asta-i problema - la plecare nu mai aveam nici un pic de demaraj. Adica in cazul in care vreau sa traga calc acceleratia se ridica turometru bine 3000-4000 da masina tot alene isi creste viteza . Daca plec usor viteze creste aproximativ cu turatia dar tot exista o decalare intre ce ar tre sa faca si ce face masina.
N-a facut niciodata asa ceva.....si-or fi bagat baietii degetele aiurea sau ce naiba poate sa aiba.
Asta de bucurie ca sambata tre sa plec la viena cu toata familia Crying or Very sad
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Poate iti patineaza ambreiajul?
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu cred ca ti-a ajuns ulei pe discul de ambreiaj, desi nu vad ce legatura are farul cu cutia de viteze. Uzura nu apare peste noapte, la mine primele semne de patinare au aparut in urma cu ~5 luni, devenind din ce in ce mai intens, dar inca pot demara in forta, fara sa patineze...
Du-te sa ti-o verifice, si asta inainte de calatorie!
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ulei pe ambreiaj doar din cutie sa fie.....De regula, Opel pune la masini ambreiaj hidraulic (vezi lichidul de frana). Si eu sunt de parere ca discul e uzat si patineaza.
Skip ads

  • bufteadaniel

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: bacau
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2005

  • Mesaj Privat
am rezolvat problema tot la ei. Adica le-am spus ce s-a intamplat au zis ca nu poate fi de la ei si ca e doar o coincidenta si bla bla bla si vroiau sa-mi deschida comanda pentru o testare a motorului.
Am zis bine da verificati inainte pe unde v-ati bagat destele si au verificat si...........surpriza din greseala a sarit un furtunas de admisie care mnu mai dadea nu`s ce naiba la turbina.

Singura abureala e cea cu farul...adica tre sa schimb farul ca ar contine cica niste fire speciale pentru xenon.
Zic ca e abureala ca parca stiu ca becurile astea (ale mele sunt originale) au instalatia in spatele becului nicidecum in far da` mai studiez
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
bufteadaniel a scris:Adica in cazul in care vreau sa traga calc acceleratia se ridica turometru bine 3000-4000 da masina tot alene isi creste viteza . Daca plec usor viteze creste aproximativ cu turatia dar tot exista o decalare intre ce ar tre sa faca si ce face masina.
Daca ai fi descris si tu situatia cu mai multa grija, nu se gandea toata lumea la ambreiaj.
Bine ca s-a rezolvat asa simplu.

Despre bec la fel, daca ai da mai multe detalii poate ai primi sfaturi pertinente.
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ok... pai mie mi s-a parut ca patineaza ambreiajul. Atunci tot nu pricep cum urca motorul la 4000, si masina sa nu accelereze? In fine n-are rost s-o lungim, bine ca omul si-a rezolvat problema.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pai, daca nu are vacuum la wastegate, nu cupleaza turbina si atunci demareaza mai prost ca o masina fara turbo, ECU declansand starea de avarie.
  • bufteadaniel

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: bacau
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2005

  • Mesaj Privat
ieri m-am intors din austria unde am mers fara nici cea mai mica problema Smile chiar si fara un far de faza mica. Recunosc ca am evitat sa merg prin ungaria si austria pe timp de noapte.
Am facut si un consum din plin in plin si mi-a iesit pe 2026 km un consum de 5,5 rotunjit de mine in plus ( 5,33 daca e sa spun ce-am calculat).
Cu farul cu xenon e treaba in felul urmator:
S-a stins la un moment dat. Am zis ca-i farul si cautam preturi, inainte insa am verificat sigurantele si era arsa siguranta aferenta far dreapta xenon (adica nr. 43). am schi8mbat-o cu una un pic mai mare nu din prostie ci pt ca nu aveam alta. (in loc de una albastra am pus una galbena)
A functionat farul pret de vreo 50 de km Adica am fost la tara si cand m-am intors iar nu se aprindea.
La OPel mi-au zis baietii ca sunt desprinse niste fire din far? si ca trebuie inlocuit farul cu totul (adica 20 de mil)
Nu stiu cum arata treaba asta cu xenonul pt ca in cartea luata de la voi de pe forum (multumesc) nu exista specificatii despre xenon dar in acelasi timp eu stiu ca instalatia este in spatele becului si in farul propriu zis nu prea are ce sa aiba.
Daca stie cineva mai mult ii multumesc anticipat
  • simeontimplaru

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Xenon ca si Neonul sunt gaze rare si ele sunt activate cu ajutorul unui dispozitiva exterior dispozitivul nu este incorporat in far ci alimenteaza becul cu xenon.Ai drepatate la ce ai postat.
In general becurile sunt luate cu tot cu instalatie iar la secon este in jur de max 100euro
  • bufteadaniel

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: bacau
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2005

  • Mesaj Privat
stie careva unde gasesc o instalatie xenon pentru farul din dreapta( noua sau sh) eu am gasit pe net niste site-uri da sa mor daca imi dau seama daca sunt ok sau facaturi (toti spun ca-s siemens sau mai stiu eu ce firma)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR